rph tunjang fizikal
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
AHLI KUMPULAN 6 (group B)
1) DINESHINEE A/P DEVANAGAYAM E20111002510
2) NURUL HUSNA BT MD SHARIFF E20111002513
3) NOOR SHUHADA BT SHA’ARI E20111002514
4) HAJERIAH BT BOSMAN E20111002515
5) SITI RAUDHAH BT SANI E20111002516
6) NURHAZWANI BT SHUAINI E20111002517
7) SYARIFAH HANIERA BT SHEIKH KAMAL E20111002518
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 30 Julai 2013
Hari : Selasa
Masa : 30 minit
Bilangan murid : 25 orang
Kelas : Pluto
Umur : 5 tahun
Modul : Bertema
Tema : Diri Saya
Subtema : Keselamatan Diri
Tajuk : Mengenali peralatan yang berbahaya
Tunjang utama : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Standard Kandungan : (PFK 5.1) Mengenal objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di rumah dan sekolah.
Standard Pembelajaran :
(PFK 5.1.1) Mengenal objek atau bahan yang boleh mendatangkan bahaya di rumah dan sekolah.
(PFK 5.1.2) Mengenal tingkah laku yang membahayakan berdasarkan cerita yang didengar seperti berlari dengan gunting, cucuk besi ke dalam soket.
Kesepaduan Tunjang : (BM 2.1.1) Berbual dengan sebutan perkataan yang betul.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, kanak-kanak dapat: 1. Mengenal pasti objek atau bahan yang boleh mendatangakan bahaya di rumah dan
sekolah.
2. Mengenal pasti tingkah laku yang membahayakan berdasarkan cerita yang didengar.
Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak mengetahui peralatan yang mendatangkan bahaya.
Penerapan nilai : Keberanian dan hormat-menghormatiBahan Bantu Mengajar : Video, Kad Gambar, Lembaran kerja
Masa
Isi kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan / BBM
Set induksi
(3 minit)
Menunjukkan
kad gambar
peralatan
berbahaya.
1. Guru menunjukkan
kad gambar peralatan
berbahaya kepada
kanak-kanak.
2. Guru bertanya
kepada kanak-kanak
apakah nama
peralatan tersebut.
Contoh soalan:
1. Apakah alat ini?
1. Kanak-kanak
melihat kad
gambar yang
ditunjukkan oleh
guru.
2. Kanak-kanak
menjawab soalan
guru.
Jangkaan
jawapan:
1. Ini pisau.
Teknik :
Bersoal jawab
BBM :
Kad gambar
-Pisau
-Gunting
-Cerek elektrik
-Garpu
-Bucu meja
Langkah 1
(6 minit)
Tayangan
video
keselamatan di
dapur dan
sekolah.
1. Guru menayangkan
video keselamatan
kepada kanak-kanak.
2. Guru bertanya
soalan mengenai
video yang
ditayangkan kepada
kanak-kanak.
Contoh soalan:
1. Apakah yang kamu
faham tentang video
yang ditonton?
1. Kanak-kanak
menonton video
keselamatan.
2. Kanak-kanak
menjawab soalan
guru mengenai
video
keselamatan.
Jangkaan
jawapan:
1. Kita mestilah
berhati-hati.
Teknik:
Bersoal jawab
BBM :
1) Video
keselamatan di
dapur dan
sekolah
Langkah 2
(6 minit)
Bercerita
mengenai
pengalaman
tentang
keselamatan.
1. Guru memanggil
kanak-kanak yang
ingin bercerita tentang
pengalaman mereka.
1. Kanak-kanak
bercerita di
hadapan rakan-
rakan yang lain.
Teknik : Teknik
bercerita.
Langkah 3
( 8 minit)
Membuat
latihan di
dalam
lembaran
kerja.
1. Guru memberikan
lembaran kerja
kepada kanak-kanak.
2. Guru
membincangkan
mengenai lembaran
kerja bersama dengan
kanak-kanak.
1. Kanak-kanak
membuat
lembaran kerja
yang diberikan.
2. Kanak-kanak
membincangkan
lembaran kerja
bersama dengan
guru.
Teknik :
Perbincangan
BBM :
1. Lembaran
kerja
Penutup
(7 minit)
Menyatakan
langkah
keselamatan
yang perlu
diambil
semasa berada
di rumah dan
di sekolah.
1. Guru memberitahu
kepada kanak-kanak
tentang apa yang
perlu dilakukan
sebagai langkah
keselamatan semasa
di rumah dan di
sekolah.
Langkah-langkah:
a) Tidak bermain di
kawasan lantai yang
licin.
b) Tidak berlari-lari di
dalam kelas.
c) Tidak bermain
dengan peralatan yang
tajam serta tahu
menyimpan peralatan
tersebut di tempat
yang betul.
1. Kanak-kanak
mendengar apa
yang disampaikan
oleh guru tentang
langkah-langkah
keselamatan yang
perlu diamalkan.
Teknik :
Bersoal jawab
Lampiran:
Kesimpulan:
Guru dapat mengajar murid-murid lebih mudah dan senang dengan ada perancangan
pembelajaran harian.
Guru dapat memanfaatkan masa P&P dengan perancangan pembelajaran harian.
Murid lebih mudah faham apabila guru mengajar mengikut minat murid-murid