fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · web...

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) TAHUN 1 Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Kelas : Tahun 1 Abu Bakar Tarikh : 2O Ogos 2014 Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi Bilangan Murid : 35 orang (15 lelaki, 20 perempuan) Bidang : Sirah Standard Kandungan : 4.1. Memahami salasilah keturunan Nabi Muhammad s.a.w dan tanda-tanda kenabian Standard Pembelajaran:4.1.1. Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu.

Upload: vuonghanh

Post on 13-May-2019

286 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(KSSR) TAHUN 1

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : Tahun 1 Abu Bakar

Tarikh : 2O Ogos 2014

Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi

Bilangan Murid : 35 orang (15 lelaki, 20 perempuan)

Bidang : Sirah

Standard Kandungan : 4.1. Memahami salasilah keturunan Nabi Muhammad s.a.w

dan tanda-tanda kenabian

Standard Pembelajaran:4.1.1. Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad

sebelah bapa dan ibu.

4.1.2 Menyatakan keistimewaan keturunan Nabi Muhammad

4.1.3 Menyatakan tanda-tanda kenabian Nabi Muhammad

berdasarkan peristiwa semasa dan selepas dilahirkan

Page 2: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat

1) Menyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti

sumbang saran

2) Menjelaskan keistimewaan keturunan Nabi Muhammad s.a.w selepas aktiviti soal jawab

dengan menggunakan perisian percuma weebly.com

3) Menceritakan tanda-tanda kenabian Nabi Muhammad berdasarkan peristiwa semasa dan

selepas kelahiran melalui aktiviti berkumpulan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid mengetahui Nabi Muhammad adalah Rasul

terakhir

Kemahiran Berfikir : Menyusun salasilah keturunan Nabi Muhammad.

Penerapan Nilai : Berusaha dan bersungguh-sungguh, membuat sesuatu

dengan betul

Gabung Jalin : Akhlak (Akhlak Nabi Muhammad)

Penyerapan : Matematik (Bilangan keluarga Nabi Muhammad s.a.w)

Elemen Merentas Kurikulum: (Elemen Keusahawanan) Kesanggupan belajar daripada

(EMK) kesalahan.

(Elemen Kreatif dan Inovasi) menggunakan daya imaginasi

Page 3: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

Bahan Bantu : 1) Perisian Percuma (Weebly)

2) Komputer

3) Kad Imbasan

4) Kad Gambar Keluarga

5) Power Point

Page 4: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

Langkah Pengajaran/ Masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Mukaddimah

(2 minit)

Bacaan Doa

حيم حمن الر بسم الله الرلهم علينا حكمتكافتح"ال

خزائنوانشر علينا من حمين". رحمتك يا أرحم الر

Bacaan Syahadah

الله "اشهد أن ال إله إالسول الله وأشهد أن محمدا ر

1) Seorang murid diminta oleh

guru untuk mengetuai bacaan

doa.

2) Murid-murid lain diminta

mengikut bacaan doa bersama-

sama serta mengaminkan bacaan

doa

3) Semua murid melafazkan

kalimah syahadah bersama-sama

Bahan Bantu:

Kad Doa

Nilai:

Adab Berdoa,

khusyuk

1.1 Fasa Persediaan (13 minit)

1.1 Pemerhatian

(Set Induksi) 5 Minit

Soalan:

1.1.1 Murid melihat gambar yang

ditunjukkan oleh guru

1.1.2 Sumbang saran antara

guru dengan murid

mengenai gambar yang

ditunjukkan

Kaedah : Sumbang

Saran

Bahan Bantu:

Gambar Keluarga

Page 5: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

1. Apa yang kamu lihat di dalam

gambar?

2. Siapa di antara kamu yang ada

keluarga

1.1.3 Jawapan murid tersebut

dikaitkan dengan tajuk pelajaran

hari ini.

1.2 Analisis (8 minit)

Soalan:

1) Siapakah Bapa Rasulullah

s.a.w

2) Siapakah Ibu Rasulullah s.a.w

1.2.1 Murid ditunjukkan carta

salasilah keturunan Nabi

Muhammad

1.2.2 Murid diminta untuk

menyebut salasilah Nabi

Muhammad berulang kali secara

berkumpulan, berpasangan dan

individu

1.2.3 Penerangan mengenai

perbezaan antara keturunan Nabi

Muhammad sebelah bapa dan

ibu.

