rph tingkatan 1 (lukisan)

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 1 Tarikh : 6/7/2015 Hari : Isnin Waktu : 2 waktu Masa : 1 jam 30 minit Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tingkatan : 1 Aktif Bilangan : 30 0rang Bidang Pelajar : Seni halus Unit Pembelajaran : Lukisan Tajuk / Tema : Alam benda Pengetahuan sedia ada : Murid telah didedahkan tentang aspek – aspek formalistik. Murid telah didedahkan tentang sejarah lukisan, tokoh lukisan, dan teknik melukis pada minggu lepas. Murid mempunyai pengalaman sedia ada dalam membuat lukisan. Murid mempelajari elemen-elemen yang terdapat dalam lukisan berdasarkan pembelajaran lalu.

Upload: nurhisyam-jeepry

Post on 12-Jan-2016

52 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 1

Tarikh : 6/7/2015

Hari : Isnin

Waktu : 2 waktu

Masa : 1 jam 30 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tingkatan : 1 Aktif

Bilangan : 30 0rang

Bidang Pelajar : Seni halus

Unit Pembelajaran : Lukisan

Tajuk / Tema : Alam benda

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah didedahkan tentang aspek – aspek formalistik. Murid telah didedahkan tentang sejarah lukisan, tokoh lukisan, dan teknik melukis pada minggu lepas. Murid mempunyai pengalaman sedia ada dalam membuat lukisan. Murid mempelajari elemen-elemen yang terdapat dalam lukisan berdasarkan pembelajaran lalu.

Objektif hasil pembelajaran :

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1. Kognitif - menghuraikan penggunaan alat dan bahan dalam menghasilkan lukisan di dalam lembaran kerja.

Page 2: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

2. Psikomotor - menghasilkan sebuah lukisan yang bertemakan alam benda dengan menggunakan alat seperti pen, pensil dan arang di atas kertas lukisan.

3. Afektif - menitikberatkan nilai-nilai ketekunan dan ketelitian dalam menghasilkan lukisan alam benda.

Penggabungjalinan Kemahiran :

Mengulangkaji tentang sejarah dan tokoh-tokoh lukisan. Menggunakan alatan seperti pensel dan pemadam.

KBKK :

Menjana idea Membuat gambaran mental Menilai

Nilai :

Ketekunan dan ketelitian

Alat dan bahan :

Kertas lukisan, pensel, pen, arang dan pemadam.

Prosedur Pengajaran

Langkah / masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran catatan

Page 3: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

Set Induksi5 minit

Contoh-contoh pelbagai gambar lukisan.

Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan kepada murid.

Murid menjelaskan apa yang dapat mereka lihat didalam lukisan –lukisan tersebut.

KBKK Membuat penelitian

teknik

ABM-Contoh Gambar

NILAI-Kepekaan

Langkah 120 minit

Pengetahuan dan kefahaman

Memperkenalkan alatan dan bahan dalam lukisan.

Pensil

Pen

Murid meenghuraikan mengenai aspek alat dan bahan yang digunakan dalam penghasilan sesebuah lukisan.

Murid diberikan contoh-contoh karya lukisan yang mengunakan pelbagai media di atas lembaran kerja.

Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

LEMBARAN KERJA :

Contoh gambar 1

Contoh gambar 2

Page 4: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

Arang

Soft pastel

Krayon lilin

Pensil warna

Contoh soalan : Berdasarkan gambar , jelaskan media apa yang digunakan?

Lembaran kerja ABM : gambar-gambar

karya

Strategi:-Pemerhatian,-Penerangan,-Berasaskan sumber

Nilai:Tekun

Langkah 215 minit

Aras 2 : Analisis dan Aplikasi

• Demonstrasi .guru

Menghasilkan sebuah lukisan yang bertemakan alam benda.

Guru menunjukan demontrasi menghasilkan lukisan dengan membuat lakaran dan menghasilkan kadar banding yang betul.

DBAE:-Penghasilan produk atau karya

Kaedah pembelajaran:-Pembelajaran

Page 5: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

- Guru membawa barangan alam benda ke dalam kelas seperti cerek , pasu dan bakul dan diletakkan di atas meja.

-Guru menunjukkan proses –proses untuk menghasilkan lukisan.

-Penghasilan lukisan dengan menggunakan alat seperti pen, Pensil dan arang.

Guru menerangkan unsur seni dan prinsip rekaan yang perlu diterapkan lukisan.

Guru menjelaskan kepada murid tentang alat dan media yang perlu digunakan dalam penghasilan lukisan landskap iaitu pensil, pen dan arang sahaja.

berpusatkan guru

Langkah 3 Aplikasi Idea40 minit

Aras 3: Penghasilan Produk

Menghasilkan lukisan bertemakan alam benda dengan menggunakan media seperti pen, pensil dan arang.

Murid mengeluarkan buku lukisan

Guru mengagihkan media pen, pensil dan arang kepada murid-murid.

Murid menghasilkan lukisan alam benda dengan dengan menggunakan media seperti pen, pensil dan arang.

DBAE: --Menghasilkan produk/hasil karya

KBKK:-Kreatif (Keaslian, kekemasan)

Nilai :-Tekun, kemas

ABM:

Page 6: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

Media pensil

Media pen

Media arang

-Contoh lukisan alam benda

Langkah 4Kritikan10 minit

Perbincangan lukisan alam benda Penilaian rumusan

4 orang murid menunjukkan hasil lukisan Murid menerangkan dan bercerita

berkenaan hasil lukisan dengan mengaitkan unsur formalistik.

DBAE:EstetikKritikan Seni

Strategi:

Page 7: Rph Tingkatan 1 (Lukisan)

Pendekatan berpusatkan pelajar

TKP:Kecerdasan Interpersonal

Penutup5 minit

Kognitif / kemahiran Aspek sosial

Rumusan pembelajaran tentang pencapaian pelajaran.

Pandangan pelajar tentang pembelajaran hari ini.

Guru membuat kesimpulan tentang keseluruhan pembelajaran.

* menyambung pengajaran daripada guru pembimbing. Sebelum ini guru pembimbing telah mengajar tentang pengenalan lukisan , tokoh lukisan dan proses melukis.