rph psk t4 makanan seimbang

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 – 3.00 petang Tarikh : 31 Januari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Makanan Seimbang Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 4 kumpulan utama yang terkandung dalam kelas piramid makanan. 2. Menyenaraikan 4 contoh makanan bagi setiap kelas piramid makanan. 3. Menyatakan 4 kepentingan pengambilan makanan yang seimbang dengan betul. 4. Mempamerkan perasaan gembira dengan menyanyikan lagu Pemakanan Seimbang. Ringkasan Isi Kandungan 1. Kelas piramid makanan. 2. Contoh makanan bagi setiap kelas piramid makanan. 3. Kepentingan pemakanan seimbang. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Upload: nurfaten-ismail

Post on 29-Jun-2015

4.795 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 makanan seimbang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 31 Januari 2013

Tema : 1- Sayangi diri .

Unit : 2 – Pengurusan Diri

Tajuk : Makanan Seimbang

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyenaraikan 4 kumpulan utama yang terkandung dalam kelas piramid makanan.

2. Menyenaraikan 4 contoh makanan bagi setiap kelas piramid makanan.

3. Menyatakan 4 kepentingan pengambilan makanan yang seimbang dengan betul.

4. Mempamerkan perasaan gembira dengan menyanyikan lagu Pemakanan

Seimbang.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Kelas piramid makanan.

2. Contoh makanan bagi setiap kelas piramid makanan.

3. Kepentingan pemakanan seimbang.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Berdikari : Bertanggungjawab

2. Kerjasama

Unsur Patriotisme

1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Pelajar telah didedahkan dengan makanan seimbang semasa Tahun 3 dalam mata

pelajaran Pendidikan Kesihatan.

IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 makanan seimbang

Bil. Sumber Kuantiti

1. Komputer riba 1

2. Kertas mahjong 5

3 Senarai kelas makanan 5

4. LCD projektor 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Rotating review

Prosedur Pelaksanaan

Elemen

Pengurusan

Pembelajaran

Bestari,

Kemahiran

Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni,

Nilai Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid memerhati tayangan

video mengenai amalan

pemakanan seimbang.

2. Guru memilih beberapa orang

murid untuk memberikan

ulasan mengenai video yang

ditayangkan.

3. Guru mengaitkan video

dengan tajuk yang akan diajar.

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Nilai : Kesyukuran

SPP: Tayangan video

Langkah 1 ( 10 minit ) Nilai : bertanggungjawab

IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 makanan seimbang

1. Murid-murid ditayangkan

persembahan multimedia

(Powerpoint) yang bertajuk

‘Makanan Seimbang’

2. Antara kandungan dalam

tayangan slaid :-

Tayangan video piramid

makanan

Kumpulan makanan

seperti karbohidrat,

vitamin, protein, dan

lemak.

Latihan pengukuhan

KB :

Membanding

Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana

idea

Menganalisis

TKP :

Interpersonal

Verbal-

linguistik

SPP : tayangan PowerPoint

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 5

kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberikan

kertas mahjong, senarai

kumpulan makanan dan

marker.

3. Duduk dalam kumpulan

4. Tugasan :-

Lengkapkan piramid

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Sumber P&P

- Kertas mahjong

- Marker pen

- Senarai kumpulan

makanan

Nilai Murni

- Bertanggungjawab

- Hemah tinggi

IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 makanan seimbang

makanan dengan

menampal kumpulan

makanan serta

menyenaraikan

contoh makanan bagi

setiap peringkat dalam

piramid.

5. Murid diberi masa 5 minit

untuk menyiapkan tugasan

6. Masa sebanyak 5 minit

diperuntukkan untuk

membentangkan hasil kerja

kumpulan.

7. Kumpulan lain dikehendaki

untuk membuat penilaian di

samping memberi komen dan

idea tambahan.

Verbal-

linguistik

PK : Rotating Review

Nilai Patriotisme

- Berbangga dengan diri

sendiri dan sayang diri

sendiri.

Penutup

(3 minit)

1. Guru merumuskan mengenai

tajuk pembelajaran pada hari

tersebut.

2. Murid menyanyikan lagu

pemakanan mengikut tempu

melodi ‘Ayan dan Musang’.

KBKK :

menghubungkait.

TKP : kinestatik,

visual.

Nilai-nilai:

Menghargai

Berbangga

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 makanan seimbang

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

IPG KAMPUS ILMU KHAS / NURFATEN BINTI ISMAIL 5