contoh rancangan pengajaran mingguan

Upload: zaim-platinumz

Post on 19-Jul-2015

863 views

Category:

Documents


91 download

TRANSCRIPT

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN PENDIDIKAN ISLAM SEKOLAH RENDAH

MINGGU 3 TARIKH : 21 JANUARI 2012

TARIKH/HARI 20.1.2012 (Isnin)

MASA 08.15-09.15

TAHUN 3 Cerdik

PELAJARAN/BIDANG Al-Quran Tilawah & Hafazan

TAJUK 1.1.4 Surah al-Asr

CATATAN 60 Minit

21.1.2012 (Selasa)

11.15-12.15

3 Cerdik

Ulim Syariah Akidah

2.1.6 Beriman kepada Hari Akhirat

60 Minit

23.1.2012 (Khamis)

09.45-10.15

3 Cerdik

Akhlak

3.2.3 Adab bercakap dengan rakan 4.6 Mengenal, membaca dan menulis perkataan pinjaman

30 Minit

24.1.2012 (Jumaat) JUMLAH

12.00-12.30

3 Cerdik

Jawi

30 Minit

180 Minit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN ISLAM SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran Sekolah Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Bidang Standard Kandungan

: Pendidikan Islam : Sekolah Kebangsaan Sungai Beratur : 1 Berlari : 20 Januari 2012 : 10.00 pagi -11.00 pagi : 30 Orang : Sirah : Memahami salasilah keturunan Nabi Muhammad dan tanda-tanda kenabian Baginda

Standard Pembelajaran

: 1) Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu 2) Menyatakan keistimewaan keturunan Nabi Muhammad 3) Menyatakan tanda-tanda kenabian Nabi Muhammad berdasarkan dilahirkan peristiwa semasa dan selepas Baginda

Isi Pelajaran

: Salasilah keturunan Nabi Muhammad dan tanda-tanda kenabian

Objektif

: 1) Murid dapat menceritakan secara ringkas salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah ibu dan bapa. 2) Murid dapat menyenaraikan keistimewaan keturunan Baginda.

3) Murid dapat menyatakan tanda-tanda kenabian Baginda semasa dan selepas kelahiran. Pengetahuan Sedia ada : Pengetahuan menyenarai salasilah keluarga masingmasing. Kemahiran berfikir Gabung Jalin Penerapan Ilmu Penerapan Nilai : Perbandingan kelahiran nabi dan kelahiran orang lain. : AkhlakSifat mahmudah yang ada pada Nabi Muhammad : Jawi-Membaca petikan pendek : Mengenali keluarga nabi, mengetahui sedikit sebanyak mengenai Nabi Muhammad Bahan Bantu Mengajar : LCD, lembaran kerja,

LANGKAH/MASA

Pendahuluan (3 minit)

AKTIVITI STANDARD PENGAJARAN PEMBELAJARAN Membaca doa sebelum 1 Guru meminta muridbelajar: murid membaca doa pelajaran " 2 Guru dan murid membaca bersama ." sama doa pelajaran Bacaan syahadah: "

ISI STANDARD KANDUNGAN

CATATAN

Mengamalkan adab menuntut ilmu

Set Induksi (5 minit)

Murid meneliti gambar/carta ahli keluarga dan guru bertanya mengenainya

Kaedah soal jawab

Langkah 1 Fasa Persediaan (10 minit)

Salasilah keluarga Nabi sebelah ibu dan bapa

1 Guru menceritakan salasilah keluarga Nabi Muhammad kepada murid berdasarkan carta aliran

2 Murid mendengar dengan teliti apa yang diterangkan oleh guru

Langkah 2 Fasa Imaginasi (10 minit)

Langkah 3 Fasa Perkembangan (20 minit)

Keistimewaan keluarga Baginda: -keluarga bangsawan -Menguruskan makanan dan minuman Jemaah haji -ketua penduduk Mekah Tanda-tanda kenabian semasa dan selepas kelahiran

Langkah 4 Fasa Tindakan (7 minit)

Lembaran kerja

Penutup (5 minit)

Nasihat berguna kepada murid: Menggalakkan murid berselawat ke atas nabi

1 Guru menceritakan salasilah keluarga Nabi Muhammad kepada murid berdasarkan carta aliran 2 Murid mendengar dengan teliti apa yang diterangkan oleh guru 1 Guru menceritakan salasilah keluarga Nabi Muhammad kepada murid berdasarkan carta aliran 2 Murid mendengar dengan teliti apa yang diterangkan oleh guru 3 Guru menguji kefahaman murid dengan bertanyakan beberapa soalan dan mengadakan kuiz di dalam kelas Guru mengedarkan lembaran kerja untuk disiapkan di dalam kelas sebagai latihan pengukuhan Guru membimbing murid untuk berselawat

Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan

Nasyid

Prinsip-Prinsip Pengajaran Pendidikan Islam

1. Prinsip Konkrit Kepada Mujarad:

Memulakan pengajaran dengan memberikan contoh yang berada berdekatan murid. Menghubungkaitkan keadaan persekitaran dengan diri murid itu sendiri Tujuannya adalah untuk memberi penghayatan yang lebih kepada murid sepanjang proses P&P.

Contoh Pelaksanaan: 1. Penerangan suatu konsep dan penjelasan contoh yang mudah dan terdapat berdekatan murid. Contoh: Guru bertanya kepada murid tentang nama ibu bapa mereka, datuk dan nenek, abang, kakak ataupun adik. 2. Perlahan-lahan guru kaitkan pembelajaran yang akan di ajar dengan keadaan persekitaran. 3. Libatkan murid dengan perkara yang ingin disampaikan. 4. Penyediaan alat bantu dan ilustrasi yang memberangsangkan dan menarik. 5. Membuat kesimpulan kelas ( deduktif ) keseluruhan.