integer 2

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Khamis Tarikh : 29 Mac 2012 Masa : 2.30 pm – 3.50 pm (1 jam 20 minit) Tingkatan : Tingkatan 1 Bil. Pelajar : / 30 pelajar Tajuk : Integer Subtopik : 6.1 Integer : 6.1.1 Membaca dan menulis integer : 6.1.2 Mewakilkan integer pada garis nombor : 6.1.3 Membandingkan dua nilai integer : 6.1.4 Menyusun integer dalam urutan : 6.1.5 Penggunaan nombor positif dan nombor negatif Objektif pembelajaran : Pelajar akan diajar supaya :

Upload: siti-aqilah

Post on 28-Nov-2015

39 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

e

TRANSCRIPT

Page 1: Integer 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Khamis

Tarikh : 29 Mac 2012

Masa : 2.30 pm – 3.50 pm (1 jam 20 minit)

Tingkatan : Tingkatan 1

Bil. Pelajar : / 30 pelajar

Tajuk : Integer

Subtopik : 6.1 Integer

: 6.1.1 Membaca dan menulis integer

: 6.1.2 Mewakilkan integer pada garis nombor

: 6.1.3 Membandingkan dua nilai integer

: 6.1.4 Menyusun integer dalam urutan

: 6.1.5 Penggunaan nombor positif dan nombor negatif

Objektif pembelajaran : Pelajar akan diajar supaya :

- Memahami dan menggunakan pengetahuan integer

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :

Page 2: Integer 2

1) Menyusun integer dalam urutan

2) Menulis nombor positif dan nombor negatif untuk mewakilkan kata huraian

Pengetahuan sedia ada : Nombor bulat, pecahan dan perpuluhan.

Kaedah pengajaran : Penerangan, memperkukuh dan perbincangan

Strategi pengajaran : Penggunaan nota ringkas dan soalan.

Bahan bantu mengajar : Hand out, lembaran kertas dan pen penanda berwarna.

CCTS : Mengenal pasti idea utama dan membuat rumusan

Nilai murni :Teliti dan bersungguh-sungguh

Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Penerapan Nilai /

CCTS / Strategi /

Kaedah / BBM

Peranan guru Peranan pelajar

Langkah 1 :

Set induksi

(10 minit)

Menunjukkan sebatang

termometer kepada setiap

pelajar untuk meneliti

nombor negetif dalam

termometer.

-Guru menyoal pelajar

berkenaan istilah integer

positif dan negatif.

-Guru menyoal pelajar

berkenaan dengan

nombor nilainya lebih

rendah daripada sifar.

-Guru menunjukkan

Pelajar melihat power point

yang ditunjukkan oleh guru.

Pelajar memberi respon

terhadap pertanyaan yang

diajukan guru.

Penerapan nilai :

Teliti dan bersungguh-

sungguh

CCTS :

Membuat rumusan dan

mengenalpasti idea

utama.

Page 3: Integer 2

pelajar sebatang

termometer kepada

semua pelajar.

Strategi :

Menggunakan nota

ringkas

Kaedah :

Kaedah demonstrasi.

BBM :

Termometer

Langkah 2 :

Perkembangan

(10 minit)

Membaca dan menulis

integer.

Nombor bulat yang

bertanda positif (+) dikenali

sebagai integer positif dan

nombor bulat yang bertanda

Guru bertanyakan

beberapa orang pelajar

mengenai cara untuk

membaca integer positif

dan negatif

Guru menerangkan cara

membaca dan menulis

Pelajar memberi respon

kepada guru dan memberi

jawapan terhadap

pertanyaan guru.

Penerapan nilai :

Teliti dan bersungguh-

sungguh

CCTS :

Membuat rumusan dan

mengenalpasti idea

utama.

Page 4: Integer 2

negatif ( - ) dikenali sebagai

integer negatif.

“2” = positif dua atau dua

“-2” = negatif dua

0 bukan integer positif dan

juga bukan integer negatif.

Perpuluhan dan pecahan

bukan integer

integer positif dan negatif

Guru menerangkan cara

untuk menyusun integer

mengikut urutan.

Guru memberi latihan

pengukuhan mengenai

tajuk penyusunan integer

mengikut urutan dan

meminta pelajar membuat

dalam masa 3 minit.

Pelajar membuat latihan

pengukuhan dalam masa

yang ditetapkan.

Pelajar melengkapkan

latihan yang diberikan.

Strategi :

Menggunakan hand out

dan soal jawab

Kaedah :

Penerangan dan

pengukuhan.

BBM :

Power point.

Langkah 3 :

(10 minit)

Mewakilkan integer pada

garis nombor

Integer negatif adalah :

nombor lebih kecil daripada

sifar

Guru membina dan

memperkenalkan garis

nombor kepada pelajar.

Guru menjelaskan

kedudukan integer positif

dan negatif dalam garis

nombor

Pelajar meneliti dan

memahami kedudukan

integer positif dan negatif

pada garis nombor yang

dibina oleh guru.

Page 5: Integer 2

Kedudukannya

semakin ke kiri atau

bawah dalam garis

nombor berbanding

sifar.

Integer negatif adalah:

Nombor integer lebih besar

daripada sifar

Kedudukannya

semakin ke kanan

atau ke atas dalam

garis nombor

berbanding sifar.

