rph untuk apis
Post on 12-Dec-2015
234 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)
Tarikh/Hari : 02/09/2015 (Khamis)
Masa : 7.30 – 8.30 Pagi
Tahun : Tahun 4
Bilangan Murid : 25 orang
Tema : 2.0 Asas Teknologi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Memasang dan membuka kit model
berfungsi.
2.1.3 Mengenal pasti nama dan fungsi komponen
kit model seperti motor, gear, gandar, roda,
kerangka, suis dan pemegang bateri.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Mengenal pasti nama setiap komponen kit model
2. Menyenaraikan fungsi komponen kit moodel.
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai : teliti, bersih, rajin, prihatin dan kerjasama
Kreativiti dan Inovasi : Boleh memberi banyak idea
Elemen Keusahawanan :
EK 1:1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan – menyiapkan tugasan sehingga selesai.
EK 1.1.5 Fleksibiliti – bersedia mendengar dan didengar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
EK 2:1.1 Amalan memerhati persekitaran dengan bertujuan – boleh menyenaraikan dan mengumpul maklumat
EK 5:5.5 Prinsip ketelusan – menyatakan dan menyampaikan maklumat dengan betul dan jelas
Bahan Bantu Mengajar
Bil Jenis Jumlah
01 Kad gambar 6
02 Lembaran kerja 35
03 Model kit kereta 3
04
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah melihat komponen kit model dalam boneka kereta mereka.
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi(5 minit)
1. Isi pelajaran- Model kit
kereta- Kerangka - Roda - Suis - Gandar- Gear- Motor
Guru memastikan kesediaan murid sebelum memulakan pengajaran.
Guru menayangkan kad bergambar kepada murid
Murid diminta meneka nama alatan yang ditunjukkan oleh guru
Guru bersoal jawab dengan murid Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi
pelajaran pada hari ini.
BBM: Kad gambar
KB : Mengenal pasti
KP: Verbal linguistic Interpersonal
Nilai : Patuh Prihatin
Langkah 1(15 minit)
Penerangan mengenai nama bahagian dan fungsi kereta
Berdasarkan kad bergambar guru menerangkan nama dan fungsi yang terdapat pada bahagian kereta.
Murid diminta memberikan fungsi seperti yang telah dinyatakan oleh guru.
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai bahagian – bahagian model kit kereta
KB: Mengenal pasti Memperoleh
maklumat
KP: Verbal linguistik
BCB: Mengumpul dan
memproses maklumat
Nilai : Patuh Rajin
Langkah 2(25 minit)
Penilaian
Guru memberikan lembaran kerja kepada semua murid.
Murid diminta untuk melengkapkan dan menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.Guru membimbing aktiviti murid.
BBM: Lembaran kerja
KB: Menjana idea
KP: Intrapersonal
Nilai : Patuh Rajin
Penutup(5 minit)
Rumusan isi pelajaran “Reka Bentuk”
Guru memilih murid secara rawak untuk merumuskan isi pelajaran.
Murid diminta menyatakan fungsi komponen kit model kereta.
Guru membuat rumusan secara keseluruhan. Guru memberikan peneguhan positif kepada
murid.
KB: Mengenal pasti
KP: Verbal linguistik
Nilai :Patuh
top related