1.6

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6 Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi Kelas : Tahun 6 Tarikh : 28 April 2015 Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari Bilangan Murid : 11 orang Tajuk : 1.6 Jahitan Sub Tajuk : Penghasilan Artikel Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenal alatan menjahit Objektif Pembelajaran i. : 1. Murid dapat menjawab soalan jenis jahitan sekurang-kurangya 3 daripada 5 2. Murid dapat menghasilkan sekurang-

Upload: muhammad-haziq

Post on 19-Dec-2015

224 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RBT

TRANSCRIPT

Page 1: 1.6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 6

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas : Tahun 6

Tarikh : 28 April 2015

Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari

Bilangan Murid : 11 orang

Tajuk : 1.6 Jahitan

Sub Tajuk : Penghasilan Artikel

Pengetahuan sedia

ada

: Murid telah mengenal alatan menjahit

Objektif

Pembelajaran

i.

: 1. Murid dapat menjawab soalan jenis jahitan

sekurang-kurangya 3 daripada 5

2. Murid dapat menghasilkan sekurang-kurangya 2

daripada 3 jahitan asas.

Penerapan Nilai

Murni

: Kebersihan, keselamatan, berani, bekerjasama, keyakinan

diri, kasih sayang.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, memberi gambaran mental, menghubung

kait, mereka cipta, membuat urutan, membuat keputusan,

mengingat kembali dan membuat rumusan

Bahan Bantu

Mengajar

: Paparan slaid, video, kertas, jarum jahit, jarum peniti,

benang, fabrik dan poket.

Penyerapan Ilmu : Pendidikan Seni dan Visual

Strategi Pengajaran : Mediatif, berpusatkan murid, koperatif, demonstrasi.

PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Page 2: 1.6

LANGKAH /

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN

Set induksi

( 5 minit )

1. Video Tutorial

Menjahit

2. Soal jawab :

i. Apakah yang kamu

lihat di dalam video

tersebut?

Jangkaan jawapan :

-menjahit

ii. Apakah bahan dan

alat yang

digunakan?

Jangkaan jawapan :

-kain, jarum, benang

1. Murid ditayangkan

sebuah video.

2. Murid ditanya oleh

guru tentang tayangan

video tersebut.

BBM : Video

Strategi

pengajaran :

Mediatif

Nilai : Kasih

sayang, berani

Kemahiran berfikir

: Menjana idea,

memberi

gambaran mental

Langkah 1

( 10 minit )

Paparan slaid

- Jenis jahitan dan

jahitan tangan asas

1. Murid diterangkan

oleh guru tentang

jenis jahitan

dengan

menggunakan

paparan slaid.

2. Murid

dikehendaki

membaca secara

beramai-ramai

dan dibimbing

oleh guru.

BBM : Paparan

slaid

Strategi : Mediatif,

koperatif.

Nilai :

Bekerjasama,

Berani, Keyakinan

diri.

Kemahiran berfikir

Page 3: 1.6

3. Murid

dikehendaki

menjawab

kesemua soalan

kuiz yang

dikemukakan

pada paparan

slaid

4. Murid menjawab

kuiz

Penilaian

Murid dapat

menjawab soalan

jenis jahitan sekurang-

kurangya 3 daripada 5

:

Menghubungkait,

membuat

gambaran

Langkah 2

( 30 minit )

Penerangan guru

- Langkah

keselamatan

perkara penting.

- Murid dikehendaki

memulangkan

semua alatan dan

bahan selepas

menggunakannya.

Kaedah demonstrasi

1. Murid dikehendaki

ke hadapan kelas.

2. Murid mendengar

penerangan dan

melihat guru

melakukan aktiviti

menjahit poket.

3. Guru

menyediakan

alatan dan bahan

kepada murid.

4. Murid dikehendaki

menjahit poket

BBM : Jarum

peniti, jarum jahit,

fabrik, benang

dan poket,

Strategi : Mediatif,

demonstrasi,

berpusatkan

murid.

Nilai :

keselamatan,

kebersihan

Page 4: 1.6

- Kaedah

demonstrasi oleh

guru cara menjahit

Teknik Jahitan

-Jahitan sembat susup

-Jahitan kia

pada fabrik.

5. Hasil jahitan murid

dinilai oleh guru.

Penilaian

Murid dapat

menghasilkan

sekurang-kurangya 2

daripada 3 jahitan

asas.

Kemahiran berfikir

: Mereka cipta,

membuat urutan,

membuat

keputusan.

Pengukuhan

(10 minit)

Pengukuhan

Individu

(rujuk lampiran)

Pengukuhan

1. Setiap orang murid

diberi lembaran kerja

oleh guru.

2. Murid dikehendaki

menjawab semua

soalan.

3. Murid akan

berbincang bersama

guru tentang

lembaran yang telah

diberi.

BBM : Lembaran

kerja

Strategi : Mediatif

Kemahiran berfikir

: Menjana idea,

mengingat

kembali

Penutup

( 5 minit )

Penutup Sosial

Melukis reka bentuk

baju yang menarik

1. Setiap orang

murid diedarkan

dengan kertas

BBM : Kertas

Penyerapan Ilmu :

Page 5: 1.6

-kreativiti tersendiri oleh guru.

2. Murid secara

dikehendaki

melukis reka

bentuk baju yang

menarik.

3. Kemudian dinilai

oleh guru

4. Murid dibimbing

untuk membuat

rumusan.

Pendidikan Seni

dan Visual.

Kemahiran

Berfikir : membuat

rumusan, mereka

cipta

Nilai :

Bekerjasama

Penutup Kognitif

- Murid membuat

rumusan.

- Guru merumuskan

tajuk pembelajaran.

Reflesi Kendiri : 1. Sebelum P&P

Page 6: 1.6

Murid perlu beratur sebelum masuk ke bengkel bagi mengelakkan

kecederaan atau kemalangan. Pakaian murid juga hendaklah

kemas dan bersesuaian dengan bengkel. Murid aktif dan

melibatkan diri dalam P&P sepenuhnya.

2. Selepas P&P

ULASAN :

Page 7: 1.6