rph tilawah al quran

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1 Mata Pelajaran : Pendidikan Islam. Kelas : 1 Bijak Tarikh : 16 April 2008 Masa : 11.30 pagi – 12.30 pagi. Bilangan Murid : 8 orang. Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran Tajuk : Bacaan kalimah baris dua di atas, di bawah dan di hadapan Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah belajar huruf berbaris satu di atas, di bawah dan dihadapan. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat: Aras 1: Mengecam dan menyebut kalimah yang mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di hadapan. Aras 2: Menyebut dan membaca kalimah-kalimah yang mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di hadapan dengan fasih dan bertajwid. Aras 3: Menulis kalimah bersambung pelbagai baris. Membezakan antara kalimah berbaris satu dan dua. Kemahiran Berfikir : Bandingbeza antara bacaan berbaris satu dan dua Mengecam huruf berbaris dua di atas, di bawah dan di hadapan. Generalisasi Penerapan Nilai : Cintakan Al-Quran Bertolak Ansur Bersungguh-sungguh/ Kemas Penyerapan Ilmu : Ilmu tajwid / Seni/ Bahasa Melayu Bahan Bantu Mengajar : LCD Projektor, Komputer, Gelung Getah, Kon, Litar Ajaib, Kad Kalimah dan Kad Baris Timbul.

Upload: irfan112233

Post on 29-Sep-2015

504 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

Jadual yang berkaitan dengan rancangan pengajaran harian pendidikan Islam

TRANSCRIPT

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1

    Mata Pelajaran : Pendidikan Islam.

    Kelas : 1 Bijak

    Tarikh : 16 April 2008

    Masa : 11.30 pagi 12.30 pagi.

    Bilangan Murid : 8 orang.

    Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran

    Tajuk : Bacaan kalimah baris dua di atas, di bawah dan di hadapan

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah belajar huruf berbaris satu di atas, di bawah dan

    dihadapan.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:

    Aras 1: Mengecam dan menyebut kalimah yang

    mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di

    hadapan.

    Aras 2: Menyebut dan membaca kalimah-kalimah yang

    mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di

    hadapan dengan fasih dan bertajwid.

    Aras 3: Menulis kalimah bersambung pelbagai baris.

    Membezakan antara kalimah berbaris satu dan dua.

    Kemahiran Berfikir : Bandingbeza antara bacaan berbaris satu dan dua

    Mengecam huruf berbaris dua di atas, di bawah dan di

    hadapan.

    Generalisasi

    Penerapan Nilai : Cintakan Al-Quran

    Bertolak Ansur

    Bersungguh-sungguh/ Kemas

    Penyerapan Ilmu : Ilmu tajwid / Seni/ Bahasa Melayu

    Bahan Bantu Mengajar : LCD Projektor, Komputer, Gelung Getah, Kon, Litar Ajaib,

    Kad Kalimah dan Kad Baris Timbul.

  • Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti/Kaedah Catatan

    Permulaan

    (2 minit)

    Doa memulakan

    pengajaran dan

    pembelajaran.

    Murid membaca doa

    bersama guru.

    Nilai:

    Kusyuk

    Set Induksi

    (5 minit)

    Tayangan

    gambar

    Pergerakan

    oleh murid.

    Guru menayangkan

    gambar kedudukan cawan.

    Guru bertanya: Apakah

    perubahan yang berlaku di

    dalam gambar tersebut?

    Guru juga meminta

    murid meluruskan kedua

    belah tangan mengikut

    arahan guru seperti di atas,

    di bawah dan di hadapan.

    Guru mengaitkan

    jawapan murid dengan tajuk

    hari ini.

    Nilai:

    Ingin tahu

    BBM:

    LCD

    Projektor &

    Komputer.

    Set Induksi

    Langkah 1

    (13 minit)

    Mengecam dan

    menyebut huruf

    berbaris dua

    Guru menaikkan tanda

    Guru meminta murid

    menyentuh baris-baris

    tersebut.

    Murid diminta melakarkan

    baris tersebut diudara.

    Guru menaikkan kalimah

    berbaris dua.

    Guru menunjukkan cara

    bacaan kalimah dan

    mengaitkan dengan bunyi di

    dalam bahasa Melayu.

    Murid diminta membaca

    secara kelas dan kumpulan.

    Nilai:

    Cintakan Al-

    Quran

    BBM:

    Tanda timbul

    LCD

    Projektor &

    Komputer

    KB:

    Mengecam

    Ilmu:

    Tajwid

    Seni

    B. Melayu

    Kemahiran

    Menerang

    Langkah 2 Membaca

    kalimah pelbagai

    Murid diminta menandakan

    huruf berbaris dua di

    Nilai:

    Cintakan Al-