rancangan pengajaran harian kitar semula

Upload: lia-nadeshiko

Post on 05-Apr-2018

273 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    1/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 5 Mac 2012

    Masa : 10.00 11.00 pagi

    Tahun : 5 Amanah

    Bilangan Murid : 25 orang ( Lelaki 15 ; Perempuan 10)

    Tema : Alam Sekitar

    Tajuk : Manusia Prihatin Bumi Terpelihara

    Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :

    1. Menerangkan sekurang-kurangnya dua maklumat

    tentang kitar semula secara ringkas berdasarkan brosur

    yang telah dibaca.

    2. Menyusun maklumat secara ringkas dalam bentuk peta

    minda mengenai kitar semula berdasarkan brosur yang

    telah dibaca dan beberapa maklumat kitar semula

    dalam internet yang telah disediakan oleh guru.

    3. Mentejemahkan maklumat kitar semula daripada

    bentuk peta minda ke dalam bentuk grafik brosur.

    Fokus Utama : 9.3 Menyusun maklumat secara kohesi daripada

    nota atau catatan hasil daripada bahan yang

    telah didengar atau dibaca.

    Aras 3 i. Menterjemahkan maklumat yang terdapat

    dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik.

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    2/8

    Fokus Sampingan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan

    sebutan dan intonasi yang betul dan lancar

    serta memahami perkara yang dibaca.

    Aras 1 ii. Menerangkan teks yang telah dibaca secara

    ringkas.

    Kemahiran Bahasa : Membaca : membaca dan meringkaskan sekurang-

    kurangnya 2 maklumat mengenai kitar semula

    berdasarkan brosur kitar semula yang telah

    dibaca.

    Menulis : menterjemahkan maklumat dalam bentuk peta

    minda dan grafik seperti brosur

    Sistem Bahasa : Tatabahasa : Ayat majmuk, ayat tunggal.

    Sistem ejaan : Bahasa baku.

    Sebutan dan intonasi : Sebutan dan intonasi.

    Kosa kata / peribahasa : -

    Pengisian Kurikulum : Ilmu : Sains

    Nilai murni : kerjasama, kesyukuran, kerajinan, berdikari,

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    3/8

    Kemahiran bernilai tambah :

    (1) Kemahiran berfikir : meramal, menjana idea, mengingat

    kembali, menyusun atur maklumat,

    meringkas, menilai, mengumpulkan.(2) Kemahiran TMK : Mod aplikasi - Microsoft PowerPoint.

    Mod penerokaan melayari beberapa

    laman web mengenai kitar semula.

    (3) Kemahiran BCB : kemahiran membaca, mencatat nota,

    kemahiran mendengar penjelasan,

    (4) Kajian masa depan : meramal perkara yang akan berlaku

    sekiranya tidak mengamalkan kitar

    semula.

    (5) Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik, interpersonal,

    intrapersonal, visual-ruang

    (6) Pem . kontekstual : murid mengetahui serba sedikit

    tentang program kitar semula yang

    dijalankan di samping mempunyai

    pengalaman menggunakan aplikasi

    Microsoft word.

    Peng. Sedia Ada : Murid-murid pernah melihat dan mengetahui serba sedikit

    mengenai program kitar semula dan menonton iklan-iklan

    kitar semula dalam rancangan televisyen.

    Bahan Sumber P&P : Slaid Kitar Semula, brosur kitar semula, komputer,

    beberapa laman web mengenai kitar semula, Microsoft

    Word.

    .

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    4/8

    Langkah Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    5 minit

    Soalan ramalan :

    Apakah yang akan

    berlaku sekiranya

    kita tidak mengitar

    semula bahan-

    bahan terbuang?

    1. Murid-murid ditayangkan slaid

    kitar semula oleh guru.

    2. Murid-murid ditanya soalan

    ramalan oleh guru.

    3. Murid-murid diberitahu oleh

    guru mengenai tajuk

    pembelajaran pada hari

    tersebut.

    ABM : Slaid Kitar semula

    Nilai : prihatin

    KBT :

    K. Berfikir : meramal.

    KP : verbal linguistik.

    Pemb. Kontekstual :

    murid pernah melihat danmenonton iklan mengenai

    kitar semula dalam

    televisyen.

    Langkah 1

    10 minit

    1. murid-murid diminta oleh guru

    untuk melayari laman web

    pengajaran guru yang

    disediakan oleh guru dengan

    memaparkan alamat URL

    menerusi LCD menggunakan

    aplikasi Microsoft Word.

    2. Murid-murid diminta untuk

    memuat turun brosur kitar

    semula di laman web tersebut.

    3. Murid-murid diminta oleh guru

    untuk membaca secara kuat

    brosur yang telah dimuat turun

    secara beramai-ramai.

    ABM : Komputer, laman web.

    Nilai : kerajinan, berdikari,

    KBT :

    K. Berfikir : meringkaskan

    BCB : kemahiran

    mendengar penjelasan,

    kemahiran membaca.

    KP : verbal-linguistik,

    interpersonal.

    TMK : akses internet

    muat turun bahan brosur.

    Pemb. Kontekstual :

    murid-murid pernah

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    5/8

    4. Murid-murid dipanggil secara

    rawak oleh guru iaitu murid-

    murid diminta oleh guru untuk

    memberi penerangan secara

    ringkas sekurang-kurangnya 2

    maklumat mengenai kitar

    semula berdasarkan brosur

    yang telah dibaca.

