refleksi bm rph
DESCRIPTION
hiTRANSCRIPT
REFLEKSI
LIM CHEN CHING (921012-12-6302)
Saya berasa bersyukur kepada Tuhan kerana dengan limpah kurnia-Nya, saya mampu
menyiapkan tugasan mata pelajaran Pengajaran Kemahiran Bahasa Melayu (BMM
3104) dengan lancar dan tepat pada masa. Saya juga ingin mengucapkan terima kasih
kepada pensyarah BMM 3104 saya, Puan Simah Binti Mamat di atas bimbingan serta
ajaran yang diberikan sepanjang proses penyiapan kerja kursus ini.
Kerja kursus bagi BMM 3104 banyak berkaitan dengan menulis esei berkaitan
dengan aktiviti-aktiviti lisan, menghasilkan bahan pengajaran dan juga menyedia satu
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) lengkap berdasarkan aktiviti lisan yang dipilih.
Saya banyak menilai pengalaman-pengalaman saya sepanjang menyiapkan tugasan ini
dengan melihat dari beberapa aspek seperti kekuatan, kelemahan, peluang dan
ancaman yang dihadapi.
Walaupun sebelum ini saya telah mengetahui tentang aktiviti-aktiviti lisan dalam
pengajaran bahasa Melayu seperti aktiviti bercerita, berlakon dan nyanyian, namun
melalui kerja kursus ini, pengetahuan saya berkaitan tentang aktiviti-aktiviti lisan
tersebut makin bertambah. Bagi tugasan pertama, saya dan rakan sekumpulan, Sim Zhi
Jun telah membahagikan tugas masing-masing berkaitan tentang aktiviti lisan iaitu
aktiviti bercerita dalam pengajaran bahasa Melayu. Sim telah mengambil bahagian
konsep dan objektif aktiviti lisan yang dipilih manakala saya pula mencari maklumat
berkaitan dengan ciri-ciri dan prinsip pelaksanaan. Walaupun kami telah membahagikan
tugas, namun kami tetap saling membantu antara satu sama lain seperti sekiranya
terdapat persoalan berkaitan dengan tugas masing-masing. Di samping itu, kami juga
akan berkongsi pengetahuan tentang tugas masing-masing supaya kami dapat
memahami dan mendapat ilmu daripada keempat-empat aspek tersebut. Kami banyak
meluangkan masa bekerjasama dalam mencari maklumat, berbincang dan mengkaji
tajuk aktiviti lisan yang dipilih. Dari sini, saya sememangnya telah mendapat banyak
pengetahuan baharu berkaitan dengan konsep, objektif, ciri-ciri dan prinsip pelaksanaan
bagi aktiviti-aktiviti lisan yang dapat digunakan dalam perancangan dan penyediaan
RPH bahasa Melayu.
Melalui tugasan ini juga, saya banyak mengkaji tentang aktiviti-aktiviti lisan
dalam pengajaran bahasa Melayu. Walaupun aktiviti yang dipilih oleh kumpulan saya
ialah aktiviti bercerita, namun saya dan rakan sekelas yang lain banyak berkongsi
pengetahuan supaya tidak ketinggalan mana-mana aktiviti lisan. Sepanjang
menghasilkan tugasan ini, manfaat yang saya peroleh ialah pengetahuan yang lebih
mendalam tentang aktiviti lisan. Bagi aktiviti bercerita, sebelum ini saya sudah tahu
bagaimana untuk melaksanakan aktiviti bercerita namun melalui pencarian maklumat
berkaitan dengan aktiviti ini, saya lebih peka terhadap ciri serta cara pelaksanaannya.
Saya sedar bahawa ia memerlukan persediaan yang rapi seperti menentukan cerita
yang sesuai dengan tahap murid, bahan bantu mengajar yang sesuai, suara perlu kuat
dan jelas serta pelbagai jenis intonasi dan aspek-aspek lain. Dengan adanya
pengetahuan seperti ini, saya mengingat kembali aktiviti bercerita yang pernah saya
jalankan sebelum ini dan didapati masih kekurangan beberapa ciri yang tidak
dilaksanakan. Justeru, tugasan ini sememangnya banyak membantu saya membuat
penambahbaikan terhadap aktiviti-aktiviti lisan yang bakal dilaksanakan kelak supaya
objektif PdP dapat dicapai dengan lebih berkesan.
