rph tahun 4
DESCRIPTION
rph tahun 4 kbsr 2013TRANSCRIPT
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
BAHASA MALAYSIA TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 29 JANUARI 2013 (SELASA)MASA : 0800-0900 PAGI (60 MINIT)TEMA : KELUARGA BERWAWASAN TAJUK : CERITA DATUK
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 29 Januari 2013Masa : 0800-0900Tahun : 4Tema : Keluarga Berwawasan Tajuk Pelajaran : Cerita Datuk Bilangan Murid : 37 orang
Fokus Utama :3.2 : Menghuraikan maklumat dengan alasan yang meyakinkan.Aras 1 (i) : Mengembangkan idea tentang sesuatu perkara dengan memberikan alasan yang sesuai.
Fokus sampingan : 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara
yang dibaca.Aras 1 (i) : Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.8.1 : Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk.Aras 1 (i) : Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
Pengetahuan Sedia Ada : i) Murid-murid pernah didedahkan tentang zaman peperangan. ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran membaca secara mentalis peringkat awal.
Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat:i) Menyatakan tiga daripada lima idea dengan menerikan alasan yang sesuai berdasarkan Cerita Datuk. ii) Membaca tiga daripada lima bahan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. iii) Menulis tiga daripada lima perkara menarik dalam petikan Cerita Datuk.
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Kata ganda ii) Kosa kata : Daun nipah, berbingkaikan, batang nibung, mengacukan, tahanan
Pengisian Kurikulum : i) Ilmu : Pendidikan Moral ii) Nilai murni : Berani, yakin, kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Verbal Linguistik, Visual Ruangii) Kemahiran berfikir : Menjana idea, menghubungkaitiii) Belajar Cara Belajar : Bacaan menkanis, kemahiran membentang
Isi Pelajaran : i) Petikan teks “Cerita Datuk ”ii) Tatabahasa – Kata ganda iii) Kosa kata : Daun nipah, berbingkaikan, batang nibung, mengacukan, tahananiv) Lembaran kerja
Bahan Sumber Pengajaran : i) Petikan Teks – “Cerita Datuk”ii) Borang Pengurusan Grafikiii) Lembaran Kerjaiv) Kertas kajang v) Pen marker
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
Langkah/ masa
Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi(5 minit)
Gambar Tahanan Perang
Contoh soalan:1. Apakah yang anda lihat
dapat lihat dalam gambar tersebut?
2. Adakah kejadian tersebut pernah terjadi di negara kita ?
3. Pada pendapat anda, adakah kita patut mengekalkan keamanan negara?
- Murid ditunjukkan oleh guru video tahanan perang.
- Murid bersoal jawab dengan guru.
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran pada hari ini iaitu “Cerita Datuk”.
KBTTKP- Verbal Linguistik- Interpersonal- Intrapersonal
Kemahiran Berfikir- Menjana idea
BSM- Gambar
Teknik- Bersoal jawab
PerkembanganLangkah 1(15 minit)
Penerapan Tatabahasa
Kata Ganda1. Kata ganda ialah bentuk
yang dihasilkan melalui proses mengulangi kata dasar.
Kosa Kata
- Murid diminta untuk membuka buku teks muka surat 19.
- Murid diminta untuk membaca petikan secara mekanis.
- Murid dipilih secara rawak untuk membaca petikan tersebut.
- Murid dibimbing oleh guru untuk membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
- Murid diterangkan dengan maksud contoh
KBTTKP- Verbal-linguistik- Interpersonal- Intrapersonal
Kemahiran Berfikir- Menjana idea- Menyenarai
BCB- Bacaan mekanis
Strategi
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
1. Daun nipah2. Berbingkaikan3. Batang nibung4. Mengacukan5. Tahanan
kata ganda.
- Murid ditunjukkan tentang contoh kata ganda.
- Murid diminta untuk mencari kata ganda yang terdapat dalam petikan.
- Berpusatkan bahan
BSM- Petikan ”Cerita Datuk”
Nilai Murni- Yakin Diri- Berani
Ilmu:- Pendidikan Moral
Penilaian HP:FS : 5.2 : Aras 2 (i)
Langkah 2(20 minit) Pembentangan Kumpulan
- Murid diterangkan tentang arahan aktiviti kumpulan.
- Murid diminta untuk melengkapkan borang pengurusan grafik yang diedarkan.
- Murid dibimbing oleh guru untuk melengkapkan borang pengurusan grafik.
- Guru memilih secara rawak kumpulan yang akan membentangkan hasil perbincangan mereka.
- Guru merumus aktiviti murid.
KBTTKP- Verbal-linguistik- Interpersonal- Kinestetik
Kemahiran Berfikir- Kemahiran berbincang- Kemahiran merumus
Strategi- Berpusatkan murid
BSM
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
- Borang PG- Kertas Kajang- Pen marker
Nilai Murni- Kerjasama
Ilmu- Pendidikan Moral
Penilaian HP:FU : 3.2 : Aras 2 (i)FS : 5.2 : Aras 2 (i)
Langkah 3(15 minit)
Pengayaan
- Murid diminta untuk berada dalam kumpulan masing-masing.
- Murid diterangkan oleh guru tentang arahan yang terdapat dalam lembaran kerja.
Kumpulan A dan BMurid diminta untuk membina lima ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.
Kumpulan CMurid diminta untuk membina tiga ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan.
Pengayaan
KBTTKP- Intrapersonal
Kemahiran Berfikir- Kemahiran menjana
idea- Kemahiran merumus
BSM- Lembaran kerja- Petikan “Cerita Datuk”
Penilaian HP:
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
Kumpulan A dan BSoalan kefahaman.
PemulihanKumpulan CBimbingan daripada guru
Murid diminta untuk melengkapkan soalan kefahaman yang diberikan.
PemulihanMurid dibimbing oleh guru untuk menyatakan idea dengan menerikan alasan yang sesuai berdasarkan Cerita Datuk.
FU : 3.2 : Aras 2 (i)FS : 8.1 : Aras 1 (i)
Penutup(5 minit)
Rumusan isi pelajaran1. Kita hendaklah bersyukur dengan keamanan dan keharmonian yang dikecapi kini.
Soal jawab
Penerapan nilai murni
- Murid dibimbing oleh guru untuk merumuskan isi pelajaran.
- Murid disoal jawab oleh guru mengenai isi pelajaran dan nilai-nilai murni yang telah dipelajari.
Nilai Murni- Yakin diri- Nilai- kerjasama
Aktiviti susulan : Murid-murid diminta untuk membina ayat menggunakan kata ganda yang diberi.
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh
PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA
Tahun4
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan: Penambahbaikan:
Kelemahan: Tindakan Susulan
Disemak oleh Guru Pembimbing.
Catatan:
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemakkan Oleh Pensyarah Pembimbing.
Catatan:
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :