rph p.moral thn 4- berterima kasih

Upload: gayathri-jaya

Post on 14-Apr-2018

260 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 RPH P.moraL THN 4- Berterima Kasih

    1/2

    CONTOH FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

    1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral, Tahun 4 Merah

    2. Nilai / Tajuk : Berterima kasih

    3. Masa : 10.40 -11.10 pagi (30 minit)

    4. Standard Pembelajaran : (4.1.2 ) dan (4.1.3 ).

    5. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

    Penaakulan : i. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara menghargai sumbangan jiran.

    Perasaan : Menceritakan sekurang-kurangnya 2 perasaan yang dialami apabila menghargai

    sumbangan jiran

    6. Pengetahuan sedia ada : Murid telah belajar tentang nilai berterima kasih pada sesi PdP yg

    lepas.

    7. Teknik : Perbincangan/ Sumbangsaran.

    8. Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

    Set induksi:

    i. Guru menunjukkan gambar-gambar bersiri dan video yang berkaitan kejiranan.

    ii. Guru bersoal jawab dengan murid. (guru mengajukan beberapa soalan)

    Langkah 1:

    i. Guru menjana idea dengan meminta murid bercerita berdasarkan tayangan video.

    ii. Murid memberi pendapat tentang nilai-nilai dalam cerita tersebut dengan menggunakan

    thinking tool (Bubble Map).

    iii. Murid menjelaskan nilai berterima kasih dengan bimbingan guru.

    Langkah 2:

    i. Guru memberikan beberapa situasi yang berbeza mengikut kumpulan .

    ii. Murid diminta berbincang cara menyelesaikan situasi tersebut..

    iii. Murid menyatakan sikap berterima kasih yang yang terdapat dalam situasi tersebut

  • 7/27/2019 RPH P.moraL THN 4- Berterima Kasih

    2/2

    Langkah 3:

    i. Dalam kumpulan, murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas..

    ii. Sumbangsaran pendapat murid dan guru.

    iii. Murid menjelaskan kepentingan menghargai sumbangan jiran secara lisan.

    Penutup:

    Murid membuat kesimpulan dari hasil dapatan dan bimbingan guru.

    9. EMK:

    i. Kreativiti & inovasi menjana idea, sumbangsaran

    10. Bahan Bantu Belajar:

    Tayangan video, peta buih

    11. Penilaian p&p:

    i. murid dapat menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan jiran dan cara

    cara menghargai sumbangan jiran

    12. Refleksi

    i. 27/30 orang murid telah mencapai objektif yang ditetapkan.

    ii. 3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.