Tugasan yang kedua pula ialah menghasilkan bahan bantu mengajar (ABM)
berdasarkan tajuk aktiviti yang dipilih iaitu sebuah buku cerita kanak-kanak berilustrasi.
Antara kekuatan yang dapat diperoleh melalui tugasan ini ialah dapat membantu saya
meningkatkan pengetahuan tentang penghasilan sesebuah buku cerita. Walaupun
terdapat banyak buku cerita di pasaran sekarang, namun ianya merupakan satu
kelebihan sekiranya saya dapat menghasilkan buku cerita sendiri mengikut kehendak
dan kesesuaian dengan pengajaran dan pembelajaran (PdP) yang bakal dilaksanakan
dalam bilik darjah. Oleh itu, bagi menyiapkan tugasan ini, saya banyak membuat kajian
terhadap buku cerita seperti melawat ke kedai-kedai buku untuk mencari contoh buku
cerita yang menarik dari segi ilustrasi dan juga jalan cerita. Selain itu, saya juga mencari
contoh-contoh buku cerita melalui laman sesawang dan melihat banyak contoh dari luar
Negara. Melalui pengumpulan maklumat ini, saya dapat lihat di mana buku cerita kanak-
kanak kebanyakannya adalah ringkas dari segi ilustrasi dan jalan ceritanya. Ini kerana
ilustrasi yang rumit dan penggunaan tahap bahasa yang tinggi akan menyebabkan
kanak-kanak seawal usia 5 hingga 12 tidak berapa faham dan seterusnya tidak minat
untuk membaca. Buku cerita kanak-kanak yang ideal adalah buku yang mempunyai
jenis ilustrasi yang ringkas, jalan cerita yang pendek dan tahap bahasa yang mudah.
Dari situ, ianya banyak membantu saya memahami bahawa kanak-kanak adalah lebih
tertarik dengan jenis ilustrasi yang mudah dan warna yang terang dan pelbagai
berbanding dengan gambar-gambar yang rumit serta warna yang muram. Pengetahuan
seperti ini bukan sahaja dapat membantu saya dalam melaksanakan tugasan ini bahkan
juga dapat membantu saya untuk mengaplikasikan elemen-elemen ini semasa
menghasilkan alat bantu mengajar (ABM) yang lain.
Semasa menyiapkan tugasan ketiga iaitu merancang dan menyediakan RPH
yang lengkap berdasarkan aktiviti lisan yang dipilih, saya juga telah mendapat banyak
pengalaman dan pengetahuan baharu. Saya sedar bahawa tugasan BMM 3104 ini
merupakan satu latihan yang baik dalam melatih diri saya untuk menyediakan RPH yang
lengkap supaya proses PdP dapat dilaksanakan dengan lebih berkesan. Tetapi sebelum
balik Sabah untuk bercuti, saya dan rakan-rakan telah mendapatkan contoh format
penulisan RPH untuk bahasa Melayu dan selain itu, saya juga telah mendapatkan
contoh RPH daripada rakan saya. Dengan adanya beberapa contoh ini dan maklumat
tambahan daripada rakan-rakan lain, saya mampu merancang dan menyesuaikan
aktiviti PdP dengan komponen-komponen lain seperti tajuk, tema, kemahiran bahasa
dan lain-lain. Contoh dan maklumat seperti inilah yang telah banyak membantu saya
untuk menyediakan RPH yang lengkap dan lebih berkesan.
Melalui kerja kursus ini juga, saya mampu mengkaji dan mentafsir sukatan
pelajaran dengan lebih mendalam kerana sukatan pelajaran merupakan spesifikasi
terhadap apa yang perlu dipelajari oleh murid. Setelah banyak membuat rujukan seperti
mendapatkan contoh-contoh RPH daripada sumber laman sesawang dan juga
Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT), saya menyedari bahawa RPH bukan sesuatu
yang hanya dirancang sembarangan tetapi mempunyai sukatannya yang tersendiri. Ini
kerana dalam sukatan pelajaran telah menyatakan tahap kemahiran yang perlu dicapai
oleh murid mengikut tahap dan tahun. Dalam sukatan pelajaran telah menyatakan
dengan jelas kemahiran-kemahiran yang sesuai mengikut tahap kerana jika penyediaan
RPH tidak mengikut sukatan pelajaran, maka akan berlaku ketidaksesuaian standard
pembelajaran seperti tahap yang terlalu tinggi untuk murid yang masih di tahap rendah
dan jika perancangan seperti ini berlaku, maka murid akan susah untuk menerima ilmu
pengetahuan dan kemahiran dan ini akan menyebabkan objektif pembelajaran tidak
dapat dicapai. Jadi, dengan membuat banyak kajian terhadap RPH, ia sebenarnya
melatih diri saya untuk menjadi lebih teliti dalam membuat perancangan.
