rph pj thn 4

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN TAHUN 4 Sekolah : Sekolah Kebangsaan Dato’ Klana Putra, Lenggeng Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan Tunjang : 2. Gaya Hidup Sihat Tajuk : 5.1 Pemakanan Sihat Tarikh : 17 Jun 2014 Masa : 7.45 pagi 8.45 pagi. Tahun : 4 Arif Umur :11 tahun Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Kognitif : 1. Menamakan kumpulan makanan dan jenisnya. 2. Membezakan makanan mengikut kumpulan makanan. Afektif : 1. Menunjukkan sikap bekerjasama dengan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti kumpulan. Pengalaman sedia ada : Murid-murid boleh menamakan jenis-jenis makanan Penerapan nilai : Yakin kepada diri sendiri, Kebersihan diri, Bekerjasama. EMK : Keusahawanan Penggabungjalinan : Sains Piramid Makanan Bahan Bantu Mengajar : Gambar, Jadual kumpulan makanan, Kertas lembaran kerja, Kad manila, Papan putih, Buku Teks Tempat : Kelas 4 Arif

Upload: hafiz-yahya

Post on 06-Jul-2015

73 views

Category:

Education


8 download

DESCRIPTION

PBL 2014

TRANSCRIPT

Page 1: Rph pj thn 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI DAN

KESIHATAN TAHUN 4

Sekolah : Sekolah Kebangsaan Dato’ Klana Putra, Lenggeng

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan

Tunjang : 2. Gaya Hidup Sihat

Tajuk : 5.1 Pemakanan Sihat

Tarikh : 17 Jun 2014

Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi.

Tahun : 4 Arif

Umur :11 tahun

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

Kognitif :

1. Menamakan kumpulan makanan dan jenisnya.

2. Membezakan makanan mengikut kumpulan makanan.

Afektif :

1. Menunjukkan sikap bekerjasama dengan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti

kumpulan.

Pengalaman sedia ada : Murid-murid boleh menamakan jenis-jenis makanan

Penerapan nilai : Yakin kepada diri sendiri, Kebersihan diri, Bekerjasama.

EMK : Keusahawanan Penggabungjalinan : Sains – Piramid Makanan

Bahan Bantu Mengajar : Gambar, Jadual kumpulan makanan, Kertas lembaran

kerja, Kad manila, Papan putih, Buku Teks

Tempat : Kelas 4 Arif

Page 2: Rph pj thn 4

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN

Set Induksi

2 minit

Pengenalan kepada

maksud pemakanan sihat.

Gambar A

Gambar B

Gambar C

1. 1. Guru menunjukkan tiga

2. gambar kepada murid- 3. murid. 4.

2. 2. Murid-murid meneliti gambar yang

ditunjukkan.

5. 3.Guru mengadakan sesi

6. soal jawab. 7.

4. 4. Murid-murid memberi pelbagai jawapan mengikut pendapat

masing-masing.

8. 5.Guru memberi 9. penerangan kepada 10. murid-murid tentang

11. gambar tersebut dan 12. mengaitkan dengan tajuk 13. pelajaran.

Soalan:

1. 1. Mengapakah budak- 2. budak ini berbadan 3. gemuk, normal dan

4. kurus? 5.

2. Budak gambar A makan terlalu banyak makanan yang berlemak.

3. Budak gambar B makan

makanan yang berkhasiat.

4.Budak gambar C makan makanan yang tidak

seimbang/terlalu memilih makanan.

ABM

Gambar

Penerapan

Nilai

Kebersihan diri

KBKK

Banding

beza Menerang

sebab

Perkembangan

Mengenal pasti jenis makanan mengikut

kumpulan makanan.

Jadual Kumpulan

1. 1.Guru memaparkan Jadual 2. Kumpulan Makanan di

3. papan hitam. 4. 2. 2.Guru menerangkan

kepada murid-murid ba bahawa makanan boleh

ABM

Jadual

kumpulan makanan

Page 3: Rph pj thn 4

Langkah 1

5 minit

Makanan

KUMPULAN

MAKANAN

CONTOH

MAKANAN

Karbohidr

at

bijirin, beras,

roti, mi,

Protein daging,

ayam, keju,

kekacang

Lemak minyak, kek,

mentega,

santan

Vitamin

dan

Mineral

buah-

buahan,

sayur-

sayuran

dibahagikan mengikut kumpulan makanan.

