· web viewrancangan pengajaran harian ( rph ) bahasa melayu nama guru: nurlisa kamba tarikh:...
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) BAHASA MELAYU
Nama Guru : Nurlisa KambaTarikh : 20 Mac 2012Masa : 8.30 – 9.30 pagi (60 minit)Tahun : 4 BijakBil. Murid : 29 orangTema : Sekolahku BerjasaTajuk : Pemimpin Kecil di SekolahkuPakej/Modul : -
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ;
1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kriteria ketua kelas yang baik.2. Membezakan kata tanya antara soalan jenis bertumpu dan bercapah.3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata adjektif sifat dengan betul.
Hasil Pembelajaran Umum (HPU) :
1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal.
2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.
Hasil Pembelajaran Khusus (HPK) :
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.Aras 2
i. Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya secara logik dan tepat.
Aras 3i. Bersoal-jawab untuk membuat rumusan dan keputusan.
2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.Aras 1
i. Menyampaikan sesuatu berita secara ringkas dengan bahasa yang betul
Pengisian Kurikulum : Sistem Bahasa
o Tatabahasa : Kata tanya, ayat tanya, kata adjektifo Kosa kata : -
Kemahiran Bernilai Tambah o Kemahiran Kontekstual – membuat keputusano Teori kecerdasan pelbagai – interpersonal o Kemahiran berfikir
Penekanan Konsep 5P:i. Penggabungjalinan
I. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertuturII. Tatabahasa : Kata kerja
ii. PenyerapanI. Ilmu : Pendidikan Moral
II. Nilai : Kerjasama, kerajinan, patriotisme, semangat bermasyarakat
iii. Pemulihan : -
iv. Pengayaan : -
v. Penilaian : Soal jawab dan tugasana. Memberi kerja individu
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): Buku teks Bahasa Melayu
Pengetahuan Perlu Ada : Murid mengetahui peranan seorang ketua kelas.
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN (PPP) BESTARI (BM)
LANGKAH & MASA ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
SET INDUKSI8.30-8.35(5 MINIT)
Soal-jawab
Contoh Soalan :a) Siapakah pemimpin di
sekolah?b) Adakah kamu hormati
guru besar sebagai pemimpin sekolah?
c) Siapa pemimpin yang dilantik di dalam kelas?
d) Bagaimana cara perlantikan ketua kelas?
i. Guru bersoal-jawab dengan guru berkenaan pemimpin di sekolah.
ii. Guru mengaitkan hasil soal jawab dengan isi pelajaran.
Penyerapan :- Kecerdasan pelbagai
LANGKAH 1
8.35-8.45(10 MINIT)
Sumbang saran : Kriteria-kriteria ketua kelas yang baik.
i. Guru meminta ketua kelas untuk tampil ke hadapan.
ii. Murid lain diminta untuk menyatakan lima kriteria ketua kelas mereka.
iii. Guru bersoal-jawab dengan murid secara sumbang saran tentang kriteria ketua kelas yang baik.
KBT :- Kemahiran Berfikir
Penyerapan ilmu :- Teori kecerdasan
pelbagai
LANGKAH 2
8.45-9.00(15 MINIT)
Perbincangan berpasangan menggunakan soalan bertumpu dan bercapah.
Contoh soalan bertumpu :a) Apakah kriteria yang ada
pada Saiful?
Contoh soalan bercapah :b) Bagaimanakah kita
hendak memilih ketua kelas yang baik?
c) Mengapakah Tiara paling layak?
i. Murid diminta untuk membuka buku teks halaman 30.
ii. Murid diminta untuk membaca secara senyap kriteria-kriteria yang ada pada Saiful, Tiara dan Razali.
iii. Murid diminta untuk berbincang secara berpasangan tentang pelajar yang layak menjadi ketua kelas antara Saiful, Tiara dan Razali.
iv. Murid dibimbing untuk membina soalan
BBB : Buku teks KBT :
- Kemahiran Belajar Cara Belajar
- Kecerdasan pelbagai Penyerapan :
- Ilmu: Pendidikan Moral
bertumpu dan bercapah semasa dalam perbincangan bagi membuat pilihan yang tepat.
v. Guru memaklumkan had masa perbincangan.
vi. Guru memantau perbincangan murid.
LANGKAH 3
9.00-9.15(15 minit)
Penggunaan soalan bertumpu dan bercapah
i. Guru menyenaraikan ketiga-tiga pilihan di papan putih.
ii. Murid diminta untuk mengangkat tangan bagi sesiapa yang mencalonkan nama yang disebut oleh guru yang layak menjadi ketua kelas.
iii. Guru membuat pengiraan undi.
iv. Guru memilih secara rawak pasangan perbincangan.
v. Guru menggunakan soalan bertumpu dan bercapah untuk menguji respon murid.
vi. Guru membetulkan serta merta jika terdapat sebarang kesalahan penggunaan ayat murid.
KBT :- Kemahiran Berfikir
LANGKAH 4
9.15-9.25(10 minit)
Kata adjektif sifat i. Murid diminta untuk menyenaraikan lima kata adjektif sifat yang terdapat pada maklumat di buku teks dalam buku nota.
ii. Murid yang sudah siap awal diberikan latihan pengayaan iaitu mencari kata lawan bagi kata adjektif yang disenaraikan.
iii. Guru memeriksa hasil kerja murid.
iv. Guru mengulas hasil
kerja murid secara keseluruhan.
PENUTUP9.25-9.30(5 minit)
Rumusan :- Kriteria-kriteria ketua
kelas- Nilai-nilai murni :
a) Kerjasamab) Kerajinanc) Patriotismed) Semangat
bermasyarakat
i. Guru membuat kesimpulan kriteria-kriteria seorang ketua kelas sebagai pemimpin kecil sekolah.
ii. Guru memuji kerjasama murid dan hasil kerja murid.
iii. Murid diminta untuk membaca semula jawapan mereka yang sudah disemak oleh guru dan membuat pembetulan.
iv. Guru menerapkan nilai murni.
KBT:- Teori kecerdasan
pelbagai Penyerapan nilai:
a) Kerjasamab) Kerajinanc) Patriotismed) Semangat
bermasyarakat