Semasa menyediakan RPH untuk mata pelajaran bahasa Melayu, saya juga
mendapat banyak pengalaman dalam merancang aktiviti PdP. Komponen-komponen
seperti komponen induksi set, penerangan, penyoalan dan variasi rangsangan amat
penting dalam RPH. Ini kerana setiap komponen tersebut haruslah dimasukkan aktiviti
yang sesuai supaya pembelajaran dalam berjalan dengan lebih lancar. Justeru, saya
banyak merujuk kepada RPH lain untuk menghasilkan aktiviti yang lebih menarik.
Contohnya seperti induksi set, saya telah memasukkan unsur pergerakan supaya
mampu lebih menarik perhatian murid. Induksi set amatlah penting kerana dari situlah
murid akan bersedia dan bersemangat untuk memulakan proses pembelajaran. Di sini,
peluang banyak dibuka kepada saya untuk lebih memahami mendalam bagaimana
untuk merancang aktiviti PdP yang lebih menarik dengan mengambil kira semua aspek
terutama sekali perbezaan tahap murid. Oleh itu, tugasan ini sebenarnya telah menjadi
latihan kepada saya untuk lebih bersedia untuk mengajar di masa hadapan.
Namun, terdapat juga beberapa kekangan yang saya hadapi sepanjang
menyiapkan tugasan RPH bahasa Melayu ini seperti kekangan masa. Walaupun saya
dan Sim telah membahagikan tugas masing-masing, namun kami juga membahagikan
masa kami masing-masing untuk menyiapkan tugasan subjek lain di mana tarikh
penghantaran tugasan adalah dekat di antara satu sama lain. Oleh itu, masa merupakan
kekangan yang kami hadapi sepanjang penyiapan tugasan. Di samping itu,
perancangan dan penyediaan RPH juga memerlukan masa yang agak panjang untuk
menyesuaikan kaedah dan teknik dengan aktiviti supaya proses PdP lebih berkesan.
Tetapi, saya dan Sim telah menghadapi kekangan ini dengan sebaik mungkin seperti
menyiapkan tugasan tepat pada masa mengikut jadual yang telah dirancang supaya
tidak menangguhkan kerja dan seterusnya memberi kesan kepada tugasan subjek lain.
Dari sini, saya faham bahawa masa amatlah penting dalam apa jua perkara kerana guru
perlu mengatur masa dengan tepat dan baik supaya proses pengajaran dan
pembelajaran dapat dijalankan dengan lancar.
Selain itu, kekangan seperti kekurangan sumber kolaborasi juga merupakan satu
halangan yang agak mencabar kerana kami pulang ke kampung halaman masing-
masing untuk bercuti selama seminggu. Justeru, saya dan rakan-rakan lain serta
dengan pensyarah tidak dapat berkolaborasi secara bersemuka. Kolaborasi amat
penting kerana di sinilah saya akan dapat berbincang dengan rakan-rakan dan
pensyarah berkaitan dengan tugasan. Bagi saya, kolaborasi secara bersemuka
berkaitan dengan penyediaan RPH ini amat penting kerana penerangan dan
pemahaman akan menjadi lebih jelas seperti dalam merancang aktiviti pembelajaran.
Namun, walaupun terdapat kekangan seperti ini, tetapi saya dan rakan-rakan yang lain
telah menggunakan kecanggihan teknologi pada masa kini yang membolehkan kami
berbincang melalui komputer seperti Skype, video chat, MSN Messenger dan lain-lain.
Oleh itu, saya masih lagi dapat berbincang dan berkongsi pengetahuan dengan rakan-
rakan yang lain walaupun berjauhan.
Secara keseluruhannya, banyak pengetahuan dan pengalaman baharu yang
saya dapati sepanjang menyiapkan tugasan ini. Walaupun terdapat beberapa kekangan
yang dihadapi sepanjang menyiapkan tugasan ini, namun saya terima dan hadapinya
dengan tabah kerana saya melihatnya sebagai suatu kelebihan untuk saya lebih banyak
mendapatkan ilmu pengetahuan dan lebih bersedia untuk bergelar sebagai seorang
pendidik di masa hadapan.