Guru menjelaskan kesan

perubahan sela terhadap

nilai- nilai pada garis

nombor.

Guru memerintahkan

pelajar supaya

melengkapkan nilai-nilai

integer pada garis nombor

yang diberikan dalam

hand-out

Pelajar melengkapkan nilai

bagi garis nombor yang

tidak lengkap di dalam hand

out

Langkah 4 :

(10 minit)

Membandingkan dua nilai

integer

< ialah tanda lebih kecil

>ialah tanda lebih besar

Guru menyoal pelajar

berkenaan nombor

penggunaan nombor

integer dalam kehidupan

seharian

Pelajar memberi respon

berkenaan dengan

penggunaan integer positif

dan negatif dalam

kehidupan seharian

Penerapan nilai :

Bersemangat dan ingin

tahu

Page 6: Integer 2

Integer :

2 > 0

-6 < 6

Guru bertanyakan pelajar

mengenai perkaitan antara

sistem hutang dan bayar

dengan nombor integer

“hutang diibaratkan sebagai

integer positif “

“bayaran sebagai integer

negatif”

Guru menyuruh beberapa

pelajar yang sukarela

untuk menjawab soalan di

papan hitam, sementara

itu yang lain melakukan

latih tubi yang diberikan

dalam hand out tersebut

Guru menggalakkan

pelajar berbincang di

antara mereka dan setiap

masalah yang timbul akan

dipantau

Beberapa orang pelajar

datang ke hadapan dan

menyelesaikan latihan di

papan hitam

Pelajar berbincang antara

mereka bagi menyelesaikan

masalah

Strategi:

Perbincangan dengan

rakan – rakan

Kaedah :

Langkah 5 :

(15 minit)

Menyusun integer dalam

urutan

Contoh :susun nilai integer

berikut mengikut tertib

menaik.

-6,-3,-12,0,7,56,-1

Guru menyediakan dua

helai kertas majung untu

melakukan aktiviti

Guru menyoal pelajar

berkenaan dengan

langkah menyusun integer

dalam urutan.

Pelajar ke hadapan untuk

melengkapkan garis

nombor berskala 3

Penerapan nilai :

Teliti, berkerjasama

dan bersungguh-

sungguh

CCTS :

Membuat rumusan

Page 7: Integer 2

Jawapan :

-12,-6,-3,-1,0,7,56

Sebab :

-12<-6<-3,-1<0<7<56

Contoh 2 :

Tentukan integer terbesar

-8,6,0,-1,-7

Jawapan : 6

Sebab :

-8<-7<-1<0<6

Guru meminta dua orang

pelajar untuk melukis

sebuah garis nombor

berskala tiga pada

lembarang kertas di papan

hitam

Guru menyuruh 2 orang

pelajar lagi untuk

menyusun nilai-nilai

integer yang diberikannya

dalam urutan garis nombor

yang telah siap dibina

Manakala pelajar lain

dikehendaki menyiapkan

latihan dalam hand out

yang diberikan.

.

Pelajar melengkapkan

urutan nombor yang

diberikan dengan bantuan

rakan sekelas

Pelajar menyiapkan kerja

dalam buku handout yang

telah diberikan oleh guru.

Pelajar berbincang bersama

- sama untuk tugasan yang

diberikan dengan masa

yang ditetapkan.

Strategi :

Menggunakan

lembaran kertas

Kaedah :

Perbincangan

BBM :

Lembaran kertas

Page 8: Integer 2

Langkah 6 :

(15 minit)

Guru menyediakan ruangan

kosong di belakang hand

out yang diberi.

Pelajar dikehendaki menulis

segala pengetahuan

berkenaan dengan

penggunaan nombor

integer dalam kehidupan

seharian mereka

Pelajar akan berkongsi idea

melalui kumpulan

perbincangan.

Guru meminta pelajar

membuat 6 kumpulan di

mana terdiri daripada 5

orang pelajar setiap

kumpulan.

Guru meminta setiap

kumpulan memberi satu

situasi yang melibatkan

nombor positif dan nombor

negatif dalam masa 5

minit.

Guru meminta wakil setiap

kumpulan membacakan

situasi yang melibatkan

nombor positif dan nombor

negatif

Setiap kumpulan akan

Wakil setiap kumpulan

membentangkan hasil

perbincangan antara ahli

kumpulan.

Penerapan Nilai :

Semangat berpasukan

Strategi :

Mengolah idea bernas

Kaedah :

Perbincangan dalam

kumpulan

BBM :

Lembaran kertas

Page 9: Integer 2

diberi ganjaran

Langkah 7 :

Penutup (3 minit)

Merumuskan mengenai

tajuk yang dipelajari pada

hari ini.

Guru meminta pelajar

merumuskan apa yang

dipelajari pada hari ini.

Guru memberi latihan

berdasarkan buku teks.

Pelajar merumuskan apa

yang dipelajari pada hari ini.

Pelajar mencatat latihan

yang diberikan oleh guru.

Penerapan nilai :

Teliti dan bersungguh-

sungguh

CCTS :

Membuat rumusan dan

mengenalpasti idea

utama.

Strategi :

Menggunakan power

point

Kaedah :

Perbincangan

BBM :

Power point