rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah

4
NURFATEN BINTI ISMAIL 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 3.00 petang Tarikh : 18 April 2013 (Khamis) Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat Unit : 4 Interaksi dengan komuniti sekolah Tajuk : 4 E Hargai Khidmat Pekerja Sekolah Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan tugas dan tanggungjawab pekerja sekolah. 2. Berinteraksi secara sopan dan berhemah dengan pekerja sekolah. Ringkasan Isi Kandungan 1. Tugas dan tanggungjawab pekerja sekolah. 2. Menjadi warga sekolah yang sopan dan berhemah. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Bertanggungjawab 2. Menghormati 3. Bekerjasama 4. 4. Berhemah dan bersopan santun UnsurPatriotisme 1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang lepas.

Upload: nurfaten-ismail

Post on 03-Jul-2015

213 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 18 April 2013 (Khamis)

Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat

Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah

Tajuk : 4 E – Hargai Khidmat Pekerja Sekolah

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan tugas dan tanggungjawab pekerja sekolah.

2. Berinteraksi secara sopan dan berhemah dengan pekerja sekolah.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Tugas dan tanggungjawab pekerja sekolah.

2. Menjadi warga sekolah yang sopan dan berhemah.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Bertanggungjawab

2. Menghormati

3. Bekerjasama

4. 4. Berhemah dan bersopan santun

UnsurPatriotisme

1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang

lepas.

Page 2: Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Penggabungjalinan

1. Bahasa Melayu (Lakonan)

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Borang temu bual 5

2. Komputer riba 1

3. LCD 1

4. Tayangan video 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Temu bual

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Guru menayangkan video berkaitan

berbuat baik di balas baik.

2. Murid melihat tayangan video

3. Guru menjalankan soal jawab

berkaitan video yang telah

ditayangkan.

4. Guru kemudiannya mengaitkan

gambar-gambar tersebut dengan tajuk

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Visual – wang

SPP:

-

Page 3: Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

yang akan diajar.

Tajuk : Hargai Khidmat Pekerja Sekolah

Langkah 1 (3 minit )

1. Guru menerangkan tajuk pengajaran

iaitu Hargai Khidmat Pekerja

Sekolah

2. Pekerja sekolah terdiri daripada :-

Tukang kebun

Tukang sapu

Pengawal keselamatan

Pekerja kantin

3. Guru menerangkan secara ringkas tugas dan tanggungjawab pekerja sekolah

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

bertanggungja

wab

SPP :

-

Unsur patriotisme : Memupuk

perasaan

menghormati

antara satu

sama lain

Langkah 2

(17 minit)

1. Guru membahagikan murid kepada

lima kumpulan

2. Dalam kumpulan, murid dikehendaki

mencari dan menjalankan temu bual

bersama pekerja sekolah.

3. Maklumat yang diambil perlulah

dicatatkan dalam borang temu bual

yang diberikan.

4. Masa yang diberikan ialah 10 minit

5. Murid dikehendaki kumpul semula di

dalam bilik darjah

KB :

Menghubungkait

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Sumber P&P

Borang temu

bual - 5

Nilai Murni

Menghormati

Bekerjasama

Bersopan

santun dan

berhemah

Page 4: Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

6. Pergerakan murid perlulah dalam

kumpulan

7. Guru akan memantau dan melihat

kerjasama yang ditunjukkan oleh

murid-murid dalam kumpulan.

Unsur patriotisme : Memupuk

perasaan

menghormati

antara satu

sama lain

Penutup

(3 minit)

1. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid untuk membuat

rumusan berkaitan hargai khidmat

pekerja sekolah.

KBKK :menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Sumber P&P :

-

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..