rph wayang-kulit

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Sofea Bilangan Murid : 24 orang Tarikh : 28 Ogos 2012 Masa : 11.00 pagi – 12.00 pagi (60 minit) Bidang : Mengenal Kraf Aktiviti : Mengenal Kraf Tangan Tradisional Tajuk : Wayang Kulit Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Menghasilkan Kraf Tradisional dengan menguasai kemahiran penggunaan alat, bahan dan teknik. 2. Membuat pernyataan tentang hasil kerja sendiri dan rakan secara kritis dan kreatif. Bahan : Contoh hasil kerja, gunting, pensel warna, kad manila Rujukan : RPT PSV Tahun 4 dan HSP PSV Tahun 4. Penggabungjalinan : Kemahiran Hidup Pengetahuan Sedia ada : Murid mengetahui serba sedikit mengenai wayang kulit Penerapan Nilai : Menghargai, berani, berdikari Unsur KBKK : Membuat kaitan , menjana idea BBM : Slaid powerpoint, gambar dan contoh hasil kerja lepas

Upload: yanfieznal

Post on 26-Jun-2015

1.422 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph wayang-kulit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Sofea

Bilangan Murid : 24 orang

Tarikh : 28 Ogos 2012

Masa : 11.00 pagi – 12.00 pagi (60 minit)

Bidang : Mengenal Kraf

Aktiviti : Mengenal Kraf Tangan Tradisional

Tajuk : Wayang Kulit

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1. Menghasilkan Kraf Tradisional dengan menguasai

kemahiran penggunaan alat, bahan dan teknik.

2. Membuat pernyataan tentang hasil kerja sendiri dan

rakan secara kritis dan kreatif.

Bahan : Contoh hasil kerja, gunting, pensel warna, kad manila

Rujukan : RPT PSV Tahun 4 dan HSP PSV Tahun 4.

Penggabungjalinan : Kemahiran Hidup

Pengetahuan Sedia ada : Murid mengetahui serba sedikit mengenai wayang kulit

Penerapan Nilai : Menghargai, berani, berdikari

Unsur KBKK : Membuat kaitan , menjana idea

BBM : Slaid powerpoint, gambar dan contoh hasil kerja lepas

Page 2: Rph wayang-kulit

PERKARA BUTIRAN KEGIATAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN /

ILUSTRASI

Set Induksi

( 5 minit)

Guru menunjukkan

contoh patung wayang

kulit.

1.Guru menunjukkan contoh

gambar kepada murid-murid.

2.Guru meminta murid-murid

meneka contoh gambar yang

ditunjukkan.

3. Guru mencungkil pengetahuan

sedia ada murid mengenai

wayang kulit melalui beberapa

pertanyaan berikut.

BBM:

1. Slaid powerpoint

KMT:

1. Kemahiran

Berfikir

i) Menjana idea

2. Kemahiran

belajar cara

belajar

i) Kemahiran

mendengar

Page 3: Rph wayang-kulit

Langkah 1

(10 minit)

Pengenalan 1.Guru menunjukkan contoh hasil

kerja terdahulu yang telah siap.

2.Guru menerangkan tentang

sejarah wayang kulit.

3.Guru bertanyakan beberapa

soalan mengenai patung wayang

kulit.

- Apakah kegunaan patung

wayang kulit?

- Bagaimana cara

menghasilkan patung

wayang kulit ini?

4.Guru merumuskan jawapan

murid dan menerangkan

mengenai bahan-bahan yang

diperlukan untuk menghasilkan

patung wayang kulit tersebut.

BBM

1. Alat pemancar

(LCD)

2. Slaid powerpoint

3.Patung wayang

kulit.

Langkah 2

(20 minit)

Berdasarkan power point

yang ditayangkan.

1.Guru menunjukkan

beberapa contoh patung

wayang kulit.

1.Guru menayangkan slaid

langkah-langkah menghasilkan

patung wayang kulit.

2.Murid akan melihat dan

mendengar.

3.Guru menerangkan langkah-

langkah penghasilan patung

wayang kulit.

4.Murid mendengar penerangan

dan melihat tunjuk cara.

5.Guru mengulang penerangan

langkah sekali lagi.

BBM

1. Alat pemancar

(LCD)

2.Slaid powerpoint

KMT

1. Kemahiran

belajar cara

belajar

i) Kemahiran

mendengar

Page 4: Rph wayang-kulit

Langkah 3

(20 minit)

Gerak kerja:

Menghasilkan patung

wayang kulit.

1.Guru menunjukkan lakaran

patung wayang kulit yang telah

siap.

2.Murid perlu membuat patung

wayang kulit sendiri.

3.Murid perlu menekap lakaran

yang diberi.

4.Murid perlu memotong dan

mewarna lakaran patung wayang

kulit tersebut.

5.Murid mewarna mengikut

kesukaan masing-masing.

6. Murid menyiapkan patung

wayang kulit mereka.

BBM

1. Alat pemancar

(LCD)

KMT:

1. Kemahiran

Berfikir

i) Menjana idea

Penutup

( 5 minit )

Sesi Aspresiasi:

Guru membuat rumusan

tentang teknik dan kualiti

produk yang telah

dihasilkan murid.

1.Guru memberi pandangan dan

respon membina terhadap hasil

kerja murid.

2.Guru seterusnya meminta murid

untuk melakonkan watak wayang

kulit secara berpasangan.

BBM

Patung wayang

kulit

Nilai:

Kerjasama dan

menghargai.

Page 5: Rph wayang-kulit