rancangan pengajaran harian pendidikan sivik dan kewarganegaraan (2)

Upload: ukaesyaeh-db

Post on 05-Apr-2018

236 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)

    1/4

    Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Kelas : 4 GigihBil. murid : 19 orang

    Masa : 8.00-8.30 pagi

    Tarikh : 26 Mac 2012

    Tema : Kenali Budaya Malaysia

    Tajuk : Makanan tradisional bagi 3 kaum utama yang terdapat di

    Malaysia (Melayu, India, Cina)

    Aktiviti :

    Hasil pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid dapat

    1. menyenaraikan 2 jenis makanan daripada setiap kaum utama yang terdapat di

    Malaysia.

    2. menyatakan 2 adab makan bagi setiap kaum utama di Malaysia.

    Isi kandungan :

    1. a

    2. a

    Penerapan nilai :

    1. hormat-menghormati2. menghargai

    Unsur patriotisme :

    1. berbangga dengan makanan tradisional setiap kaum.

    2. bersyukur dengan nikmat yang dikurniakan oleh Tuhan.

    Pengetahuan perlu ada :

    - murid pernah memakan makanan tradisional kaum masing-masing dan

    pernah melihat makanan kaum lain di televisyen.

    Bahan sumber P&P :

    Bil. Alatan Kuantiti

    1. Komputer riba

    2. LCD

    3. Kad manila

    4. Alat tulis

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)

    2/4

    Prosedur pelaksanaan

    Elemen pengurursan

    pembelajaran bestari /

    kemahiran generik

    Catatan

    Set induksi (3 minit)

    Guru mengedarkan lirik lagu

    kepada murid dan meminta

    semua murid berdiri untuk

    bersama-sama menyanyikan

    lagu makanan tradisional bagi

    kaum Melayu, India dan Cina.

    Murid diminta untuk

    memberikan pendapat

    mengenai lagu tersebut.

    Guru mengaitkan jawapan

    murid dengan tajuk pelajaran

    hari ini.

    TKP : muzik

    KBF : menjana idea

    KB : berfikir, mendengar

    Nilai murni :

    hormat-

    menghormati

    BSPP :

    LCD, komputer

    riba

    Langkah 1 (12 minit)

    1. Guru menunjukkan

    pelbagai gambar

    makanan tradisional bagi

    setiap 3 kaum utama di

    Malaysia (grafik,

    menggunakan perisian

    Power Point) dan bersoal

    jawab dengan murid

    mengenai perbezaan

    makanan bagi ketiga-tiga

    kaum tersebut.

    2. Murid diminta menulis 2

    TKP: visual ruang, visual

    lingguistik.

    Strategi : generatif, direktif

    KB : berfikir, mendapatkan

    maklumat.

    KBF : banding beza

    BSPP : gambar

    makanan

    tradisional bagi

    3 kaum utama

    di Malaysia

    Nilai :

    menghargai,

    menghormati,

    berbangga

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)

    3/4

    jenis makanan tradisional

    bagi ketiga-tiga kaum

    tersebut.

    Langkah 2 (12 minit)

    1. Guru membentuk 4

    kumpulan dan

    mengedarkan kad

    arahan :

    a) kumpulan 1

    dikehendaki

    menggunting dan

    menampal jenis

    makanan tradisional

    bagi setiap kaum

    utama di Malaysia

    b) kumpulan 2

    dikehendaki menulis

    sebuah lagu

    berkaitan dengan

    makanan tradisional

    yang

    menggabungkan 3

    kaum utama di

    Malaysia

    c) kumpulan 3

    dikehendaki melukis

    2 jenis makanan

    tradisional bagi 3

    kaum utama di

    Malaysia.

    d) kumpulan 4

    TKP : intrapersonel,

    interpersonel, kinestetik,

    lingguistik.

    KBF : meneroka idea,

    merancang dan mengurus

    aktiviti pemikiran kreatif.

    KB : menyusun maklumat,

    melakar grafik, menyampaikan

    maklumat

    Strategi : diduktif, generatif

    Nilai :

    kerjasama,

    menghormati

    BSPP : kad

    manila, alat

    tulis, kertas

    warna.

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan (2)

    4/4

    dikehendaki

    membenuk makanan

    tradisional daripada

    plastesin yang

    diberikan.

    Penutup (3 minit)

    Guru membuat rumusan dan

    meminta murid untuk berdiri

    bagi menyanyikan lagu

    makanan tradisional bagi kaum

    Melayu, India dan Cina

    Guru memberikan lembaran

    kerja

    Lembaran kerja - Rujuk

    lampiran

    BSPP : lirik lagu