sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

9
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MODUL TERAS) Nama Kelas :Prasekolah Amanah Umur : 6 Tahun Bil. Murid : 25 Orang Masa : 9.25-10.05 pagi (40 minit) Tarikh : 26/04/2011 Tujang : Sains dan teknologi-Awal sains Tema : Alam Hidupan Sub tema : Serangga Fokus MI : Naturalis , Linguistik, Interpersonal KB : Mengelas , menjana idea, menyelesaikan masalah, meramal Fokus Standard Pembelajaran: ST 2.4 Membuat ramalan berdasarkan pengalaman lepas. Standard Pembelajaran : ST 2.4.2 Membuat ramalan apa yang akan berlaku berdasarkan pengalaman lepas. (contoh aktiviti : objek mana yang akan tenggelam dan timbul. Bola mana yang akan menurun cerun degan lebih cepat) Kesepaduan : Sosioemosi PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.

Upload: rosmawati-tuah

Post on 11-Feb-2016

235 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MODUL TERAS)

Nama Kelas :Prasekolah Amanah Umur : 6 Tahun

Bil. Murid : 25 Orang Masa : 9.25-10.05 pagi (40 minit)

Tarikh : 26/04/2011

Tujang : Sains dan teknologi-Awal sains

Tema : Alam Hidupan

Sub tema : Serangga

Fokus MI : Naturalis , Linguistik, Interpersonal

KB : Mengelas , menjana idea, menyelesaikan masalah, meramal

Fokus Standard Pembelajaran: ST 2.4 Membuat ramalan berdasarkan pengalaman lepas.

Standard Pembelajaran : ST 2.4.2 Membuat ramalan apa yang akan berlaku berdasarkan pengalaman lepas. (contoh aktiviti : objek mana yang akan tenggelam dan timbul. Bola mana yang akan menurun cerun degan lebih cepat)

Kesepaduan : Sosioemosi

PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat

1.menyebut sekurang-kurangnya tiga daripada empat objek yang tenggelam dan timbul dengan bimbingan guru.2. mengasingkan sekurang-kurangnya tiga daripada empat objek yang tenggelam dan timbul dengan betul.3. menunjukkan sikap bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti Saintis Kecil.

Page 2: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

Pengetahuan sedia ada: Murid telah didedahkan dengan objek-objek di persekitaran pada pengajaran lepas.

Penerapan Nilai Murni : Yakin diri, mendengar arahan, kerjasama,keselamatan diri

Bahan Bantu Mengajar: mangkuk,bekas besar, penyepit baju, polisterin, straw, bola pingpong, syiling, guli, pemadam, pentas

boneka, boneka batang, bakul , Papan Bijak

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI BAHAN CATATAN

Set Induksi

(3 minit)

Persembahan boneka

Kisah Dua Sahabat

Pada suatu hari, Siti mengajak

Mei Ling pergi kedai untuk

membeli barang mainan.

Sebelum tiba di kedai, mereka

berdua berjalan-jalan sekeliling

kampung. Sampai di sebuah

kolam, Mei Ling mengajak Siti

untuk bermain seketika. Tiba-

tiba, ke semua duit syiling Siti

terjatuh ke dalam kolam dan

Murid duduk di hadapan

guru.

Murid melihat guru

membuat persembahan

boneka yang bertajuk Kisah

Dua Sahabat.

Guru mengaitkan set induksi

dengan aktiviti yang akan

dijalankan untuk slot ini.

- pentas boneka

-boneka batang

Fokus MI

-interpersonal

-linguistik

Nilai:

-mendengar

arahan

Page 3: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

tenggelam di dalam air.Siti dan

Mei Ling terus pulang ke rumah.

Siti berasa sangat sedih kerana

tidak dapat membeli barang di

kedai.

Langkah 1

(7 minit)

Jom lihat…

Demonstrasi guru.

Guru membuat demonstrasi

eksperimen tenggelam timbul di

hadapan kelas.

Contoh:Objek yang tenggelam

-sudu

-guli

Objek yang timbul-botol kosong

-sudu plastik

Murid diberi penerangan

tentang konsep tenggelam

dan timbul.

Murid melihat guru

membuat demonstrasi

eksperimen tenggelam

timbul dengan

menggunakan beberapa

bahan.

-bekas-air

-straw-polisterin

-sudu-guli

Fokus MI

-interpersonal

-linguistik

Nilai:

-Yakin diri

-Hemah diri

Page 4: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

Langkah 2

(15 minit)

Saintis Kecil

Tenggelam atau timbul?????

Langkah ekperimen:

- Eksperimen dijalankan di mana murid akan memasukkan peralatan yang disediakan secara bergilir-gilir ke dalam bekas air.

- Peralatan tersebut mestilah dimasukkan ke dalam air secara perlahan-lahan.

- Peralatan tersebut akan dilekatkan pada papan keputusan yang disediakan mengikut ciri tenggelam atau timbul

Murid dibahagikan kepada 3

kumpulan.

Murid duduk di hadapan

guru mengikut kumpulan

masing-masing.

Guru menerangkan

langkah-langkah untuk

menjalankan eksperimen.

Murid dibekalkan dengan

bahan-bahan untuk

menjalankan eksperimen.

Murid menjalankan

eksperimen secara

berkumpulan.

Murid melekatkan hasil

eksperimen pada papan

Bijak yang diberikan

mengikut ciri tenggelam

atau timbul.

-bekas air

-air

-klip kertas

-syiling

-pen

-pemadam

-polisterin

-bola pingpong

-straw

-penyelit baju

-Papan Bijak

Fokus MI

-naturalis

-linguistik

Nilai:

-kerjasama

-keselamatan diri

KB:

-mengelas

-menyelesaikan

masalah

-meramal

Page 5: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

“Papan Bijak”

Langkah 3

(10 minit)

Betul atau Salah

Hasil eksperimen objek

tenggelam atau timbul.

Murid berkumpul di hadapan

guru.

Ketua kumpulan akan

mewakili kumpulan untuk

menceritakan hasil dapatan

keputusan eksperimen yang

dijalankan.

Kumpulan yang berjaya

menjalankan aktiviti dengan

baik diberi pujian dan

tepukan.

-papan Bijak Fokus MI

-linguistik

Nilai:

-yakin

KB:

membanding beza

timbul tenggelam

Bola pingpong

Straw

Penyepit baju

Polisterin

Syiling

Klip kertas

Pemadam

Pen

timbul tenggelam

Page 6: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

Penutup

(5 minit)

Lakonan

Guru berlakon sebagai seorang

saintis. Saintis bersoal jawab

dengan murid.

Contoh soalan:1.Apa objek yang timbul di

permukaan air yang pernah

kamu lihat?

Contoh jawapan:-bola plastik

-kapal mainan

-pelampung

Contoh soalan 2.Apa pula objek yang boleh

tenggelam dalam air?

Murid duduk di hadapan

guru.

Murid bersoal jawab

bersama saintis tentang

keseluruhan aktiviti yang

dijalankan dan dikaitkan

dengan alam sekitar.

Guru memberi pujian

kepada semua murid kerana

dapat menjalankan aktiviti

dengan baik.

Baju putih Fokus MI:

- interpersonal

-naturalis

Nilai:

-mendengar

arahan.

Page 7: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx

Contoh jawapan:-batu

-paku

Contoh soalan:3.Kenapa sesuatu objek boleh

tenggelam?

Contoh jawapan:-berat

Refleksi Murid

Guru

Ulasan

Pensyarah/ Guru

Pembimbing

Page 8: sainsfinal-110814091018-phpapp01.docx