rph menulis m2

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 11 Februari 2015 / Rabu Tahu n : 4 Cemerlang Bil. Murid : 14 orang Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi Tema : Amalan kesihatan dan kebersihan Tajuk : Kebersihan makanan Standard kandungan Standard pembelajaran 3.4 Menulis imlak dengan tepat 3.4.1 Menulis perkataan berimbuhan pinjaman dengan ejaan yang tepat secara imlak. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: i. Menulis sekurang-kurangnya tiga daripada lima perkataan berimbuhan pinjaman dengan tepat. ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman dengan tepat. Sistem Bahasa Morfologi : Imbuhan pinjaman Kosa kata : Budiman, cendekiawan, tatacara, prasyarat

Upload: zue-layhar

Post on 25-Sep-2015

224 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKEMAHIRAN MENULIS

Mata pelajaran: Bahasa MalaysiaTarikh / Hari: 11 Februari 2015 / RabuTahu n: 4 CemerlangBil. Murid: 14 orangMasa: 8.10 pagi 9.10 pagi

Tema: Amalan kesihatan dan kebersihanTajuk: Kebersihan makanan

Standard kandunganStandard pembelajaran

3.4 Menulis imlak dengan tepat3.4.1 Menulis perkataan berimbuhan pinjaman dengan ejaan yang tepat secara imlak.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Menulis sekurang-kurangnya tiga daripada lima perkataan berimbuhan pinjaman dengan tepat.

ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman dengan tepat.

Sistem Bahasa Morfologi: Imbuhan pinjaman Kosa kata: Budiman, cendekiawan, tatacara, prasyarat

Pengisian kurikulum Ilmu: Pendidikan kesihatan Nilai: Kebersihan diri dan persekitaran Elemen keusahawanan: EK 5.1.1 Prinsip tanggungjawab sosial

Kepelbagaian kaedah dan teknik KB: Menjana idea, menganalisis, membanding beza, merumus KP: Interpersonal, intrapersonal, verbal-linguistik BCB: Kemahiran memproses maklumat, kemahiran mendengar aktif Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam kehidupan seharian

Bahan bantu mengajar

BilJenisJumlah

1Makanan2

2Petikan14

3Lembaran kerja14

4Papan tulis gulung1

Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui kepentingan menjaga kebersihan makanan

Langkah / masaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set induksiSoalan:i. Bagaimanakah keadaan kedua-dua makanan yang kamu lihat ini?ii. Yang mana satukah yang lebih baik?iii. Mengapakah kita mesti memilih makanan yang bertutup?

Jangkaan jawapan:i. Makanan yang tertutup dan terdedahii. Makanan yang bertutupiii. Bagi memastikan kebersihan makanan dan tidak tercemar

1. Guru menunjukkan makanan yang terdedah dan makanan yang bertutup.

2. Guru mengarahkan murid membanding beza kedua-dua keadaan makanan tersebut.

3. Guru bersoal jawab dengan murid.

4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini. BBM Makanan

KB Membanding beza

KP Verbal-linguistik

Nilai Kebersihan

Pembelajaran kontekstual

Langkah 1Petikan cara-cara menjaga kebersihan

Ingatlah para budiman, setiap orang haruslah sentiasa menjaga kebersihan makanan. Kita haruslah mematuhi tatacara penjagaan dan penyediaan makanan. Pengusaha makanan perlulah memastikan makanan yang disediakan bersih. Selain itu, pinggan mangkuk yang digunakan perlu dicuci dengan sebun dan air yang bersih. Mereka juga harus menutup makanan dengan tudung saji agar tidak dihinggapi lalat.

Prasyarat yang lain untuk menjaga kebersihan makanan ialah kita juga haruslah mencuci tangan sebelum menyentuh makanan. Tangan hendaklah dicuci dengan sabun pencuci dan air yang bersih. Kita haruslah menjaga kebersihan makanan agar tidak dijangkiti penyakit. Kata-kata cendekiawan, mencegah lebih baik daripada merawat haruslah dijadikan panduan.

1. Murid membaca petikan yang diedarkan oleh guru secara kelas.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.3. Guru menerangkan tentang perkataan berimbuhan pinjaman yang ditebalkan dalam petikan.

4. Murid menulis imlak perkataan berimbuhan pinjaman yang disebut oleh guru.

5. Secara rawak, murid diminta untuk menulis jawapan pada papan tulis.

BBM Petikan

KB Menjana idea

KP Verbal-linguistik

BCB Kemahiran memproses maklumat

Langkah 2Perkataan berimbuhan pinjaman Budiman Cendekiawan Prasyarat Tatacara Mahasiswa 1. Murid membina ayat menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman.

2. Secara rawak, murid diminta untuk membacakan ayat yang dibina.

BCB Kemahiran memproses maklumat

KB Menjana idea

Langkah 3Permainan teka silang kata Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

Setiap kumpulan akan diberikan peluang untuk meneka secara bergilir-gilir setelah klu dibacakan.

Soalan yang tidak dapat dijawab akan diberikan kepada kumpulan lain.

Kumpulan yang dapat menjawab dengan tepat diberi sebanyak 5 markah.

Jawapan yang salah akan ditolak 3 markah.

1. Secara berkumpulan, murid diminta untuk menyelesaikan teka silang kata berpandukan klu yang diberi.

2. Guru memberikan peluang kepada setiap kumpulan untuk meneka secara bergilir-gilir.

3. Kumpulan yang dapat mengutip mata tertinggi dikira sebagai pemenang. KB Menganalisis

KP Verbal-linguistik Interpersonal

BCB Kemahiran memproses maklumat Kemahiran mendengar aktif

Pengayaan1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid melengkapkan tempat kosong dengan jawapan yang betul.

KB Menjana idea

Pemulihan1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid menulis semula ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dengan kemas.

KP Intrapersonal

PenutupPenutup kognitif

Penutup sosial 1. Murid dirangsang untuk merumus isi pelajaran pada hari ini, iaitu kebersihan makanan

2. Guru menyedarkan murid tentang perlunya menjaga kebersihan diri dan persekitaran.Nilai: Kebersihan

KB Merumus

REFLEKSI

Kekuatan:.

Kelemahan:

Penambahbaikan:

Disediakan oleh,

Disemak oleh,Disahkan oleh,