rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

5
Rancangan Pelajaran Harian Pendidikan Muzik Tahun : 5M Tarikh : 01.09. 2011 Hari : Khamis Masa : 9.50am – 10.20am Bilangan Murid : 35 orang Aspek : 2 Pengalaman Muzikal Item : 2.1.1 Teknik dalam nyayian. Aras 1 a) Mempraktikkan teknik nyayian yang betul ketika menyanyi. 2.2 Pengalaman Muzik Aras 1 a) Menyanyi lagu dengan baik dari segi pic , tempo dan dinamik dengan bimbingan. 1

Upload: pl-lee

Post on 15-Jul-2015

6.466 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

Rancangan Pelajaran Harian Pendidikan Muzik

Tahun : 5M

Tarikh : 01.09. 2011

Hari : Khamis

Masa : 9.50am – 10.20am

Bilangan Murid : 35 orang

Aspek : 2 Pengalaman Muzikal

Item : 2.1.1 Teknik dalam nyayian.

Aras 1a) Mempraktikkan teknik nyayian yang betul ketika menyanyi.

2.2 Pengalaman Muzik

Aras 1a) Menyanyi lagu dengan baik dari segi pic , tempo dan dinamik dengan bimbingan.

1

Page 2: Rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran , seramai 70% murid dapat :

1. Menyanyi lagu “ Lan Hua Cao” dengan sebutan dan pic yang tepat.

2. Mengenal tanda isyarat ( beransur kuat) dan ( beransur lembut) dengan tepat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menyanyi lagu “Senaman”dengan sebutan dan pic yang tepat.

Penerapan nilai murni : Menyayangi alam sekitar , kerjasama.

BBM : Kad Imbasan , laptop ( powerpoint)

2

Page 3: Rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

3

Page 4: Rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

LANGKAH / MASA

FOKUS KONSEP MUZIK DAN STRATEGI

AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN / BBM

Set Induksi( 3 minit )

Gambar1. Guru mempamerkan tiga gambar dan

meminta murid memerhati benda tersebut.2. Guru menanya soalan:

a) Boleh namakan tiga gambar tersebut? ~ bakul , bunga dan ramput.3. Guru meminta mengikut nama tiga

gambar tersebut meneka nama lagu yang akan dipelajari hari ini.

~ “ Lan Hua Cao “

BBM:gambar

Langkah 1( 5 minit )

Membaca lirik lagu “Lan Hua Cao”

1. Guru mempamerkan lirik lagu.2. Guru meminta murid membaca lirik lagu

“ Lan Hua Cao “.

BBM :Lirik lagu

Langkah 2( 7 minit)

Menbuat latihan teknik menyanyi solfa.

Nyayian lagu“ Lan Hua Cao”

Tanda Isyarat

(Beransur Kuat)

(Beransur Lembut)

1.Guru memperdengarkan not solfa dengankibod.

2.Murid membuat latihan teknik menyanyiSolfa dengan iringan muzik kibod.

3. Guru memperdengarkan lagu “Lan Hua Cao” dengan kibod.4. Murid diminta mengikut guru menyanyi

Frasa demi frasa tanpa iringan muzik.5. Murid menyanyi frasa demi frasa dengan

iringan muzik.6. Guru memperkenalkan tanda isyarat

Beransur kuat dan beransur lembut.

BBM:KibodPowerpoint

Langkah 3( 12 minit)

Menyanyi lagu dengan iringan

Dengan tanda isyarat ( beransur kuat)( beransur lembut)

1. Murid diminta bahagi beberapa kumpulan.2. Guru meminta setiap kumpulan akan

menyanyi lagu ini dengan frasa-frasa tertentu.3. Guru akan meminta ketua kumpulan untuk

mengambil kad tanda isyarat dalam kotak.4. Oleh itu setiap kumpulan akan menyanyi lagu

ini dengan menyanyi mengikut kad isyarat ( beransur kuat ) ataupun ( beransur lembut ).

5. Guru akan membimbing setiap kumpulan menyanyi mengikut kad imbasan yang

BBM

Kad ImbasanKibod

4

Page 5: Rancangan pelajaran harian pendidikan muzik thn 5

5