rph peka terhadap isu-isu alam sekitar-tingkatan 4

Upload: shuhaida-mohamed

Post on 08-Apr-2018

239 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    1/7

    UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

    DIPLOMA PENDIDIKAN LEPASAN IJAZAH

    SEMESTER 2 SESI 2010/2011

    KPD5046

    KAEDAH MENGAJAR

    PENGAJARAN MAKRO

    INDIVIDU

    TINGKATAN 4NILAI 3.4 PEKA TERHADAP ISU-ISU ALAM SEKITAR

    NAMA NO MATRIK

    MARDIANA BINTI MUSTAFFA@ROSLAN L20101005967

    PENSYARAH

    EN.NADARAJAN A/L THAMB

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    2/7

    Tingkatan : 4

    Tahap : Sederhana

    Masa : 40 minit

    Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar

    Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui tentang beberapa isu alam sekitar.

    Nilai : 3.4 Peka terhadap Isu-isu Alam Sekitar

    Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam

    sekeliling dan berusaha menyelesaikannya

    Kandungan akademik : Keseimbangan alam sekitar menjamin kesejahteraan semua

    hidupan.

    Tajuk : Pengekalan Keseimbangan Alam Sekitar Tanggungjawab

    Bersama

    Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat

    a) Kognitif Moral

    Menghuraikan kepentingan manusia perlu

    bertanggungjawab menguruskan sumber semulajadi dengan

    baik.

    b) Perasaan Moral

    Menyedari bahawa tindakan manusia yang tidak

    bertanggungjawab boleh merosakkan sumber semulajadi.

    c) Perlakuan

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    3/7

    Menghasilkan poster tentang khazanah alam

    tanggungjawab bersama.

    Pendekatan : Penjelasan Nilai

    Pemupukan Nilai.

    Teknik : Perbincangan dalam kumpulan , peta minda

    BBM : Kertas A4 putih dan berwarna, card board, kad manila,

    pen marker, sampul arahan.

    B) SET INDUKSI

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    4/7

    BIDANG 3 : ALAM SEKITAR

    NILAI 3.4 : PEKA TERHADAP ISU-ISU ALAM SEKITAR

    UNIT : NILAI-NILAI YANG PERLU DIAMALKAN UNTUK

    MEMASTIKAN ALAM SEKITAR YANG BERSIH DAN

    CERIA

    Langkah / Masa Kemahiran /

    Penyerapan

    Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Strategi / Sumber

    Induksi Set

    (5 minit) 1.Pengenalan

    Mengetahui tajuk

    dengan membuka

    susunan kad-kad huruf

    yang ditutup di atas

    sekeping card

    board.

    i) Guru membahagikan pelajar

    dibahagikan kepada dua kumpulan

    besar, A dan B.

    ii) Guru menggantungkan sekeping

    card board yang tertampal di

    atasnya susunan kad-kad huruf yang

    ditutup di hadapan kelas.

    iii) Guru menjemput mana-mana

    seorang pelajar secara sukarela ke

    hadapan untuk membuka kad

    berdasarkan huruf yang dipilih oleh

    Kumpulan A dan Kumpulan B nanti.

    iv) Kumpulan A dan Kumpulan B

    masing-masing diberi pilihan

    memilih 3 huruf konsonan dan 1

    huruf vokal. Huruf yang dipilih itu

    akan dibuka dan ia akan membantu

    pelajar meneka tajuk pengajaran yang

    akan disampaikan.

    1.Card board yang

    mengandungi

    susunan huruf

    tertutup.

    (Lampiran 1)

    Aktiviti 1

    (20 minit)

    Pendekatan

    Penjelasan Nilai

    a) Guru menunjukkan nota atau

    slide powerpoint tentang

    1. Slide powerpoint

    (Lampiran 2)

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    5/7

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    6/7

    iii) Di akhir sesi, guru memberikan

    respon terhadap rumusan yang

    diberikan oleh pelajar untuk

    mengukuhkan lagi sesi P&P pada hari

    ini.

    AKTIVITI DALAM KUMPULAN

    Aktiviti 1 : LAMPIRAN 2

    Perbincangan dalam Kumpulan

    i) Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki

    membuat perbincangan dalam kumpulan apakah tindakan yang boleh diambil

    untuk mengekalkan keseimbangan alam.

    ii) Setiap kumpulan akan diberikan sampul arahan yang mana akan menyatakanbentuk pembentangan yang mereka perlu lakukan.

    iii) Setiap kumpulan akan membuat pembentangan dalam bentuk forum, dialog,

    penerangan.

    iv) Setelah masa yang diberikan tamat, pelajar akan membentangkan hasil

    perbincangan mereka.

    Aktiviti 2 : LAMPIRAN 3

    Tayangan Video

    i) Pelajar dikehendaki menonton tayangan video berkaitan pencemaran alam

    sekitar yang disediakan oleh guru.

    ii) Setelah sesi tayangan tamat, pelajar dikehendaki membuat perbincangan dalam

    kumpulan tentang kesan aktiviti dalam video dan membuat peta minda.

    iii) Wakil pelajar akan membentangkan peta minda tersebut.

  • 8/7/2019 RPH Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar-Tingkatan 4

    7/7

    iv) Masa yang diberikan adalah selama 10 minit.

    Melalui aktiviti ini, dapat dikenalpasti sejauhmana pelajar dapat memahami

    kepentingan pengekalan alam sekitar yang seimbang.

    Penilaian/pengukuhan:

    Guru meminta pelajar menyediakan satu poster tentang langkah-langkah

    mengurangkan pencemaran alam sekitar.

    Refleksi :

    ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________