rph sains tahun 4

6
SCE3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS RENDAH RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4 NAMA : KELAS : TAHUN 4 AMANAH HARI : SELASA TARIKH : 25 SEPTEMBER 2012 MASA : 8.30 – 9.30 PAGI (60 MINIT) BILANGAN MURID : 20 ORANG TEMA : Menyiasat Alam Bahan TAJUK : Sifat-sifat Bahan HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat; i) Menyatakan bahan lutsinar, lutcahaya dan legap, ii) Mengelaskan objek lutsinar, lutcahaya dan legap, iii) Menyenaraikan objek lutsinar, lutcahaya dan legap. PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid berupaya untuk membina peta konsep yang ringkas PENDEKATAN P&P : Pembelajaran Masteri KAEDAH :Perbincangan, Soal Jawab, Projek, Demonstrasi 1

Upload: aaron-james

Post on 07-Aug-2015

388 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAHUN 4

SCE3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS RENDAH

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4

NAMA :

KELAS : TAHUN 4 AMANAH

HARI : SELASA

TARIKH : 25 SEPTEMBER 2012

MASA : 8.30 – 9.30 PAGI (60 MINIT)

BILANGAN MURID : 20 ORANG

TEMA : Menyiasat Alam Bahan

TAJUK : Sifat-sifat Bahan

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat;

i) Menyatakan bahan lutsinar, lutcahaya dan legap,

ii) Mengelaskan objek lutsinar, lutcahaya dan legap,

iii) Menyenaraikan objek lutsinar, lutcahaya dan

legap.

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid berupaya untuk membina peta konsep

yang ringkas

PENDEKATAN P&P : Pembelajaran Masteri

KAEDAH :Perbincangan, Soal Jawab, Projek, Demonstrasi

KPS :Berkomunikasi, Memerhati, Menyoal, Menginferens, Mengelas,

meramal

KMS :Menggunakan dan mengendalikan bahan dengan betul dan cermat

BBM :Bahan visual, Pembalut buku, Beg plastik, Kad manila, Slaid

tayangan, Kotak hitam, Gula-gula, kertas kosong, kertas tebal.

1

Page 2: RPH SAINS TAHUN 4

SCE3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS RENDAH

FASA

PENGAJARAN

ISI

KANDUNGAN

AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Kotak Hitam

- isi kandungan

kotak ialah gula-

gula

1.    Murid memerhatikan kotak

hitam yang di tunjukkan oleh

guru.

2.    Soal jawab:

a.    Pada pendapat kamu,

apakah isi kandungan kotak

ini?

b.    Apakah cara lain yang

boleh dilakukan untuk

mengetahui isi kandungan

kotak ini tanpa mengeluarkan

isi kandungannya?

KPS:

1 . Berkomunikasi

2.  Memerhati

3.  Meramal

Persediaan:

Orientasi idea

berasaskan

pengetahuan sedia

ada

BBM: Kotak Hitam,

Gula-gula

Pencetusan

Idea

(10 minit)

Sifat-sifat

bahan.

1. Tiga orang murid dipanggil

untuk membuat demontrasi

dan diberi 3 jenis bahan yang

berlainan sifat.

2.   Murid tersebut diminta

untuk menutup muka dengan

bahan yang disediakan.

3.   Murid lain memerhatikan

apa yang dilakukan oleh 3

orang murid tersebut.

KPS:

1. Pemerhatian

2. Berkomunikasi

3. Menyoal

4. Menginferens

KBKK:

Menghubungkaitkan

Mensifatkan

BBM:

Pembalut buku, beg

plastik dan kad manila.

Nilai Murni:

Bekerjasama

2

Page 3: RPH SAINS TAHUN 4

SCE3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS RENDAH

Soal-jawab:

1.    Antara ketiga-ketiga murid

yang manakah wajahnya

dapat dilihat dengan jelas?

2.    Mengapakah muka murid

A dapat dilihat dengan jelas?

3.    Mengapakah muka murid

B kelihatan samar?

4.    Mengapakah muka murid

C tidak kelihatan?

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kefahaman

Penstrukturan

Semula Idea

(15 minit)

Konsep lutsinar,

lutcahaya dan

legap.

1. Murid menerangkan

tentang konsep lutsinar,

lutcahaya dan legap mengikut

pemahaman masing-masing.

2.    Murid memerhatikan

tayangan slaid mengenai sifat-

sifat bahan.

- Lutsinar adalah bahan yang

membenarkan semua cahaya

menembusinya

-Lutcahaya adalah bahan

yang membenarkan

sebahagian cahaya

menembusinya.

-Legap adalah bahan yang

tidak membenarkan cahaya

yang menembusinya.

KPS:

Memerhati

Menginferens

KBKK:

Membandingkan &

Membezakan.

Nilai Murni:

Berkerjasama

BBM:

Slaid tayangan

Aplikasi Idea Menyenarai dan 1. Guru meletakkan beberapa KPS:

3

Page 4: RPH SAINS TAHUN 4

SCE3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS RENDAH

(25 minit) mengelaskan

bahan-bahan

mengikut sifat

benda di meja guru yang

boleh didapati di sekitar kelas.

- buku, pembaris plastik, botol

air, kertas, fail jernih, bekas

kaca, plastik beg, bekas pensil

2. Murid diberikan lembaran

kerja dan dikehendaki

mengadakan sesi

perbincangan dalam

kumpulan untuk mengelaskan

benda-benda tersebut.

2. Berdasarkan slaid yang

telah ditunjukkan, murid

memberi 5 contoh lain:

a. bahan lut sinar

b. bahan lutcahaya

c. bahan legap

3. Murid membentangkan

hasil dapatan perbincangan

kumpulan.

1. Memerhati

2. Mengelas

3. Berkomunikasi

KMS:

Mengguna dan

mengendalikan bahan

dengan betul dan

cermat

KBKK:

Menghubungkait

Menjana idea

Nilai Murni:

Jujur

Rajin

Sistematik

BBM:

Kertas kosong

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Aplikasi

Refleksi

(5 minit)

Peta Minda 1.Guru membina peta

konsep mengenai sifat bahan

(lutsinar, lutcahaya dan legap)

2. Guru bertanya kepada

beberapa murid mengenai

konsep dan contoh bahan.

Tahap Kognitif:

Kefahaman

4