rph psv kbsr topeng

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran Kelas Masa Isi Pembelajaran Catatan / Impak

Upload: aminhakim

Post on 12-Aug-2015

234 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Membentuk dan Membuat Binaan - Tpoeng -Tahun 6

TRANSCRIPT

Page 1: RPH PSV KBSR Topeng

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaranKelasMasa

Isi Pembelajaran Catatan / Impak

Pendidikan SeniVisual

Tahun 6 Bakti

12 Ogos 2012

9 – 10 pagi

30 Orang

BIDANG : Membentuk Dan Membuat Binaan

TAJUK : Topeng

SUB TAJUK : Topeng Muka 3D

OBJEKTIF :i. Menghasilkan topeng muka 3D.ii. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk

menghasilkan topeng.

HASIL PEMBELAJARAN :Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dan cermat.

ii. Mempertingkatkan kemahiran memilih dan menggunakan alat, bahan, teknik serta proses membuat topeng 3D.

iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan.

Pengetahuan sedia ada murid :i. Murid mahir menggunting dan membalut kotak sebelum ini.ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan

yang dibawa.

Page 2: RPH PSV KBSR Topeng

Nilai murni : Keseronokan, tolong menolong dan berhati-hati

Kemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan menghubung kait.

Alat dan bahan : kotak, kertas warna, bulu ayam, bola ping pong, cawan kertas, pinggan kertas, gam dan gunting.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :i. Jigsaw puzzle (topeng).ii. Persembahan multimedia bahan dan alat yang digunakan,

langkah-langkah membuat topeng dan kepentingan membentuk dan membuat binaan.

iii. Persembahan video langkah-langkah membuat topeng.iv. Beberapa contoh topeng muka.

Page 3: RPH PSV KBSR Topeng

Langkah Pengajaran /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Page 4: RPH PSV KBSR Topeng

Set Induksi(5minit)

Mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk topeng di papan hitam.

Menyoal soalan:1. Apakah bentuk yang terdapat di dalam

jigsaw puzzle ini?2. Apakah yang terdapat pada topeng muka

ini?

Contoh jawapan:1. Topeng muka2. Mata, hidung dan mulut.

Guru mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk topeng muka di papan hitam.

Guru meminta enam orang murid keluar ke depan bilik darjah.

Guru memberi enam keping jigsaw puzzle kepada enam murid tersebut.

Guru meminta enam murid tersebut menyiapkan jigsaw puzzle di papan hitam.

Bersoal jawab dengan murid tentang bentuk jigsaw puzzle tersebut.

Nilai : Keseronokan

BBM : Jigsaw puzzle

Langkah 1(5 minit)

Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu membentuk dan membuat binaan topeng muka 3D .

Penerangan maksud 3D.

Guru memberitahu murid bahawa mereka perlu membina topeng 3D.

Guru memberitahu maksud 3D iaitu obek 3 dimensi yang

Nilai : Keseronokan

BBM : Persembahan multimedia tentang alatan yang diperlukan

Page 5: RPH PSV KBSR Topeng

Menunjukkan beberapa contoh topeng muka 3D.

Contoh topeng muka 3D

Penerangan tentang alatan yang diperlukan mengikut kegunaannya untuk membuat model kuda kepang.

1. Kotak2. Kertas warna3. Cawan kertas4. Pinggan kertas5. Bola ping pong6. Bulu ayam7. Gunting8. Gam

mempunyai lebar, tinggi dan kedalaman.

Guru menunjukkan beberapa contoh topeng muka 3D.

Guru menerangkan alatan yang dugunakan sambil menunjukkan persembahan multimedia.

Murid dapat menyenaraikan alat dan bahan untuk membina topeng 3D.

dan beberapa contoh topeng muka 3D.

KBKK : Menghubungkait

Langkah 2(15 minit)

Penerangan tentang langkah-langkah untuk menghasilkan topeng muka 3D.

Guru menunjukkan langkah-langkah untuk menghasilkan topeng muka 3D dengan menggunakan persembahan

Nilai : Keseronokan

BBM : Persembahan multimedia dan persembahan video

Page 6: RPH PSV KBSR Topeng

Langkah-langkah penghasilan topeng muka 3D:

1. Balut kotak dengan kertas warna.

2. Gunakan bola ping pong sebagai mata.

3. Gunakan cawan kertas sebagai hidung.

4. Hiaskan kotak tersebut dengan bulu ayam sebagai rambut dan pinggan kertas sebagai mulut.

multimedia dan persembahan video.

Guru tunjuk cara bagi menghasilkan topeng muka 3D.

Murid memberi tumpuan sepenuhnya semasa guru membuat tunjuk cara.

Murid-murid dapat menyatakan langkah-langkah untuk membina topeng muka 3D.

tentang cara-cara membina topeng muka 3D dan .

KBKK: Menyusun, Membuat turutan.

Murid menjalankan aktiviti membuat kuda kepang.

Guru meminta murid-murid mengeluarkan bahan dan alatan.

Guru meminta murid membina topeng mengikut langkah-langkah yang telah ditunjukkan.

Guru memberi bantuan kepada murid-murid yang tidak faham.

Guru membimbing murid

Nilai : Keseronokan, Tolong menolong, Berhati-hati.

KBKK : Menyusun, membuat turutan.

Langkah 3

(25 minit)

Page 7: RPH PSV KBSR Topeng

dalam membina topeng muka dan menambahbaikkan hasil kerja murid.

Murid dapat membina topeng muka 3D dengan bantuan guru.

Sesi Apresiasi Dan Refleksi(5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi hasil karya yang dihasilkan oleh murid:

- Baik- Sederhana- Kurang memuaskan

Guru mempamerkan hasil kerja murid sambil membuat ulasan.

Murid berasa gembira dengan hasil karya masing-masing.

Murid dapat menilai tahap keupayaan masing-masing.

Murid dapat berinteraksi dan menyatakan pendapat tentang karya rakan lain.

Nilai : Keseronokan

Penutup(5 minit)

Merumus hasil kerja murid.

Dua soalan menguji minda:

1. Apakah langkah-langkah membina topeng 3D?

2. Apakah kepentingan membentuk dan membuat binaan?

Guru merumus hasil kerja murid.

Guru menerangkan kepentingan bidang membentuk dan membuat binaan dalam PSV.

Murid dapat menyatakan

Nilai : Keseronokan

BBM : Persembahan multimedia kepentingan membentuk dan membuat binaan dalam PSV.

Page 8: RPH PSV KBSR Topeng

beberapa kepentingan membentuk dan membuat binaan.