rph sains thn 1

7
Tahun : 1 Masa :60 Minit Tema : Menyiasat Bahan Bidang Pembelajaran : Sifat Bahan Objektif Umum :Mengaplikasikan konsep timbul dan tenggelam Hasil Pembelajaran : Diakhir Pembelajaran murid dapat: 11.1.1 mengenalpasti objek yang timbul dan objek yang tenggelam melalui penyiasatan. 11.1.2 mengubahsuai objek yang tenggelam supaya timbul dan objek yang timbul supaya tenggelam. Pendekatan P&P : Konstruktivisme Strategi : Aktiviti ‘Hands –on” Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan Set induksi (5 minit) Mengaplikas i konsep timbul Jenis aktiviti: Simulasi 1.Guru memberi murid sebiji bola ping pong 2.Bersoal jawab tentang bola ping pong tersebut Contoh soalan : a)Apakah yang kamu pegang? b)Apakah yang akan berlaku jika bola ini diletakkan di dalam air. 3.Murid memasukkan bola tersebut di dalam bekas yang berisi air. Soal jawab tentang apa yang berlaku pada bola ping pong jika dimasukkan ke dalam bekas yang berisi air. KPS: Memerhati KB:Berfikir Membuat gambaran mental NM: Minat,sifat ingin tahu

Upload: azilawati-abllah

Post on 19-Jun-2015

10.401 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS THN 1

Tahun : 1

Masa :60 Minit

Tema : Menyiasat Bahan

Bidang Pembelajaran : Sifat Bahan

Objektif Umum :Mengaplikasikan konsep timbul dan tenggelam

Hasil Pembelajaran : Diakhir Pembelajaran murid dapat:

11.1.1 mengenalpasti objek yang timbul dan objek yang

tenggelam melalui penyiasatan.

11.1.2 mengubahsuai objek yang tenggelam supaya timbul dan

objek yang timbul supaya tenggelam.

Pendekatan P&P : Konstruktivisme

Strategi : Aktiviti ‘Hands –on”

Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

Mengaplikasi konsep timbul

Jenis aktiviti: Simulasi

1.Guru memberi murid sebiji bola ping pong

2.Bersoal jawab tentang bola ping pong

tersebut

Contoh soalan :

a)Apakah yang kamu pegang?

b)Apakah yang akan berlaku jika bola ini

diletakkan di dalam air.

3.Murid memasukkan bola tersebut di

dalam bekas yang berisi air.

Soal jawab tentang apa yang berlaku pada

bola ping pong jika dimasukkan ke dalam

bekas yang berisi air.

Jawapan murid sepatutnya timbul.

KPS: Memerhati

KB:Berfikir

Membuat gambaran mental

NM: Minat,sifat ingin tahu

Perkembangan

Langkah 1

10 minit

Mengenalpassti objek timbul dan tenggelam apabila didalam air

Aktiviti kumpulan: Mengelas

1.1 Guru menyediakan bekas yang berisi air.

1.2 Guru menyediakan beberapa jenis

bahan dan meminta 3 orang murid

mengenalpasti objek tengelam dan timbul

BBM:

Benda maujud

Bulu tangkis,Syiling ,Guli

Gunting,Straw, Bekas

berisi air

Page 2: RPH SAINS THN 1

Soalan1.Berdasarkan pengetahuan kamu kelaskan objek berikut berdasarkan bahan tengelam dan timbul?

KPS: Mengelas

KB: Menghubungkait,

meramal

NM:Sistematik ,Berfikir

secara rasional

Langkah 2

15 minit

Menguji Objek yang boleh Timbul dan tenggelam

Aktiviti kumpulan: “Hands on”

1.1 Murid diagihkan dalam kumpulan kecil

1.2 Guru menyediakan bahan dan edarkan

kepada setiap kumpulan

1.3 Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada setiap kumpulan. (seperti

lampiran 1)

1.4 Guru memberi arahan kepada murid

untuk menjalankan eksperimen untuk

mengelas objek kepada tenggelam dan

timbul dan merekodkan pemerhatian

1.5 Murid menguji objek berdasarkan

lembaran kerja yang diberi dan

merekodkan dapatan masing-masing.

BBM:

Benda maujud

Bulu tangkis,Syiling ,Guli

Gunting,Straw,Sudu,Klip

kertas,Pensel,Pita pelekat

Batu,Bekas berisi air

KPS:Memerhati,

Inferens,mengelas,

eksperimen dan

berkomunikasi

KB:membanding dan

membeza serta

mengumpul

NM: Jujur dalam merekod,

sabar, kritis dan analitis

Pelbagai kecerdasan:

Verbal,visual dan

pergerakan kinestik

Langkah 3

10 minit

Laporan Hasil dapatan murid

Jenis Aktiviti: pembentangan dan soal jawab

1.1 Wakil kumpulan melaporkan setiap

dapatan

1.2 Murid membuat perbandingan jawapan

dengan ramalan yang telah dibuat

1.3 Guru membuat perbandingan hasil dan

bersoaljawab dan menilai hasil dapatan

KPS: Komunikasi

Nilai murni:

Berani , Yakin dan Berdikari

Page 3: RPH SAINS THN 1

murid

Soalan:

a) Bolehkah objek yang tenggelam

ditimbulkan?

b) Bolehkah objek yang timbul

ditenggelamkan.

Murid sepatutnya menjawab “boleh”

Guru menyoal murid lagi

a) Bagaimanakah cara untuk kita

menenggelamkan objek yang

timbul.

Bagaimanakah cara untuk

menimbulkan objek yang

tenggelam.

Langkah 4

10 minit

Penjelasan idea

Sifat bahan yang boleh timbul dan tenggelam

Jenis Aktiviti: Perbincangan

1.1 Guru membimbing murid untuk

menjalankan eksperimen 2 .

1.2 Guru meminta murid mengikat pensel

pada sudu dan duit syiling pada bulu

tangkis dan mengarahkan murid

memasukkkannya ke dalam bekas yang

berisi air.

Soalan:

Apakah yang akan berlaku?

1.3 Murid diminta menjelaskan apa yang

berlaku berdasarkan konsep bahan

boleh tenggelam dan timbul

1.4 Guru merumuskan aktiviti murid.

BBM:

Pensel, duit syiling, sudu, bulu tangkis dan bekas berisi air

KPS: Komunikasi

KB: Menilai dan Membuat kesimpulan

NM:Berfikir secara rasional

Penutup

5 minit

Aktiviti pengukuhan

Jenis aktiviti: Nyanyian

1.1 Murid menyanyi lagu (adaptasi lagu satu, dua tiga empat-Ariswatan)

Lampiran 2

Page 4: RPH SAINS THN 1

Refleksi

5 minit

Peta minda 1.1 Guru meminta murid melengkapkan peta minda berdasarkan pelajaran hari ini

Lampiran 1

Tandakan ( / ) pada objek yang timbul dan ( X) objek yang tenggelam.

BIL OBJEK TIMBUL TENGGELAM

1 Bola pingpong

2 Gunting

3 Syiling

4 Straw

5 Sudu

6 Klip kertas

7 Guli

8 Pensil

9 Pita pelekat

10 Batu

Page 5: RPH SAINS THN 1

Lampiran 2

Lagu (adaptasi lagu ariswatan)

Gabus,plastic dan bola pingpong

Objek yang timbul

Batu,kunci, guli

Objek yang tenggelam

Ingat wahai kawan-kawan

Sifat bahan yang dipelajari

Ingat janganlah lupa setiap bahan ada cirinya