rph mozek- menggambar
DESCRIPTION
Untuk rujukan sahaja, sebarang kegunaan perlu diberik kredit kepada pemilik asal. Terima kasih.TRANSCRIPT
Oleh kirheba murugan pismp amb 2010, ipg kik
1
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahun :5 Ixora
Tarikh : 31 Mac 2011
Masa : 8.30 pagi – 10.30 pagi (60 minit)
Bil. Murid : 37 orang
Bidang Kegiatan : Menggambar
Tajuk : Mozek -Buah-buahan
Hasil Pembelajaran : ( Rujuk HSP Tahun 5 PSV)
Aras 1
1. Mengaplikasikan elemen Asas Seni Reka yang sesuai dalam menggambar.
2. Mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual (istilah) yang mudah untuk
berinteraksi .
Aras 2
1. Menggambar berdasarkan idea yang diperolehi dari pemerhatian dan
penerokaan alat, bahan dan teknik
Aras 3
1. Menggambar dengan menggunakan gabungan pelbagai alat, bahan dan
teknik yang lebih kreatif dan kemas.
2. Menyatakan secara lisan tentang hasil kerja sendiri dan rakan.
3. Mengumpul dan merakam maklumat serta pengalaman pembelajaran untuk
menghasilkan portfolio.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. Murid dapat memperkembangkan idea untuk menghasilkan lakaran buah-
buahan mengikut gambaran mental masing-masing.
2. Mempertingkatkan kemahiran teknik mozek dan mempelbagaikan bahan dalam
menghasilkan gambar.
3. Mempertingkatkan daya kreatif dalam menghasilkan gambar menggunakan
teknik mozek.
4. Menyedari terdapat pelbagai jenis bahan yang boleh mewujudkan pelbagai jenis
jalinan untuk menghasilkan gambar menggunakan teknik mozek.
5. Murid dapat menghasilkan gambar buah-buahan menggunakan teknik mozek
dengan kemas dan baik.
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melukis, menggunting dan tampal
2. Murid mengenali jenis-jenis buah-buahan
Nilai Murni : bekerjasama, berkeyakinan diri, ketekunan,
kekemasan, kebersihan dan mengutamakan keselamatan
Oleh kirheba murugan pismp amb 2010, ipg kik
2
Alat : Pembaris, gunting,
Bahan : kertas lukisan, biji-bijian(kekacang), gam, kertas warna
Kemahiran Berfikir : Kemahiran belajar, menjana idea, membuat gambaran mental
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Konstruktivisme, koperatif, Kecerdasan
Pelbagai. Kolaboratif
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Video, power point, contoh karya mozek, carta langkah-
langkah penghasilan
Peringkat Penyampaian
Langkah
Pengajaran
/Masa
Perkembangan Isi pelajaran Aktiviti P&P Strategi/Gambaraj
ah
/Nilai/ Catatan
Set Induksi
(10 minit)
Guru memperdengarkan dan
menayangkan video buah-buahan
Guru mengadakan permainan teka-
teki tentang buah-buahan tempatan.
Buah apakah yang digelar
raja buah?
Monyet begitu menggemari
buah ini kerana rasanya yang
lazat.
Rasanya manis dan berwarna
unggu gelap. Ia juga
mempunyai banyak tampuk.
Di dalam badannya terdapat
beribu biji yang boleh dibuat
benih. Apakah nama saya?
Guru mengadakan sesi soal jawab
dengan murid tentang pengalaman
masing-masing di dusun buah dan
buah kegemaran mereka.
Murid mendengar dan
melihat tayangan
video.
Murid menjawab
soalan teka teki yang
diajukan oleh guru.
1. Durian
2. Pisang
3. Manggis
4. Betik
Teknik soal jawab
Kecerdasan
pelbagai:
Verbal-linguistik
interpersonal
Pembelajaran
kontekstual
Oleh kirheba murugan pismp amb 2010, ipg kik
3
Langkah 1
(10 minit)
1. Memperkenalkan tajuk pelajaran
pada hari ini
2. Guru menyoal setakat mana
kefahaman murid-murid tentang
mozek.
3. Guru menerangkan maksud mozek
(mozek adalah satu aktiviti
guntingan, susunan, dan tampalan)
4. Guru menunjukkan contoh-contoh
gambar buah-buahan tempatan dan
contoh karya mozek yang siap.
5. Guru menerangkan alat dan bahan
yang diperlukan untuk membuat
gambar buah-buahan tempatan
menggunakan teknik mozek.
