rancangan mengajar harian sains tahun 4m saiz bulan
DESCRIPTION
SAIZ BULANTRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4Hari : Ahad
Tarikh : 18 Ogos 2013
Masa : 60 minit
Kelas : Tahun 4 M
Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk : Sistem Suria
Objektif pembelajaran : 1.2 Memahami secara relatif perbandingan jarak Matahari,
Bumi dan Bulan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i. Menyatakan secara relatif perbandingan jarak Matahari
dengan saiz Bumi.
ii. Menyatakan secara relatif perbandingan jarak Bumi dengan
Bulan.
Pengetahuan Sedia
Ada
: Murid-murid pernah melihat gambar Bumi, Bulan dan
Matahari dari buku dan dokumentari televisyen.
Pendekatan P&P : Pembelajaran Konstruktivisme
Kaedah/ strategi : Soal jawab, perbincangan, kerja kumpulan.
Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti Fasa/SDK/ Catatan
Set Induksi (10 minit)
Murid memerhati slaid power point Video space shuttle
Jenis aktiviti : soal jawab
1. Guru memulakan kelas dengan menunjukkan tiga jenis buah.
2. Guru mengemukakan soalana. Buah yang manakah paling besar?
b. Buah yang manakah paling kecil?
PersediaanOrientasi idea berasaskan pengetahuan yang sedia ada .
Tahap Kognitif:Pengetahuan
Kemahiran Sains:PemerhatianMeramalKomunikasi
Kemahiran Berfikir :Membanding dan membeza
BBM :Slaid PowerPoint
Nilai :Minat dan bersifat ingin tahu tentang sekeliling
Ulangkaji(40 minit)
Aktiviti PengayaanJenis Aktiviti:Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan jarak secara relatif.
Murid dikehendaki untuk Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan jarak secara relatif
Aktiviti PengukuhanJenis Aktiviti :Melabelkan gambar berdasarkan jarak dan saiz
Murid dikehendaki melabelkan gambar berdasarkan jarak.
KBKKMenjana idea
Refleksi(10 minit)
Perbandingan jarak Matahari lebih jauh dari Bumi dan Bulan.
Jenis Aktiviti: menayangkan slaid power point
1. Guru menayangkan semula video.
2. Guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang pelajaran hari itu.
BBM
Slaid power point