bm thn4 -m8-1
DESCRIPTION
RPH BMTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
a
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 21 MAC 2014 (JUMAAT)
MASA : 0730-0830 PAGI (60 MINIT)
TEMA : BERINGAT SEBELUM KENA
TAJUK : BERINGAT SEBELUM KENA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Tarikh : 21 Mac 2014 (Jumaat)Masa : 0730-0830 pagi (60 minit)Tahun : Tahun 4 MerahTema : Beringat Sebelum KenaTajuk Pelajaran : Kata BantuBilangan Murid : 19 orang
Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
5.1.7 Memahami dan menggunakan kata perintah dengan betul mengikut konteks.
Objektif implisit: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i) Mengisi tempat kosong dengan kata perintah yang betul sekurang-kurangnya 6 daripada 12 soalan dengan betul.ii) Mengisi teka silang kata dengan kata perintah yang betul sekurang-kurangnya 4 daripada 7 kata perintah dengan
betul secara berkumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada :
i) Murid-murid pernah belajar tentang kata perintah.
Sistem Bahasa
i) Tatabahasa : Kata Bantu (Kata Bantu Aspek dan Kata Bantu Ragam)i) Kosa kata : pernah, akan, belum, mungkin, boleh
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Pengisian Kurikulumi) Ilmu : Pendidikan Kesihatanii) Nilai murni : Bekerjasama, Menghormati
Kemahiran Bernilai Tambah i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonalii) Kemahiran berfikir : Menghubungkaitkan, menaakul, menjanakan ideaiii)Belajar Cara Belajar : Bacaan Intensif
Isi Pelajaran :i) Membina ayat daripada kata perintah yang diberi.ii) Mengisi tempat kosong dengan kata perintah yang betul.iii) Menyusun teka silang kata secara berkumpulan pada lembaran yang diberikan.
Bahan Sumber Mengajar
i. Kad manilaii. Lembaran kerjaiii. Kertas teka silang kata
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Langkah / Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi0730-0735
(5 minit)
Arahan guru : Corina, tolong
tutup pintu itu. Minta perhatian
sekejap. Jangan bercakap
ketika cikgu bercakap.
Sila keluarkan buku teks anda.
Murid diberikan arahan oleh guru dan
melakukan arahan tersebut.
Murid bersoal jawab dengan guru.
Murid diperkenalkan dengan tajuk mata
pelajaran.
TKP- Verbal linguistik- Intrapersonal
Strategi Berpusatkan bahan dan
murid
Teknik: Soal jawab
Perkembangan Langkah 10735-0750(15 minit)
Kad Nota (Kata Perintah)
Kata perintah
Meminta- harap- minta- tolong
Melarang- jangan- usah
Menjemput- sila- jemput
Murid ditunjukkan kad nota yang mengandungi nota tentang kata perintah
Murid diterangkan satu persatu tentang contoh kata bantu.
Murid diberikan beberapa contoh ayat oleh guru dan beberapa orang murid diminta untuk memberikan contoh ayat secara lisan.
Guru membuat beberapa pembetulan.
Strategi : BCB: Bacaan Mentalis Bacaan Mekanis
TKP: Verbal linguistik
BBB Kad Nota (Kata
Perintah)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Langkah 20750- 0805(15 minit)
Lembaran kerja Kerja individu
Murid diedarkan dengan lembaran kerja.-Mengisi jawapan dengan kata perintah yang sesuai dan betul.
Murid diberikan masa untuk menjawab. Murid membuat pembetulan bersama guru.
Kemahiran Berfikir: Menjana idea
TKP: Verbal Linguistik Naturalis
Nilai: Kerjasama
BBB Lembaran kerja
Langkah 30805- 0825 (15 minit )
Pengayaan dan Pemulihan
Pengayaan : - Murid dibahagikan dalam kumpulan.- Setiap kumpulan diminta melengkapkan teka
silang kata yangdiberikan.- Murid membuat pembetulan bersama guru.
Pemulihan- Murid disoal semula mengenai beberapa
contoh kata perintah.
TKP : Verbal linguistik Intrapersonal
Kemahiran Berfikir Menjana Idea Menyelesaikan
masalah.
Penutup0825-0830 (5 minit)
Rumusan isi pelajaran
Kognitif Penyoalan mengenai
topik pelajaran hari
Penutup kognitif- Guru bertanya kepada murid tentang kata
perintah yang telah dipelajari. - Guru menerapkan nilai murni dengan
TKP: verbal linguistik
Nilai murni:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
ini.
Sosial
Kerja susulan
mengingatkan murid sentiasa menajga kesihatan diri.
Penutup sosial- Murid diberikan pujian kerana dapat mengingati
beberapa kata perintah.
Lembaran kerja
keberanian menjawab soalan.
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Nama : EN SUBANDI BIN KASIDANTarikh :
Nama :Tarikh :
PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA
ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan Penambahbaikan :
Kelemahan : Tindakan Susulan :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
4TAHUN RPH
Disemak oleh Guru Pembimbing :
Catatan :
Tandatangan :Nama :CIK SALIMAH BINTI JOSTarikh :
Disemak oleh Pensyarah Pembimbing :
Catatan :
Tandatangan :Nama :EN SUBANDI BIN KASIDANTarikh :