5. 3.Murid-murid mendengar 6. penerangan guru dengan

7. teliti. 8. 6. 4.Guru meminta murid-

7. murid memberikan 8. contoh makanan yang lain

9. mengikut kumpulan 10. makanan yang 11. ditunjukkan.

12. 5. 5.Murid memberi jawapan

yang pelbagai untuk menjawab soalan yang dikemukakan.

Buku Teks

Penerapan

Nilai

Yakin pada diri sendiri

KBKK

Membuat kategori

Langkah 2

5 minit

Mengenal pasti

definisi makanan seimbang.

Mengaitkan pelbagai jenis makanan

dengan makanan seimbang.

1. 1.Guru menerangkan

2. kepada murid-murid 3. definisi makanan

4. seimbang. 5. 2. 2.Murid-murid mendengar

penerangan guru dengan teliti.

3. 3.Guru memaparkan gambar di papan hitam

sambil membuat penerangan jelas.

ABM

Gambar

Buku Teks

Langkah 3

Aktiviti Kumpulan

Gambar makanan

dilekatkan pada pinggan besar.

1. 1.Guru membahagikan 2. murid-murid kepada lima

3. kumpulan dengan setiap 4. kumpulan mempunyai

5. lima orang murid. 6. 2. 2.Guru mengedarkan

gambar pinggan besar

ABM

Gambar

Papan putih Penerapan nilai

Bekerjasama

Page 4: Rph pj thn 4

10 minit

Arahan aktiviti

Murid-murid

membuat perbincangan untuk membezakan

makanan mengikut kumpulan makanan.

Hasil Kerja Kumpulan

Karbohidrat

roti nasi mi

Protein

ayam ikan susu

telur

Lemak

mentega Ais krim coklat

Vitamin &

Mineral sawi epal oren

kobis

yang dipenuhi oleh gambar makanan yang berbeza kepada setiap

kumpulan.

3. 3.Murid-murid dikehendaki membuat perbincangan dalam kumpulan.

4. 4.Murid-murid bekerjasama

untuk menghasilkan kerja kumpulan mereka.

6. 5.Murid-murid 7. memaparkan hasil

8. perbincangan kumpulan 9. mereka di papan hitam. 10.

7. 6.Guru memanggil setiap 8. wakil kumpulan tampil ke

9. hadapan untuk membuat 10. penerangan.

Yakin pada diri sendiri

KBKK

Banding beza

Langkah 4

5 minit

Latihan

Pengukuhan

Seperti ditunjukkan di

lampiran.

1. 1.Guru mengedarkan kertas 2. lembaran kerja kepada

3. murid-murid. 4. 2. 2.Murid-murid menyiapkan

latihan secara individu di dalam lembaran kerja

yang disediakan mengikut masa yang ditentukan.

5. 3.Guru meronda kelas

6. untuk memantau kerja 7. murid-murid dalam 8. lembaran kerja.

9. 4. 4.Murid-murid menghantar

lembaran kerja kepada guru.

ABM

Kertas Lembaran

kerja

1. 1.Guru merumuskan tajuk ABM

Page 5: Rph pj thn 4

Penutup

3 minit

Rumusan

Guru merumuskan

tajuk pelajaran dengan menerangkan

Piramid Makanan. Guru menyatakan kesan negatif akibat

mengambil makanan tidak seimbang Keusahawan ( EK5 )

Murid mempunyai tingkah laku

bertanggungjawab kepada masyarakat

supaya menjadi warganegara yang mempunyai integriti

yang tinggi, bersifat patriotik dan tidak

mementingkan diri sendiri.

2. pelajaran sambil 3. memaparkan Poster 4. Piramid Makanan

5. 2. 2.Murid-murid mendengar

rumusan guru dengan teliti.

3. 3.Guru menekankan kepentingan nilai moral

dalam konteks keusahawanan dan mengaplikasikannya

dalam kehidupan harian.

Poster Piramid Makanan

Penerapan

nilai

Kebersihan diri

Penggabun

gjalinan Ilmu

Sains

-Piramid Makanan

EMK

Keusahawan

( EK5 )