rps akt luar

7
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (AKTIVITI LUAR) Kelas : Prasekolah Seri Cahaya Tarikh : 02 April 2014 Masa : 8.30 pagi 9.10 pagi (40 minit) Bilangan murid : 25 orang ( 1 orang kanak-kanak berumur 5 24 orang kanak-kanak berumur 6) Modul : Asas Tunjang : Tunjang Fizikal dan Estetika-Perkembangan Fizikal dan Kesihatan Kesepaduan tunjang : (BM 1.1.7) mendengar arahan dan memberi respons Tema : Diri Saya Subtema : Emosi diri Standard kandungan : (PFK 2.1) melakukan kemahiran motor kasar lokomotor. (PFK 2.3) melakukan kemahiran koordinasi mata dan tangan dalam perkembangan kemahiran motor kasar. Standard pembelajaran : (PFK 2.1.2) berlari dengan lakuan yang betul dalam jarak tertentu(5+) : (PFK 2.3.8) Menggolek objek ke arah sasaran(5+) Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini,murid- murid dapat: 1) Melakukan kemahiran motor kasar lokomotor 2) Menggolek bola ke arah sasaran. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaling bola sebelum ini.

Upload: jue-maia

Post on 29-May-2017

247 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (AKTIVITI LUAR)

Kelas : Prasekolah Seri Cahaya

Tarikh : 02 April 2014

Masa : 8.30 pagi – 9.10 pagi (40 minit)

Bilangan murid : 25 orang ( 1 orang kanak-kanak berumur 5

24 orang kanak-kanak berumur 6)

Modul : Asas

Tunjang : Tunjang Fizikal dan Estetika-Perkembangan Fizikal dan

Kesihatan

Kesepaduan tunjang : (BM 1.1.7) mendengar arahan dan memberi respons

Tema : Diri Saya

Subtema : Emosi diri

Standard kandungan : (PFK 2.1) melakukan kemahiran motor kasar lokomotor.

(PFK 2.3) melakukan kemahiran koordinasi mata dan

tangan dalam perkembangan kemahiran motor kasar.

Standard pembelajaran : (PFK 2.1.2) berlari dengan lakuan yang betul dalam jarak

tertentu(5+)

: (PFK 2.3.8) Menggolek objek ke arah sasaran(5+)

Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini,murid-murid

dapat:

1) Melakukan kemahiran motor kasar lokomotor

2) Menggolek bola ke arah sasaran.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaling bola sebelum ini.

Kemahiran berfikir : Menjana idea, menganalisis

Penerapan nilai (PN) : Memberi perhatian, bekerjasama, bertanggungjawab,

keyakinan diri,mendengar arahan

Fokus MI : Kinestetik, Interpersonal, Ruang

Bahan bantu mengajar : bola kecil, bola besar, padang

Kosa kata : golek

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran BBM, PN, Fokus MI

Set Induksi

(5 minit)

-Melakukan aktiviti

memanaskan badan

Guru meminta murid-murid membuat satu

bulatan besar

Guru menerangkan kepentingan

melakukan aktiviti pemanasan badan

Guru membimbing murid-murid melakukan

pemanasan badan bermula dari kepala

hingga kaki

PN:

Mendengar arahan

Memberi perhatian

Fokus MI:

Kinestetik

Ruang

Langkah 1

(

Menggolek bola individu

dan berlari

Guru akan meminta murid berbaris dalam

satu barisan.

Guru akan membahagikan murid kepada

pasangan.

Setiap pasangan murid akan diberikan

sebiji bola kecil.

Guru membimbing murid menggolek bola

dengan cara yang betul.

Dalam satu pasangan murid, murid

pertama akan menggolek bola ke hadapan

dengan jarak yang ditentukan oleh guru.

Murid kedua akan berlari mengambil bola

dan kembali ke tempat asal.

BBM:

Bola kecil

PN:

Mendengar arahan

Memberi perhatian

Bekerjasama

Fokus MI:

Kinestetik

RuangMurid 1

Arah bola

Murid 2

Murid kedua akan menggolek bola ke

hadapan dan murid pertama akan

mengambil bola.

Setiap pasangan murid akan bergilir-gilir

melakukan aktiviti sehingga guru meniup

wisel.

Langkah 2 Menggolek bola secara

berpasangan

Murid pertama dalam setiap pasangan

akan dijarakkan daripada murid kedua.

Guru akan meminta murid untuk

menggolek bola kepada pasangan masing-

masing.

Murid bergilir-gilir menggolek bola

sehingga guru meniup wisel.

BBM:

Bola kecil

PN:

Mendengar arahan

Memberi perhatian

Bekerjasama

Kerjasama

Fokus MI:

Kinestetik

Ruang

Interpersonal

Langkah 3 Permainan menggolek bola Guru akan membahagikan murid kepada

dua kumpulan.

Semua murid pertama dalam pasangan

bermain akan menjadi kumpulan satu dan

BBM:

Bola besar

PN:

Murid 2 Murid 1

Arah bola

Arah bola

semua murid kedua akan menjadi

kumpulan dua.

Bola kecil akan dikutip dan sebiji bola

besar akan di beri kepada setiap

kumpulan.

Dalam barisan memanjang, pemain akan

menggolek bola di bawah kangkang kaki

kearah pemain paling belakang.

Apabila pemain di belakang mendapat

bola, pemain tersebut akan berlari ke

barisan hadapan dan menggolek bola

tersebut ke belakang.

Pemain setiap kumpulan akan melakukan

aktiviti secara pertandingan.

Kumpulan yang paling cepat habis akan

menjadi pemenang.

Mendengar arahan

Memberi perhatian

Bekerjasama

Keyakinan diri

Fokus MI:

Kinestetik

Ruang

Interpersonal

Penutup -Aktiviti menyejukkan badan

(cooling down)

-Rumusan pengajaran dan

pembelajaran

Murid-murid akan membuat satu bulatan

Guru akan membimbing murid untuk

melakukan aktiviti menyejukkan badan.

Guru bertanya kepada murid apa yang

telah dipelajari.

Guru merumuskan sesi pengajaran.

Refleksi murid :……………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Refleksi guru :……………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………