rph kolaj
Post on 18-Feb-2015
563 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHAP 2
TAHUN 4
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahun : 4 Maju
Tarikh : 9.3.2011 (Jumaat)
Masa : 11.05 – 12.05 tghari (1 jam)
Bil. Murid : 33 orang
Bidang Kegiatan :Menggambar
Teknik : Kolaj
Tajuk : Ikan hiasan
Hasil Pembelajaran :
1. Memahami konsep teknik kolaj
2. Menghasilkan gambar ikan dengan menggunakan alat dan bahan yang sesuai.
3. Menghasilkan gambar ikan dengan berdasarkan tema imaginasi murid
menggunakan teknik kolaj.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Mengenali pelbagai jenis ikan; ikan air masin,ikan air tawar, ikan sungai
2. Murid dapat mengecam bahagian-bahagian ikan ada 3 bahagian iaitu kepala,
badan dan ekor. (kepala, abdomen dan toraks)
3. Menghasilkan gambar ikan yang berbentuk 2 dimensi
4. Menyatakan alat, bahan dan teknik bagi menghasilkan ikan dengan menggunakan teknik kolaj.
5. Menggunting dan menyusun dengan teliti dan kemas
6. Menghasilkan kolaj mengikut kreativiti masing-masing.
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melihat ikan sebenar di dalam akuarium, di dalam sungai, di pasaraya.
2. Murid pernah melukis, menggunting dan mewarna.
Nilai-nilai murni :Kreatif, berhati-hati, ketekunan, ketelitian dan kekemasan
Alat :Duit 50 sen, gunting
Bahan : Kertas lukisan, kertas warna, warna pensel, krayon, gam
Kemahiran Berfikir : kemahiran belajar, pemudah cara, mensyukuri alam
semulajadi
Bahan Bantu :radio, gambar – gambar ikan, contoh hasil kolaj, CD/kaset Mengajar) (BBM lagu dan bahan maujud (ikan dalam balang)
Langkah Pengajaran/
Masa
Perkembangan Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Strategi/Gambarajah /Nilai/ Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
-Nyanyian lagu Ikan
kekek
-Memperlihatkan
rupa ikan yang
sebenar
1. Guru
memperdengarkan lagu
Si ikan kekek kepada
murid-murid dan
mengajak mereka
menyanyi bersama-
sama.
2. Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran pada
hari ini dan bersoal
jawab dengan murid.
Senikata lagu:
Ikan kekek mak iloi-iloi,
Ikan gelama mak ilai-
ilai,
Mari kita buat kolaj dik
oi...
Sisik timbul bersepai-
sepai
Ikan kekek mak iloi-iloi,
Ikan gelama mak ilai-
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Soalan:
1. Apakah itu kolaj?
2. Bagaimana kolaj
dihasilkan?
Menerangkan apa itu kolaj dan
menunjukkan contoh-contoh
hasil kolaj yang baik.
3. Kemudian guru
memperlihatkan rupa
bentuk ikan yang
terdapat didalam
balang ikan dan
menyoal murid-murid
tentang ikan yang
mereka pernah lihat.
ilai,
Sisik ikan cantiknya
amboi,
Warna warni nampak
bernilai
Langkah 1
( 10 minit )
Memperkenalkan
alat-alat dan bahan
yang akan digunakan
dalam aktiviti
membuat kolaj.
1. Guru menunjukkan satu
persatu alatan yang
akan digunakan dalam
aktiviti membuat corak
sisik ikan teknik kolaj
2. Guru menerapkan mata
pelajaran Sains tentang
bentuk, bahagian –
bahagian yang terdapat
pada ikan dan
kegunaan sisik pada
ikan.
Kertas warna
-gam
-gunting
-duit syiling 50sen
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Langkah 2
( 10 minit )
Teknik menghasilkan
sisik ikan teknik kolaj
Lukiskan
bentuk bulat
dengan
mengguna-
kan duit siling
50sen dengan
menggunakan
kertas
pelbagai
warna untuk
membuat sisik
ikan.
1. Guru mengarahkan
murid mengambil
bahan dan alatan untuk
aktiviti membuat kolaj.
2. Setiap murid diberi
sehelai kertas warna
yang berlainan warna
untuk membuat sisik
ikan.
3. Guru menerangkan
cara-cara membuat
sisik ikan dengan
menggunakan duit
siling 50 sen dengan
menggunakan kertas
warna pelbagai warna.
4. Guru mengarahkan
murid melukis bentuk
bulat dengan
menggunakan duit
siling 50sen diatas
kertas warna.
5. Gunting sisik ikan yang
siap dibina dan
letakkannya didalam
sebuah bekas.
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Langkah 3
( 20 minit )
-Menggunakan sisik
ikan yang telah siap
tadi untuk
menghasilkan bentuk
ikan dalam bentuk 3
dimensi.
1. Guru mengarahkan
murid duduk dalam
kumpulan supaya
mereka dapat bertukar
sisik ikan pelbagai
warna dengan rakan-
rakan yang lain.
2. Guru mengarahkan
murid melukis sebuah
gambar ikan.
3. Warnakan gambar ikan
tersebut pada bahagian
kepala, ekor dan ridip
dengan menggunakan
warna krayon atau
warna pensel.
4. Guru meminta murid
melipat sisk ikan yang
telah dibina tadi kepada
dua bahagian.
5. Kemudian secara
demontrasi guru
menunjukkan cara
meletakkan gam pada
sisik ikan tersebut pada
gambar badan ikan
secara tersusun dan
teratur.
6. Ulangi aktiviti tadi
sehinggga semua sisik
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
ikan telah digamkan
pada badan ikan.
7. Pada bahagian bawah
lukisan bolehlah
ditambah dengan
membuat gambar
tumbuh-tumbuhan air
dan warnakannya atau
dengan menggunakan
kertas warna.
8. Setelah ini murid dapat
menghasilkan sebuah
kolaj bentuk ikan 2
dimensi yang menarik.
9. Guru mengarahkan
murid mengemas
semua peralatan dan
membuang semua
sampah yang telah
dihasilkan.
Penilaian
( 10 minit )
Membuat apresiasi
hasil kerja
1. Setiap murid
mempamerkan hasil
kerja mereka .
2. Guru memilih beberapa
hasil kerja murid ( yang
baik dan lemah )
3. Murid menyatakan hasil
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
kerja mereka dan rakan.
4. Guru menyatakan
tentang kelemahan dan
kekuatan hasil kerja
murid .
5. Guru dan murid
bersama-sama
berbincang dan
memberi cadangan
bagaimana untuk
memperbaiki hasil kerja
yang tidak bagus.
Penutup
( 5 minit )
Teknik-teknik lain
menghasilkan kolaj
1. Guru menerangkan
teknik-teknik lain yang
sesuai bagi
menghasilkan kolaj
2. Murid menyanyikan
semula lagu ‘Ikan
Kekek’ sambil
memegang dan
membuat pergerakan
ikan di dalam air
dengan menggunakan
hasil lukisan masing-
masing.
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
top related