160216-hubungan makanan antara hidupan (rantai dan siratan makanan)

Upload: nida-nasruddin

Post on 07-Mar-2016

251 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN T5

TRANSCRIPT

KELAS/SUBJEK5 EfektifMasa7.35-9.05Minggu/Tarikh/ Hari7/ 16.2.2016 /Selasa

TEMA/TAJUKSAINS HAYAT / PROSES HIDUP HAIWAN

STANDARDKANDUNGAN3.3 Hubungan makanan antara hidupan

STANDARDPEMBELAJARAN3.4.1,3.4.2, 3.4.3, 3.4.4, 3.3.5, 3.4.6 (Rujuk DSKP)

OBJEKTIFPada akhir PDP, murid dapat:

1) Menyatakan maksud rantai dan siratan makanan secara bertulis.2) Menyatakan matahari merupakan sumber utama tenaga dalam rantai makanan secara lisan3) Mengenal pasti pengeluar dan pengguna dalam rantai makanan.4) Membina rantai dan siratan makanan sekurang-kurangnya satu habitat.

BAHAN BANTU BELAJAR

Buku teks/Gambar/Carta/Visualizer OHPInternet/KomputerRadas

Power PointModul CdPapan Tulis kecilLain-Lain

Lembaran Kerja/LCD ProjektorModelSpesimen/Bahan

KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)

Memerhati /MeramalMendefinisi Secara Operasi

MengelasBerkomunikasi/Mengawal Pembolehubah

Mengukur & Menggunakan NomborMenggunakan Hubungan Ruang & MasaMembuat Hipotesis

Membuat InferensMentafsir DataMengeksperimen

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM(EMK)KBATKAEDAH PdP

Kreativiti & Inovasi/ALAT BERFIKIRARAS SOALANPERBINCANGAN

/SIMULASI

TMKAnalisis Aplikasi

KeusahawananPROJEKEKSPERIMEN

Bekerjasama

SUMBANGSARANLAWATAN & PENGGUNAAN SUMBER LUAR BILIK DARJAH

PENYELESAIAN MASALAH

Aktiviti

AKTIVITI PEMULA1. Murid diminta untuk menamakan benda hidup yang terdapat dalam gambar yang ditunjukkan oleh guru.2. Guru memanggil beberapa orang murid untuk menyesuaikan hidupan dengan makanannya daripada senarai Pada papan putih.3. Guru menjelaskan maksud rantai makanan dan menunjukkan contoh rantai makanan daripada aktiviti di atas.

AKTIVITI UTAMA1. Murid diagihkan kepada beberapa kumpulan. Guru mengedarkan sekeping gambar habitat hidupan bagi setiapkumpulan.2. Murid diminta menyenaraikan nama-nama hidupan dan membina rantai makanan.3. Berdasarkan rantai makanan , murid diminta untuk mengenalpasti pengeluar dan pengguna dan melabelkannya.4. Murid berbincang dalam kumpulan dan membina satu siratan makanan berdasarkan gambar habitat yang diberi.5. Murid menulis rantai makanan dan siratan makanan di dalam kertas lukisan mengikut kumpulan.6. Hasil kerja murid dibentangkan di hadapan kelas. Murid lain diminta untuk menyalin semua rantai makanan dan Siratan makanan bagi semua habitat di dalam buku latihan.

PENAKSIRAN1. Murid menghasilkan rantai makanan dan siratan makanan di dalam kumpulan mengikut habitat yang diberi.

AKTIVITI PENUTUP1. Guru menyoal murid tentang pengeluar dan pengguna dalam satu rantai makanan.2. Guru menyoal murid sumber tenaga utama bagi siratan makanan di dalam semua habitat.

PENILAIAN DAN PENTAKSIRANREFLEKSI

Pemerhatian/Hasil Kerja/ KEHADIRAN :___/____ Se Semua murid menguasai objektif

____/____murid menguasai objektif dan diberi latihan pengayaan. ____/____murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan pemulihan. PdP ditangguhkan kerana______________________________________________

Lisan/Kuiz

TugasanDrama

Projek