rph t5 pk penyakit x berjangkit
DESCRIPTION
Rph t5 pk penyakit x berjangkitTRANSCRIPT
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan Tarikh:16 Februari 2011
Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari :Khamis
Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 9.35 – 10.05 t/hari
Sub Tajuk :Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5Bestari
Hasil Pembelajaran : Bil Murid :31 (L :13 / P : 18)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif : 1) Menyatakan secara lisan penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit.
2) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat jenis penyakit tidak berjangkit
3) Menyenaraikan cara-cara pencegahan penyakit tidak berjangkit.
4) Membincangkan sebab berlaku penyakit tidak berjangkit.
Afektif :1) Mempamerkan semangat bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.
2) Mempamerkan sikap hormat-menghormati dan saling memahami perubahan fizikal bagi
gender berlainan semasa guru mengajar.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tunjang kesihatan penyakit berjangkit semasa belajar
pada tahun 4.
Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai.
Penggabungjalinan : Sains
KBKK :Mengklasifikasi atau mengkategori,
Nilai Murni : Berdisiplin, bekerjasama, hormat menghormatidan bersyukur terhadap kesihatan dan
mengamalkan gaya hidup sihat. .
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Bahan bantu mengajar : Buku Teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5, kad imbasan
Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
Set induksi ( 5 minit)
Kehadiran Kesihatan Buku teks
Tayangan video makanan tidak berkhasiat.
Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan murid-murid mengeluarkan buku teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5.
Tayangan video mengenai makanan tidak berkhasiat. Curu bertanyakan kaitan video dengan
pengajaran yang akan diajar. Gemuk akan menyebabkan penyakit
diabetes.
BBM : Tayangan video.
Perkembangan Langkah 1 (15 minit)
Pengenalan kepada penyakit tidak berjangkit : Karies gigi Penyakit
jantung Diabetes Asma Penyakit
buah pinggang
Guru memberi arahan supaya murid
memberi tumpuan kepada pengajaran yang akan diajar.
Pengenalan kepada penyakit tidak berjangkit ; Karies gigi Penyakit jantung Diabetes Asma Penyakit buah pinggang
Cara pencegahan penyakit berjangkit : Karies gigi
BBM : -Lampiran B (Tayangan Slaid) KB Kreatif :
Menjana idea
Kemahiran mencatat
BCB :
Skimming
Scanning KKE : -Pengurusan
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
o Berus gigi dengan betul o Flos gigi o Amalkan pemakanan seimbang o Kurangkan pengambilan gula o Buat pemeriksaan berkala setiap
enam bulan sekali.
Penyakit berjangkit o Bersenam secara teratur
sekurang-kurangnya 20 minit, tiga kali seminggu
o Pilih makanan rendah lemak atau hasil tenusu tanpa lemak.
o Jauhkan diri daripada gejala tidak sihat seperti merokok.
Diabetes o Kekalkan berat badan unggul o Amalkan pemakanan seimbang o Amalkan gaya hidup aktif.
Asma
o Jauhi punca serangan asma o Jangan merokok dan jauhi asap
rokok o Sentiasa bawa ubat asma
terutamanya inhaler
Penyakit buah pinggang o Amalkan pemakanan seimbang o Kekalkan berat badan unggul o Minum air secukupnya o Bersenam secara konsisten
perhubungan (Pengurusan konflik)
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Langkah 2 (5 minit)
Menguji pemahaman murid dalam penyediaan kuiz interaktif.
Guru memberikan soalan kuiz berkaitan seksualiti secara lisan : i. Apakah maksud penyakit tidak berjangkit? Jawapan : a) Penyakit yang disebabkan daripada faktor
persekitaran b) Penyakit yang tidak memerlukan perantaraan
ii. penyakit yang manakah tidak berjangkit? Jawapan : a) Campak b) H1N1 c) penyakit jantung iii. Penyakit apakah yang berkaitan dengan pemeriksaan berkala setiap enam bulan sekali? Jawapan : a)Penyakit jantung b) diabetes c) karies gigi
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.
KB Kreatif : Menjana idea KKE : -Kesedaran kendiri (Penilaian kendiri)
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Penutup (3-5 minit)
Refleksi bersama murid.
Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi pembelajaran yang telah dijalankan.
Lembaran kerja dikutip semula.