    5. Murid-murid lain diminta

    mengambil perhatian kepada

    rakan mereka yang sedang

    memberikan maklumat ringkas

    tentang Kitar Semula.

    membaca dan

    mengetahui tentang kitar

    semula dalam kehidupan

    seharian mereka.

    (objektif 1)

    Langkah 2

    15 minit

    1. murid-murid diminta oleh guru

    untuk duduk dalam kumpulan

    bertiga bagi setiap kumpulan,

    dan hanya satu kumpulan

    sahaja yang mempunyai empat

    orang ahli kumpulan.

    2. Murid-murid diarahkan oleh guru

    untuk membuat peta minda

    menggunakan Mircrosoft Word

    mengikut kreativiti masing-

    masing secara berkumpulan.

    3. Murid-murid diminta untukmelayari beberapa laman web

    yang disediakan oleh guru yang

    berkaitan dengan kitar semula

    yang telah disediakan dalam

    ABM : Komputer, Aplikasi

    Microsoft Word, laman web.

    Nilai :kerjasama, kerajinan,

    berdikari.

    KBT :

    K. Berfikir : meringkas,

    mengumpulkan

    BCB : kemahiran

    membaca.

    KP : visual ruang.

    TMK : perisian Microsoft

    Word, akses internet

    (mod penerokaan).

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    6/8

    laman web pengajaran guru.

    4. Guru meminta murid-murid

    menggabungkan maklumat yang

    telah dibaca mereka

    berdasarkan brosur yang telah

    dimuat turun dan beberapa

    laman web yang disediakan oleh

    guru dalam satu peta minda

    yang sama.

    5. Murid-murid bersama-sama

    dengan guru membincangkan

    hasil peta minda yang telah

    disiapkan oleh murid yang

    merupakan rangka sebelum ke

    aktiviti menghasilkan brosur kitar

    semula yang mesti dihasilkan

    oleh setiap pelajar.

    Pemb. Kontekstual :

    Murid-murid mempunyai

    pengalaman

    menggunakan perisian

    Microsoft word dalam

    menghasilkan peta

    minda.

    (Objektif 2 )

    Langkah 3

    25 minit

    1. murid-murid melaksanakan

    aktiviti yang seterusnya dalam

    kumpulan yang sama.

    2. murid-murid telah diminta oleh

    guru untuk melayari laman

    web yang telah dipaparkan

    menerusi LCD menggunakan

    aplikasi Microsoft Word bagimembuat brosur.

    3. Guru meminta murid-murid

    mendaftarkan diri dalam laman

    web tersebut sebelum

    ABM : laman web membuatbrosur, komputer, Microsoft

    word.

    Nilai :kerjasama, kerajinan.

    KBT :

    K. Berfikir : menjana idea,

    menyusun atur. TMK : perisian laman

    web membina brosur,

    aplikasi Microsoft word.

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    7/8

    menggunakan perisian bagi

    menerima syarat dan terma

    syarikat pengendalian.

    4. Selepas murid-murid

    mendaftarkan maklumat di

    dalam laman web perisian,

    murid-murid diterangkan oleh

    guru mengenai cara-cara

    menggunakan perisian

    tersebut.

    5. Guru memberi masa kepada

    murid-murid untuk

    menggunakan perisian

    tersebut di samping

    menghasilkan brosur.

    6. Murid-murid dimaklumkan oleh

    guru bahawa brosur yang

    dihasilkan hendaklah

    dimuatkan dengan maklumatpeta minda yang telah

    dihasilkan oleh mereka.

    7. Murid-murid dikehendaki

    memindahkan maklumat peta

    minda yang telah dibuat ke

    dalam bentuk brosur.

    8. Murid-murid yang telah berjaya

    menyiapkan brosur

    dikehendaki menyimpan

    (save) data tersebut dan muat

    turun ke dalam komputer

    masing-masing.

    KP : visual-ruang,

    interpersonal.

    Pemb. Kontekstual :

    murid-murid pernah

    melihat dan membaca

    brosur dalam kehidupan

    seharian.

    (Objektif 3)

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitar Semula

    8/8

    9. Murid-murid juga dikehendaki

    mencetak hasil brosur yang

    telah dibuat bagi setiap

    kumpulan dan dihantarkan

    kepada guru pada kelas yang

    berikutnya.

    Penutup

    5 minit1. Guru mengimbas kembali

    pelajaran pada hari ini.

    2. Murid diberikan nasihat oleh

    guru mengenai kepentingan

    kitar semula kepada alam

    sekitar.

    3. Guru meminta murid

    mengaplikasikan aktiviti

    mengitar semula dengan

    meminta murid membaca

    bahan seperti surat khabardan botol-botol kosong untuk

    melaksanakan program kitar

    semula di sekolah.

    Nilai : Kesyukuran, perihatin,

    semangat bermasyarakat.

    KBT :

    K. Berfikir : mengingat

    kembali, menilai.

    KP : verbal linguistic,

    intrapersonal.

    Pemb. Kontekstual :

    murid pernah melihat lori

    kitar semula atau tongkitar semula dalam

    kehidupan seharian.