1.2.4 Murid mengenal pasti

persamaan dan perbezaan

keturunan Nabi Muhammad s.a.w

sebelah bapa dan ibu dengan

Kemahiran Berfikir:

Banding beza

Kaedah: Pandang

Sebut, Latih Tubi,

Soal Jawab.

Bahan Bantu:

Kad Carta Salasilah

Keluarga Nabi

Muhammad s.a.w

Page 6: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

betul.

2. Fasa Imaginasi (20 Minit)

2.1 Penjanaan Idea 2.1.1 Murid-murid ditunjukkan

dengan keistimewaan

keluarga Nabi

Muhammad

2.1.2 Murid-murid diminta

untuk menyebut

keistimewaan keluarga

Nabi Muhammad s.a.w

berulang kali secara

berkumpulan,

berpasangan dan

individu.

2.1.3 Penerangan mengenai

keistimewaan keluarga

Nabi Muhammad s.a.w

Kemahiran Belajar:

Membaca

Bahan Bantu:

Perisian Power

Point

Kaedah:

Pengulangan

EMK:

Kesanggupan

belajar daripada

kesalahan

Pentaksiran:

Sebutan

Page 7: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

2.2 Sintesis Idea 2.2.1 Murid diminta mengisi

tempat kosong yang

telah disediakan

2.2.2 Sumbang saran antara

guru dengan murid

EMK:

Menggunakan daya

pemikiran.

3. Fasa Perkembangan

(20 minit)

3.1 Penambahbaikan

Paparan yang telah dimuatkan di dalam

web. (fathiqassam.weebly.com)

3.1.1 Murid-murid ditunjukkan

dengan peristiwa Kelahiran Nabi

Muhammad s.a.w melalui web

yang telah dibina oleh guru

3.1.2 Murid-murid diminta untuk

menyebut peristiwa kelahiran

Nabi Muhammad berulang kali

secara berkumpulan,

berpasangan, dan individu.

3.1.3 Sumbang saran antara

murid

Nilai:

Bersungguh-

sungguh

Bahan Bantu:

Laman Web

fathiqassam.weebly.

com

Page 8: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

3.2 Menilai 3.2.1 Murid diminta bersedia

untuk penilaian

3.2.2 Penialaian dijalankan

3.2.3 Murid menulis jawapan

3.2.4 Penulisan murid

dipantau dan diteliti

oleh guru.

Nilai:

Bersungguh-

sungguh

Pentaksiran:

Isi tempat kosong

4. Fasa Tindakan (8 minit)

4.1 Pelaksanaan Penutup Kognitif

Salasilah Keturunan Nabi

Muhammad s.a.w

Peristiwa Kelahiran Nabi Muhammad

s.a.w

Keistimewaan Keturunan Nabi

Muhammad s.a.w

Penilaian juga boleh diakses melalui

laman web

http://fathiqassam.weebly.com/

4.1.1 Murid diminta menyebut

semula isi pelajaran yang telah

dipelajari.

4.1.2 Bersoal jawab mengenai isi

pelajaran yang telah dipelajari.

Kaedah:

Soal Jawab

Bahan Bantu:

Laman Web yang

dibina oleh guru.

http://

fathiqassam.weebly.

com

Page 9: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang

4.2 Amalan Berterusan Penutup Sosial

Kerja Lanjutan: Menghafaz salasilah

keturunan Nabi Muhammad s.a.w

4.2.1 Murid diingatkan agar

mengulangkaji

pelajaran di rumah

masing-masing

4.2.2 Lembaran kerja serta

penilaian boleh diakses

melalui laman web

http://

fathiqassam.weebly.co

m untuk tugasan

lanjutan

Nilai:

Menghargai Masa

Bahan Bantu:

Laman Web yang

telah dibina oleh

guru

http://

fathiqassam.weebly.

com

Refleksi Kendiri

Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing.

___________________________________________________________________________________________

Page 10: fathiqassam.weebly.comfathiqassam.weebly.com/.../6/37563161/rph_sirah_for_edu.docx · Web viewMenyatakan salasilah keturunan Nabi Muhammad sebelah bapa dan ibu selepas aktiviti sumbang