rph-pecut-5c

7
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Pendidikan Jasmani : Tahun 5 Cerdik Tarikh : 22 April 2015 Hari : Rabu Masa : 7.45- 8.15 Pagi (30 Minit) Bil.Murid : 19 orang (16 lelaki) (3 perempuan) Modul : Kemahiran Tajuk : Kemahiran Asas Berlari (Olahraga) Aktitiviti / Kemahiran : Teknik Berlari Pecut Standard Kandungan : Berkebolehan melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang betul. Standard Pembelajaran : 1.9.1 Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan. 2.9.1 Menyatakan perkaitan antara tempat kontak bebola kaki pada permukaan dengan kedudukan badan semasa berlari pecut. 5.4.4 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :- Psikomotor : melakukan larian pecut dengan lancar dan cara yang betul . Kognitif : menyatakan 3 cara / ciri lari pecut yang betul. Afektif : menunjukkan sikap bekerjasama semasa melakukan aktiviti berkumpulan 1

Upload: noratiqahr

Post on 12-Jan-2016

244 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

.

TRANSCRIPT

Page 1: RPH-PECUT-5c

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani

Pendidikan Jasmani : Tahun 5 Cerdik Tarikh : 22 April 2015 Hari : Rabu

Masa : 7.45- 8.15 Pagi (30 Minit)

Bil.Murid : 19 orang (16 lelaki) (3 perempuan)

Modul : Kemahiran

Tajuk : Kemahiran Asas Berlari (Olahraga)

Aktitiviti / Kemahiran : Teknik Berlari Pecut

Standard Kandungan : Berkebolehan melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang betul.

Standard Pembelajaran : 1.9.1 Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan.

2.9.1 Menyatakan perkaitan antara tempat kontak bebola kaki pada permukaan dengan

kedudukan badan semasa berlari pecut.

5.4.4 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :-

Psikomotor : melakukan larian pecut dengan lancar dan cara yang betul.

Kognitif : menyatakan 3 cara / ciri lari pecut yang betul.

Afektif : menunjukkan sikap bekerjasama semasa melakukan aktiviti berkumpulan

EMK : keusahawanan - kesugguhan

Bahan Bantu Mengajar : 4 Kon, 1 wisel,

Penggabungjalinan : Mengira (Matematik), penggunanan bahasa inggelish( English)

Pengalaman Sedia Ada Murid : Murid Pernah Menyertai Kejohanan Olaharaga Sekolah.

1

Page 2: RPH-PECUT-5c

Langkah /

Masa

Aktiviti Fokus Pembelajaran / Butiran Mengajar Pengelolaan P&P Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

a)Memanaskan

badan

1- Larian

bervariasi

2- Regangan

- Tangan

dan kaki

- Murid belari mengelilingi kawasan yang ditetapkan.

- Kedua-dua tangan berada di paras pusat,berlari

sambil peha menyentuh tangan.

- Kedua-dua tangan berada di punggug

berlari sambil kaki menyentuh tangan.

- Berlari ke sisi.

- Tangan dihulur ke hadapan dan melompat

kehadapan.

- jinjing kaki sambil tangan membuat putaran kehadapan

- jinjing kaki sambil tangan membuat putaran kebelakang

- kaki dibuka seluas bahu dan tangan ditolak kehadapan

sambil badan dibongkokkan ke hadapan.

- Tangan memeluk lutut dan diangkat rapat kedada.

- Tahan dengan kiraan 8-10.

XXXX

X

X

X

G X

X

X

XXXX

X X X X X X X X X X X

G

Nilai:

Keberanian, keyakinan

diri dan berdisiplin .

BBM: kon

Nilai:

Akur dengan arahan

guru, keyakinan diri

dan berdisiplin

BBM : Kon

2

Page 3: RPH-PECUT-5c

Perkem-

bangan

(10 Minit)

Aktiviti 1:

“ Lari Pecut 10

meter”

Aktiviti 2

‘Lari pecut 15

meter”

-Murid dibahagikan dua kumpulan.

-Kumpualan 1 melakukan larian dalam satu garisan panjang.

- J - Semasa larian:

i) badan dicondongkan kehadapan.

ii) mata memandang kehadapan.

iii) berlari dihujung kaki.

iv) tangan dihayun disisi berselang seli dengan kaki.dan

tangan dibengkokkan hampir 90 darjah.

-Kumpulan 2 melakukan larian setelah kumpulan 1

menamatkan larian.

-Kumpualan 1 melakukan larian dalam satu garisan panjang.

- J - Semasa larian:

i) badan dicondongkan kehadapan.

ii) mata memandang kehadapan.

iii) berlari dihujung kaki.

iv) tangan dihayun disisi berselang seli dengan kaki.dan

tangan dibengkokkan hampir 90 darjah.

v) belari lutut diangkat tinggi

-Kumpulan 2 melakukan larian setelah kumpulan 1

menamatkan larian.

x x x x x x x x x x x x x

G

x x x x x x x x x x x x x x

x x x x x x x x x x x x x

G

x x x x x x x x x x x x x x

Nilai:

Keberanian, keyakinan

diri dan berdisiplin ,

wisel

BBM : kon dan wisel

Nilai:

Keberanian, keyakinan

diri dan berdisiplin

BBM : kon dan wisel

3

Page 4: RPH-PECUT-5c

Aktiviti 3:

‘Lari Pecut 20

meter”

   -Kumpualan 1 melakukan larian dalam satu garisan panjang.

- J - Semasa larian:

i) badan dicondongkan kehadapan.

ii) mata memandang kehadapan.

iii) berlari dihujung kaki.

iv) tangan dihayun disisi berselang seli dengan kaki.dan

tangan dibengkokkan hampir 90 darjah.

v) belari lutut diangkat tinggi

vi) badan ditegakkan selepas melepasi kon berwarna merah.

-Kumpulan 2 melakukan larian setelah kumpulan 1

menamatkan larian

x x x x x x x x x x x x x

G

x x x x x x x x x x x x

Nilai:

Keberanian, keyakinan

diri dan berdisiplin

BBM : kon dan wisel

Kemuncak

( 10 Minit)

Permainan kecil:

“RUN FOR THE

CARD”

-Murid perlu berlari melepasi kawasan yang ditetapkan.

- Murid yang sampai terlebih dahulu perlu mengambil kad di

bawah skitel.

- Kad tersebut sebagai soalan dan menjawab dengan

perlakuan.

- Kad hijau: berlari dengan hujung kaki

- Kad kuning : berlari dengan badan dicondongkan

kehadapan.

- Kad merah : berlari dengan tangan berselang seli dengan

kaki

G

XXXXXXXXX

Alatan: Kon, wisel,

Nilai:

Keyakinan diri dan

berdisiplin

4

Page 5: RPH-PECUT-5c

-Larian bermula setelah wisel ditiup oleh guru.

- pemenang akan direhatkan.

- aktiviti diulang sehingga

Penutup

(5 Minit)

Aktiviti gerak

kendur:

Regangan dan

kelonggaran

Kaki,pinggang,

tangan, kepala

Soal jawab

-murid melonggarkan otot dan sendi daripada kepala hingga

ke kaki.

-Soalan:Apakah lakuan larian pecut yang baik?

-Jawapan: i) berlari hujung kaki.

ii) berlari dengan badan dicondongkan kehadapan.

iii) berlari tangan berselang seli dengan kaki.

XXXXXXXXXX

X X

X X

X X

G

X= Murid

G= Guru

Nilai:

, Keberanian

Keyakinan diri dan

berdisiplin

5