rph moral tahun 5

10
5.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL SEKOLAH RENDAH Mata Muridan : Pendidikan Moral Tarikh : 28 Mac 2011 Masa : 9.30 – 10.00 pagi Tajuk : Jom Pergi Sekolah! Tahap Kelas : Tahap 2 (5 Aktif) Bil. Murid : 20 orang (10 lelaki; 10 perempuan) Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat; Aras 1 : menyatakan sifat haiwan berdasarkan cerita yang didengar 25

Upload: wan-nor-faezah

Post on 14-Jun-2015

12.094 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH MORAL TAHUN 5

5.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SEKOLAH RENDAH

Mata Muridan : Pendidikan Moral

Tarikh : 28 Mac 2011

Masa : 9.30 – 10.00 pagi

Tajuk : Jom Pergi Sekolah!

Tahap Kelas : Tahap 2 (5 Aktif)

Bil. Murid : 20 orang (10 lelaki; 10 perempuan)

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;

Aras 1 : menyatakan sifat haiwan berdasarkan cerita yang didengar

Aras 2 : menunjukcara dua perlakuan kerajinan di sekolah

Aras 3 : menjelaskan mengapa kita perlu rajin

25

Page 2: RPH MORAL TAHUN 5

Nilai Utama : Kerajinan

Pecahan Nilai : Tolong menolong

Nilai Sampingan : Ingin membantu orang lain

Sayangi ibu bapa

Bertimbang rasa ketika melakukan sesuatu tindakan

Bahan Bantu Mengajar : Kertas manila, bahan audio, patung haiwan, lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah pernah didedahkan dengan kepentingan kerajinan

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

dan Pembelajaran

Kemahiran Pengajaran

dan Pembelajaran

Nilai Sumber

Set Induksi Lagu Bangun Pagi

Bangun pagi gosok

gigi,

Cuci muka terus mandi,

Pakai baju minum susu,

Guru bersoal

jawab tentang

apa yang

dilakukan

sebelum

datang ke

sekolah.

Guru

Pembelajaran

Aktif

Kontekstualisme

Kerajinan

Kebersihan

Fizikal dan

Mental

Harga Diri

Berhemah

Tinggi

Kertas

Manila

Bahan

Audio

26

Page 3: RPH MORAL TAHUN 5

Salam ayah dan ibu,

Pergi sekolah jalan

kaki,

Jumpa cikgu depan

pintu,

Selamat pagi cikgu Jah

Selamat pagi cikgu Jah

Rajin belajar cikgu ajar,

Pandai tulis, pandai

lukis,

Pandai nyanyi, baca

buku,

memasang

rentak lagu

‘Bangun

Pagi’.

Guru meminta

murid

menyanyikan

lagu mengikut

lirik.

27

Page 4: RPH MORAL TAHUN 5

(3 minit)

Semua orang suka hati,

Kalau kita rajin usaha,

Ibu bapa gembira,

Mari kawan sama-

sama,

Pasti kita berjaya !

Langkah I Pada zaman dahulu...

Apakah yang

dilakukan oleh

itik arnab, tupai

dan helang?

Apakah sikap

yang ditunjukkan

mereka?

Apakah yang

dilakukan oleh

Guru bercerita

Murid

mendengar

dan

bersoaljawab

Kontekstualisme Kerajinan

Kasih

sayang

Berterima

kasih

Tolong

menolong

Patung

Haiwan

Bahan

Audio

28

Page 5: RPH MORAL TAHUN 5

(8 minit)

pemburu?

Apakah sikap

yang ditunjukkan

oleh pemburu?

Langkah II Isi penting:

1. Rajin ke sekolah

2. Haiwan ada hak

untuk hidup

3. Usaha tangga

kejayaan

4. Sedia menolong

5. Tidak berlaku

kejam

Guru

memberikan

satu contoh

perlakuan

yang

menunjukkan

kerajinan

Guru meminta

murid

menyenaraika

n contoh-

contoh lain

Guru meminta

murid

menunjukcara

dua perlakuan

Pembelajaran

Aktif

Kerajinan

Kasih

sayang

Tolong

menolong

29

Page 6: RPH MORAL TAHUN 5

(10 minit)

berkaitan

kerajinan di

sekolah

Langkah III

(6 minit)

Soalan:

1. Mengapakah itik,

arnab, tupai dan

helang dikatakan

rajin?

2. Mengapakah

pemburu

dikatakan

kejam?

3. Apakah faedah

yang diperolehi

haiwan apabila

rajin ke sekolah?

4. Apakah

keburukan jika

kita ponteng

sekolah?

Guru meminta

murid duduk

lama

kumpulan

berempat

Guru meminta

murid

berbincang

berdasarkan

soalan yang

diberikan

Pembelajaran

Aktif

Kerajinan

Kasih

sayang

Tolong

menolong

Lembaran

Kerja

30

Page 7: RPH MORAL TAHUN 5

Penutup

(3 minit)

Kognitif

Kita perlu rajin

ke sekolah

Usaha tangga

kejayaan

Sosial

Kita perlu

mendengar kata

guru

Pengurusan Kelas

Murid

dibenarkan

bertanya soalan

Guru

membuat

rumusan

bersama

murid

Guru memberi

nasihat

Refleksi Kendiri:

Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:

31