rph ibadah
Post on 15-Dec-2015
117 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
1. Maklumat Am
Tarikh / Hari 16.04.2015 ( KHAMIS)
Masa 12.34-01.35
Kelas / Bilangan murid 4 Perdana – 26 Murid
Mata Pelajaran Pendidikan Islam
Bidang / Komponen Ibadah – Rukun Solat
Standard Kandungan 4.3 Memahami dan mengamalkan rukun solat dengan betul
Standard Pembelajaran 4.3.1 Menyatakan Rukun Solat
4.3.2 Memperincikan Rukun Solat
Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid sudah biasa mendirikan solat fardhu
Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1) Menyatakan pengertian solat dengan betul
2) Menyenaraikan rukun solat mengikut bahagian dengan betul
3) Menjawab latihan yang terdapat di dalam lembaran kerja
Pengabungjalinan Akidah dan Akhlak
Perentasan Kurikulum Bahasa Arab, Matematik dan Pendidikan Jasmani
Kemahiran Berfikir Membanding beza
Penerapan Nilai 1) Kita wajib menunaikan solat dalam apa jua keadaan
2) Bersungguh-sungguh dalam mengerjakan perintah Allah
E.M.K 1) Teknologi Maklumat (Powerpoint)
2) Keusahawanan
- Daya kreativiti dan inovasi
- Boleh membina jaringan sosial
- Berkeupayaan memimpin
Bahan Bantu Mengajar 1) Slide Power point
2) Kad Perkataan
3) Reflika Rumah
4) Lembaran kerja
Penilaian PdP 1) Menyatakan pengertian solat
2) Membandingkan tiga rukun solat
1
2. Langkah Pengajaran
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan Doa’
اللهم افتح علينا
حكمتك وانشر
علينا من خزاءن
رحمتك يا ارحم
.الراحمين
Guru memberi salam dan
murid menjawab salam guru
serta membaca doa belajar
beramai-ramai dengan
bimbingan guru
Penerapan Nilai
Kerjasama
Penyerapan
Bahasa Arab
FASA PERSEDIAAN
Pemerhatian
Set Induksi
3 minit
Nasyid Solat
You tube
1.Guru menayangkan you
tube azan.
2.Murid mendengar
3.Guru bersoal jawab dengan
murid mengenai you tube
yang diperdengarkan.
4.Guru mengaitkan jawapan
murid dengan isi pelajaran.
BBB
You tube
( azan )
Kaedah
Soal jawab
Analisis
7 minit روكون صالة
1. قلبي
2. قولي
3. فعلي
1.Guru menayangkan slaid
power point mengenai
pengertian solat dan rukun
solat.
2.Guru menerangkan
berpandukan power point.
3.Murid mendengar sambil
bersoal jawab apa yang tidak
difahami.
Kaedah
Penerangan
Soal Jawab
E.M.K
Teknologi
Maklumat
BBM
Slide Power
Point
2
FASA IMAGINASI
Penjanaan Idea
15 minit روكون قلبي –
نية
هاتي .1
روكون قولي
تكبيرة.1
االحرام
ممباخ سورة.2
الفاتحة
ممباخ تحية.3
اخير
صلوات.4
كأتس نبي
دالم تحية
اخير
ممبري سالم.5
فرتام
روكون فعلي
برديري.1
باضي يغ
ممفو
ركوع سرتا.2
طمانينه
اعتدال سرت.3
طمانينة
سجود سرتا.4
طمانية
1.Guru menayangkan slide
power point mengenai rukun
solat secara terperinci.
2.Murid mendengar
penerangan guru sambil
bersoal jawab apa yang tidak
difahami.
3.Guru meminta murid
membuat amali solat
berkenaan dengan rukun
solat.
4.Guru membimbing murid
semasa membuat amali
rukun solat.
Kaedah
Penerangan
Soal jawab
Amali Solat
Latih tubi
KBKK
Banding beza
Ilmu
Matematik
Pendidikan
Jasmani
Nilai
Taqwa
BBM
Slide Power
Point
3
دودوق انتارا.5
دوا
سجود سرتا.6
طمانية
دودوق تحية
اخير
تر تيب.7
Sintesis Idea
20 minit
BBM Inovasi 1.Guru menyediakan tiga
buah rumah.
2.Guru menyediakan kad
ayat mengenai rukun solat.
3.Guru menyediakan satu
balang yang mempunyai
nama murid.
4.Murid yang diundi, akan
datang ke hadapan,
kemudian membaca rukun
solat tersebut serta
memasukkannya di dalam
rumah yang disediakan.
5.Guru membimbing murid
sepanjang aktiviti dijalankan.
Kaedah
Soal Jawab
Permainan
Latih tubi
EMK
Daya kreatiiti
dan Inovasi
KBKK
Banding beza
Ilmu
Matematik
Nilai
Bertaqwa
BBM
Replika Rumah
Kad perkataan
FASA PERKEMBANGAN
Penilaian
10 minit
1. Lembaran Kerja
2. Membanding
beza antara tiga
rukun solat
1.Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid.
2.Murid di minta
mengelaskan tiga rukun solat
dengan betul.
KBBK
Banding beza
Nilai
Teliti dan rajin
4
قلبي
ف
قولي
3.Murid membuat latihan
dengan bimbingan guru
BBM
Lembaran Kerja
EMK
Keusahawanan
FASA TINDAKAN
Pelaksanaan
3 minit
Rumusan PdP
1. Makna Solat
2. Rukun Solat
3. Pembahagian
Rukun Solat
Kognitif
Membuat rumusan terakhir
berdasarkan tajuk dan aktiviti
yang dijalankan.
Sosial
Guru menasihatkan murid
supaya rajin bersolat untuk
menambah pahala dan tidak
meninggalkan solat dalam
keadaan apa sekali pun
kerana solat merupakan tiang
agama.
Catatan:
1. Refleksi RPH
2. Refleksi Pelaksanaan
3. Refleksi Hasil Pembelajaran
4. Refleksi Persekitaran
5
6
7
top related