rph sains sukan f4

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS SUKAN TINGKATAN 4 Tarikh : 8 Mac 2014 Hari : Sabtu Masa : 11.50 pg – 1.00 tghri Tingkatan : 4 Jasmine Bil. Pelajar : 17 Orang Minggu : Ke – 10 Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan Fisiologi Manusia Tajuk Pembelajaran : Pengenalan Anatomi dan Fisiologi Fokus Pembelajaran : Organisasi Struktur Manusia Pengetahuan sedia ada murid : Pelajar pernah mendengar bidang psikologi sukan di negara ini. Objektif : Di samping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi : Kognitif : Pelajar dapat menjelaskan struktur-struktur dan fungsi sistem tubuh manusia sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan. : Pelajar dapat menyatakan secara lisan definisi anatomi dan fisiologi secara tepat dan betul. 1

Upload: mizan-hocky

Post on 27-Jul-2015

567 views

Category:

Education


18 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Sains Sukan F4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS SUKAN TINGKATAN 4

Tarikh : 8 Mac 2014 Hari : Sabtu

Masa : 11.50 pg – 1.00 tghri Tingkatan : 4 Jasmine

Bil. Pelajar : 17 Orang Minggu : Ke – 10

Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan Fisiologi Manusia

Tajuk Pembelajaran : Pengenalan Anatomi dan Fisiologi

Fokus Pembelajaran : Organisasi Struktur Manusia

Pengetahuan sedia ada murid : Pelajar pernah mendengar bidang psikologi sukan di negara ini.

Objektif : Di samping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi :

Kognitif : Pelajar dapat menjelaskan struktur-struktur dan fungsi sistem tubuh manusia sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan.

: Pelajar dapat menyatakan secara lisan definisi anatomi dan fisiologi secara tepat dan betul.

Afektif : Pelajar menunjukkan minat dan semangat kerjasama sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

Strategi Mengajar : Penemuan berbimbing (F)

KBKK / Nilai : Pelajar dapat mengaitkan hubungan antara struktur dan fungsi sistem yang terdapat dalam tubuh manusia.

Persediaan Pelajar : Buku catatan, alat tulis, buku teks, buku rujukan

Persediaan Guru : Buku teks, buku rujukan dan model tubuh manusia.

FASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN

1

Page 2: RPH Sains Sukan F4

PERMULAAN

SET INDUKSI

( 10 minit)

PERKEMBANGAN

LANGKAH 1

(15 minit)

Guru menunjukkan gambar

carta manusia dan rangka

Guru menerangkan isi

pelajaran yang akan dipelajari.

1. Guru menunjukkan salah satu contoh dengan

menggunakan carta dan juga rangka manusia.

2. Definisi anatomi dan fisiologi

Anatomi kajian tentang struktur tubuh badan dan

perkaitan antara setiap struktur tersebut.

Fisiologi merupakan kajian tentang fungsi struktur

tubuh manusia.

3. Organisasi struktur tubuh manusia

G

xxx xxx

xxx xxx

Petunjuk :

G – Guru

X – Pelajar

G

xxx xxx

xxx xxx

Petunjuk :

G – Guru

X – Pelajar

2

Page 3: RPH Sains Sukan F4

LANGKAH 2

(40 minit)

Pengenalan kepada sistem

tubuh.

Rajah 1 : Aras Organisasi

Struktural Manusia

4. Guru akan menanyakan

soalan tentang sistem-sistem tubuh dan organ

utama dalam setiap sistem tubuh.

5. Pelajar diberi kumpulan dan memilih salah satu

sistem tubuh yang terdiri daripada 11 sistem.

6. Sistem tubuh terbahagi kepada 11 iaitu :-

6.1. Sistem integumentari

6.2. Sistem rangka

6.3. Sistem otot

6.4. Sistem saraf

6.5. Sistem endokrina

6.6. Sistem kardiovaskular

6.7. Sistem limfatik

6.8. Sistem respiratori

6.9. Sistem pencernaan

6.10. Sistem urinari

6.11. Sistem reproduktif

(gambar dan penerangan rujuk pada

lampiran)

7. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil

perbincangan mereka di hadapan kelas.

xxx xxx

G

xxx xxx

Petunjuk :

G – Guru

X – Pelajar

3

Page 4: RPH Sains Sukan F4

PENUTUP

(REFLEKSI)

(5 minit) Rumusan tentang pelajaran

yang telah dipelajari.

8. Sesi soal jawab antara pelajar lain dengan

pembentang

9. Pelajar membuat rumusan dan mengimbas

kembali tentang isi pelajaran.

10.Pelajar disoal secara rawak tentang sistem tubuh

manusia.

G

xxx xxx

xxx xxx

Petunjuk :

G – Guru

X – Pelajar

4