pk 5 jasmine- pemakanan seimbang

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Kelas : 5 Jasmine Tarikh : 11 April 2009 Masa : 9.05 9.35 Bil. Pelajar : 21 Tunjang : Gaya Hidup Sihat Tajuk : Pemakanan Seimbang Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat; i. Mengenalpasti perkaitan makanan seharian mereka dalam piramid makanan ii. Menyenaraikan secara lisan 3 daripada 4 aras piramid makanan iii. Dapat melukis piramid makanan yang lengkap Pengetahuan Sedia Ada : Amalan pemakanan dalam kehidupan seharian Kaedah Pengajaran : Dalam kelas Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan makanan seharian yang diambil dengan piramid makanan

Upload: mohd-hilmi

Post on 22-Dec-2015

277 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

share

TRANSCRIPT

Page 1: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Kelas : 5 Jasmine

Tarikh : 11 April 2009

Masa : 9.05 – 9.35

Bil. Pelajar : 21

Tunjang : Gaya Hidup Sihat

Tajuk : Pemakanan Seimbang

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

i. Mengenalpasti perkaitan makanan seharian mereka dalam piramid makanan

ii. Menyenaraikan secara lisan 3 daripada 4 aras piramid makanan

iii. Dapat melukis piramid makanan yang lengkap

Pengetahuan Sedia Ada : Amalan pemakanan dalam kehidupan seharian

Kaedah Pengajaran : Dalam kelas

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan makanan seharian yang diambil dengan piramid makanan

Penerapan Nilai : Mendengar arahan guru

Bahan Bantu Mengajar : Lukisan piramid makanan

Page 2: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

Langkah/ Fasa

(Minit)Isi Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

PembelajaranCatatan

1 Set induksi

(5 minit)

Sesi soal jawab. Contoh

soalan:

o Sarapan apakah yang

kamu ambil pagi ini?

o Diantara semua

makanan yang kamu

sebutkan, bolehkah

kamu senaraikan yang

mana makanan yang

tidak seimbang?

o Boleh kamu berikan

sebab makanan-

makanan yang kamu

sebutkan itu tidak

seimbang?

Perbincangan mengenai

makanan rutin murid setiap

hari

Murid menyenaraikan secara

lisan makanan yang

dikategorikan tidak

seimbang

Penilaian oleh guru terhadap

jawapan murid-murid

Menerangkan maksud

makanan seimbang dan

tidak seimbang

Lukisan piramid

makanan diletakkan

di hadapan kelas

selepas sesi soal

jawab

Page 3: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

2 Perkembangan

Langkah 1

(5 minit)

Mengkaitkan makanan

seharian murid dalam

piramid makanan, contoh

soalan:

o Boleh kamu berikan

contoh makanan yang

kamu ambil setiap hari?

Piramid Makanan

Perbincangan mengenai

makanan harian yang

diambil murid

Mengaitkan makanan harian

murid dengan piramid

makanan

Perbincangan kepentingan

mengambil pelbagai jenis

makanan

Page 4: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

Langkah 2

(5 minit)

Penerangan aras-aras

piramid makanan:

o Aras 1: Lemak, minyak,

gula

o Aras 2: Susu, yogurt,

keju, daging, ayam,

kacang

o Aras 3: sayur-sayuran

dan buah-buahan

o Aras 4: bijirin, gandum,

beras, air

Penerangan mengenai jenis-

jenis makanan untuk setiap

aras

Perbincangan mengenai

jumlah yang perlu diambil

setiap hari

Membuat perbandingan

makanan-makanan yang

seimbang dan tidak

seimbang

Penerangan kesan-kesan

negatif akibat pengambilan

makanan tidak seimbang

Page 5: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

3 Penilaian

(10 minit)

Aktiviti berkumpulan:

Membuat poster piramid

makanan berdasarkan

kriteria yang wajib ada:

o Empat aras piramid

makanan

o Jenis-jenis makanan

mesti ditulis di setiap

aras

o Contoh-contoh

makanan bagi setiap

aras

Murid membuat aktiviti

melukis poster piramid

makanan secara

berkumpulan

Pemantauan guru terhadap

kerja murid

Hasil kerja murid akan

dipamerkan di dalam kelas

Page 6: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

4 Penutup

(5 minit)

Sesi soal jawab: menilai

dapatan murid tentang

jumlah makanan yang perlu

diambil setiap hari. Contoh

soalan:

o Jadi apakah makanan

yang kamu patut

kurangkan mulai hari

ini?

o Bagaimana pula

makanan yang patut

kamu perbanyakan

ambilannya?

Murid diajukan soalan

tentang apa yang telah

dipelajari hari ini.

Menilai dapatan murid

melalui pendapat mereka

tentang makanan yang patut

ambil selepas ini

Page 7: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

Refleksi : .............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................

Ulasan Pensyarah/

guru pembimbing

: .....................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................

Page 8: PK 5 Jasmine- Pemakanan Seimbang

............................................................................................................................................................

.......