Murid mendengr
penerangan guru
dengan penuh minat.
Murid memerhati
contoh-contoh gambar
buah-buahan
tempatan yang
ditayangkan melalui
powerpoint.
Murid juga memerhati
contoh karya mozek
yang telah siap.
Murid turut
menyenaraikan alat
dan bahan yang
digunakan untuk
menghasilkan gambar
menggunakan teknik
mozek.
Strategi:
Kontektual
Kecerdasan
Pelbagai – Verbal
Linguistik
Direktif
Pemerhatian
ABM maujud
Langkah 2
(10 minit)
Guru menerangkan proses untuk
menghasilkan gambar buah-buahan
tempatan menggunakan teknik mozek.
Murid dibahagikan kepada 8 kumpulan
Murid mengambil alat dan bahan yang
diperlukan.
Murid merancang dan melakarkan
gambar buah-buahan tempatan di dalam
kumpulan masing-masing.
Murid mencatat nota
berdasarkan apa yang
diterangkan oleh guru.
Murid bergerak
mengikut kumpulan
masing-masing.
Murid mengambil alat
dan bahan dari guru.
Murid mula melakar
buah-buahan
tempatan mengikut
kumpulan masing-
masing.
ABM : carta
langkah-
langkah
penghasilan
alat dan bahan:
kertas lukisan,
gam, gunting,
kertas warna,
Strategi:
Koperatif
Konstruktivisme
Oleh kirheba murugan pismp amb 2010, ipg kik
4
Langkah 3
(10 minit)
Guru memberi bimbingan dan tunjuk
ajar kepada murid cara-cara
menghasilkan teknik mozek
murid mula melakukan aktiviti seiring
ketika guru memberi bimbingan.
Murid bersama ahli kumpulan
menggunting dan menyusun
kertas warna mengikut objek yang
dilakarkan
Murid melakukan
aktiviti yang ditunjuk
guru.
Murid bekerjasama
menggunting dan
menyusun kertas
warna
Kecerdasan
Pelbagai –
Intrapersonal -
Ruang
Nilai: tekun,
berhati-hati
Pembelajaran
Akses Kendiri –
Bertanggung
jawab ke atas
pembelajaran
sendiri untuk
menghasilkan
tugasan
Langkah 4
(15 minit)
.Murid menyusun dan menampal kertas
mengikut objek yang dilakarkan di
dalam kumpulan masing-masing.
murid bekerjasama melakukan aktiviti ini
bersama ahli kumpulan yang lain.
Murid dikehendaki melakukan aktiviti
ini dengan kemas sehingga.
Murid mula menampal
kertas warna di atas
objek yang telah
dilakar mengikut
warna yang sesuai.
Murid membuat
kemasan terhadap
karya.
Murid menyiapkan
karya mozek dengan
kreativiti dan teliti.
Bahan : Kertas
warna dan
kekacang
Nilai : kerjasama,
kekemasan,
Oleh kirheba murugan pismp amb 2010, ipg kik
5
Penutup
(5 minit)
Penilaian
Hasil
Pembelajar
an :
Apresiasi
dan refleksi
:
Pembelajaran diakhiri dengan sesi
Apresiasi dan Refleksi;
Guru membuat rumusan
tentang pembelajaran hari ini.
Guru membincangkan nilai-
nilai murni yang diterapkan
melalui aktiviti di atas.
Guru memulakan sesi soal
jawab untuk menguji
pemahaman murid.
1. Apakah itu mozek ?
2. Apakah alat dan bahan yang
boleh digunakan untuk membuat
mozek?
3. Bagaimana cara untuk membuat
mozek?
4. Apakah nilai-nilai murni yang
anda dapat dari
pembelajaran hari ini?
Murid membentangkan hasil kerja
kumpulan di hadapan kelas.
Memberi pujian kerana murid dapat
memahami tajuk hari ini
Guru memberi penghargaan kepada
murid seperti
Murid menjawab apa
itu mozek.
Murid menerangkan
kembali pemahaman
terhadap mozek
Murid menghargai
hasil karya sendiri dan
rakan-rakan
Murid dapat
menghargai tentang
ilmu dan kemahiran
yang mereka perolehi.
Kecerdasan
Pelbagai – verbal
linguistik
kemahiran
interpersonal dan
intrapersonal–
Linguistik
Refleksi Guru Pelatih :
Kekuatan/Kelemahan/Cadangan/Penambahbaikan:
Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :