rph kt thn. 5

16
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAGI MATAPELAJARAN KAJIAN TEMPATAN TAHUN 5 Mata pelajaran : Kajian Tempatan Kelas : Tahun Lima Bilangan pelajar : 10 Orang Tarikh : 16 November 2011 Masa : 0720 - 0750 Pagi Tajuk : Pelancongan di Pulau Langkawi. Teknik : SQ3R Pengabungjalinan kemahiran : Kemahiran membaca dan menulis Fokus Utama 6. 3 ) Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks. Aras 1 i ) Membaca dan mengenal pasti idea utama dan idea sokongan yang terdapat dalam teks. Fokus Sampingan 9. 2 ) Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau 1

Upload: nunggandennis

Post on 30-Jul-2015

283 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KT THN. 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAGI MATAPELAJARAN KAJIAN TEMPATAN TAHUN 5

Mata pelajaran : Kajian Tempatan

Kelas : Tahun Lima

Bilangan pelajar : 10 Orang

Tarikh : 16 November 2011

Masa : 0720 - 0750 Pagi

Tajuk : Pelancongan di Pulau Langkawi.

Teknik : SQ3R

Pengabungjalinan kemahiran : Kemahiran membaca dan menulis

Fokus Utama

6. 3 ) Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.

Aras 1

i ) Membaca dan mengenal pasti idea utama dan idea sokongan yang terdapat dalam teks.

Fokus Sampingan

9. 2 ) Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau

dibaca.

Aras 2

i ) Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota peringatan.

1

Page 2: RPH KT THN. 5

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat ;

1. Mengenali tentang lokasi-lokasi pelancongan yang menarik terdapat di Malaysia.

2. Membaca dengan kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

3. Membaca, menyenaraikan dan menerangkan sekurang-kurangnya lima isi kandungan teks yang tersurat dan tersirat.

4. Memberikan maksud perkataan yang dihitamkan pada petikan serta membina soalan berpandukan perkataan yang disediakan.

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid telah mengetahui sekurang kurangnya satu lokasi pelancongan di Malaysia contohnya Pulau Langkawi sebagai satu tempat

pelancongan yang terkenal di negara ini.

2. Murid boleh mengecam perkataan dan membaca dengan lancar.

Kemahiran Bahasa : i ) Kemahiran membaca dan kemahiran menulis.

Sistem Bahasa : ii ) Sebutan, ejaan dan intonasi ( Menyebut kata yang betul dan intonasi mengikut pola ayat ).

2

Page 3: RPH KT THN. 5

Pengisian Kurikulum : i ) Ilmu - Kajian Tempatan

ii ) Nilai – bekerjasama, hormat-menghormati, keberanian, sikap bertanggungjawab dan sebagainya.

Pengisian Bernilai Tambah : i ) KBKK – Menjana idea, membuat keputusan, dan menyelesaikan masalah.

ii ) Pembelajaran Konstruktivisme dan hubungan Interpersonal.

Bahan Bantuan Mengajar : Komputer riba, kertas mahjung, petikan, kad ayat , papan tulis, manila kad, gambar Pulau Langkawi.

3

Page 4: RPH KT THN. 5

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH /

MASA

ISI PELAJARAN DAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID CATATAN

Set Induksi

( 3 Minit )

1. Guru menunjukkan gambar tempat yang

menarik terdapat di Pulau Langkawi.

( Rujuk lampiran 1 )

2. Guru bertanyakan soalan kepada murid.

3. Soalan guru;

i. Pernahkah kamu melihat tempat -tempat ini ?

ii. Di mana kamu melihat tempat ini ?

iii. Apakah nama tempat ini ?

1. Murid melihat gambar-gambar yang

ditunjukkan oleh guru pada paparan

di komputer riba.

2. Murid menjawab soalan yang

dikemukakan oleh guru.

3. Jangkaan jawapan murid;

i. Ya, pernah atau tidak cikgu.

ii. Pada rancangan di televisyen,

majalah, buku teks dan surat khabar.

iii. Pulau Langkawi.

o Komputer riba

o Gambar Pulau

Langkawi.

o KBKK:

i. Bersoaljawab

4

Page 5: RPH KT THN. 5

Langkah 1

( 5 Minit )

1. Guru menyatakan tajuk yang dipelajari pada

hari tersebut.

2. Guru mengedarkan petikan berkaitan dengan

Pelancongan di Pulau Langkawi.

( Rujuk lampiran 2 )

3. Guru mengarahkan murid membaca petikan

secara senyap.

4. Guru mengarahkan murid untuk meneliti

perkataan yang dihitamkan.

( Rujuk lampiran 2 )

lagenda

menarik

hukuman

Keistimewaan

mercu tanda

1. Murid mendengar penjelasan

daripada guru.

2. Murid menerima petikan

Pelancongan di Pulau Langkawi

yang telah diedarkan.

3. Murid membaca petikan secara

senyap.

4. Meneliti perkataan yang dihitamkan.

5. Memadankan kad perkataan pada

ayat yang mengandungi maksud

perkataan di hadapan kelas.

o Petikan

Pelancongan di

Pulau Langkawi.

o Kad perkataan

o Kertas mahjung

o Papan tulis

o KBKK:

i. Menjana

Idea

5

Page 6: RPH KT THN. 5

5. Guru memilih murid secara rawak untuk

memadankan kad ayat pada maksud perkataan

tersebut.

6. Guru membimbing murid untuk mencari

maksud perkataan tersebut.

Langkah 2

( 5 Minit )

1. Guru menunjukkan gambar tempat yang

menarik di Pulau Langkawi .

2. Guru menerangkan secara umum tentang

tempat tersebut.

3. Guru meminta murid membina soalan

berpandukan perkataan yang dihitamkan pada

petikan.

1. Murid - murid memerhatikan

gambar yang dipamerkan oleh

guru di hadapan kelas.

2. Murid mendengar penjelasan

daripada guru.

3. Jangkaan soalan :

i. Apakah lagenda yang terdapat di

Pulau Langkawi ?

o Komputer riba

o Gambar Pulau

Langkawi.

o Petikan

Pelancongan di

Pulau Langkawi.

o Papan hitam

6

Page 7: RPH KT THN. 5

4. Perkataan yang dihitamkan:

lagenda

menarik

hukuman

keistimewaan

mercu tanda

5. Guru mengarahkan murid menulis soalan pada

lembaran kerja yang diedarkan.

ii. Apakah yang menjadi mercu tanda

Pulau Langkawi ?

iii. Apakah jenis hukuman yang telah

dijatuhkan ke atas Mahsuri ?

iv. Apakah keistimewaan yang terdapat

di Pulau Payar ?

v. Di manakah tempat yang paling

menarik di Pulau Langkawi ?

o Sistem Bahasa:

i. Maksud

Perkataan

o KBKK:

i. Menjana

idea

1. Guru memilih murid secara rawak untuk 1. Murid membaca petikan dengan o Petikan

7

Page 8: RPH KT THN. 5

Langkah 3

( 5 Minit )

membaca petikan.

2. Guru membimbing murid untuk membaca

petikan tersebut.

3. Guru mengarahkan murid mencari jawapan

daripada soalan-soalan yang telah dibina.

4. Guru mengarahkan murid menuliskan

jawapan pada lembaran kerja yang telah

diedarkan.

5. Guru membimbing murid mencari jawapan

bagi soalan yang telah dibina.

6. Guru memerhatikan dan menyemak hasil

kerja murid.

sebutan dan intonasi yang betul

mengikut urutan perenggan.

2. Murid mendapat jawapan daripada

soalan-soalan yang dibina.

( Rujukan Lampiran 3 )

3. Jangkaan jawapan:

i. Lagenda yang terdapat di Pulau

Langkawi ialah Lagenda Mashuri.

ii. Mercu tanda di Pulau Langkawi ialah

Dataran Lang.

iii. Jenis hukuman yang telah dijatuhkan

kepada Mahsuri ialah ditikam

sehingga mati.

iv. Keistemewaan yang terdapat di

Pelancongan

di Pulau Langkawi

o Lembaran kerja

8

Page 9: RPH KT THN. 5

Pulau Langkawi ialah banyak

spesies ikan dan organisma laut

yang hampir pupus hidup di sini.

v. Tempat yang paling menarik di Pulau

Langkawi ialah Telaga Tujuh.

Langkah 4

( 5 Minit )

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.

( Rujuk lampiran 4 )

2. Guru meminta murid memerhatikan soalan

yang telah diedarkan.

3. Guru mengarahkan murid untuk menjawab

soalan pemahaman pada lembaran kerja yang

telah diedarkan.

4. Soalan pemahaman guru:

1. Murid memerhatikan soalan

pemahaman yang telah diedarkan.

2. Jangkaan jawapan murid:

i ) Tempat menarik:

Tasik Dayang Bunting

Pulau Payar

Telaga Tujuh

ii ) Burung yang menjadi mercu tanda.

o Petikan

Pelancongan di

Pulau Langkawi.

o Lembaran kerja

9

Page 10: RPH KT THN. 5

i. Namakan tiga buah tempat yang menarik di

Pulau Langkawi.

ii. Berikan nama seekor burung yang menjadi

mercu tanda Pulau Langkawi ?

iii. Di manakah letaknya Makam Mahsuri di

Pulau langkawi ?

iv. Mengapakah para pelancong berminat untuk

melancong di pulau Langkawi.

v. Tempat apakah yang mempunyai daya tarikan

hidupan laut yang boleh dikunjungi di Pulau

Langkawi?

Burung Helang.

iii ) Lokasi Makam Mahsuri

Bandar Kuah

iv ) Keistemewaan Pulau Langkawi

Spesis ikan dan sumber laut

yang hampir pupus masih banyak

hidup di sini.

v ) Tempat yang menjadi daya tarikan.

Telaga Tujuh

KBKK:

Menjana idea

1. Guru memilih murid secara rawak untuk 1. Murid meneliti lembaran kerja yang o Petikan

10

Page 11: RPH KT THN. 5

Langkah 5

( 5 Minit )

membentangkan jawapan.

2. Guru mengarahkan murid untuk menuliskan

jawapan pada ruangan yang telah disediakan.

3. Guru bersama murid menyemak hasil kerja

yang telah dibuat.

mengandungi soalan pemahaman.

2. Murid menuliskan jawapan pada

lembaran kerja yang telah

diedarkan.

3. Murid membentangkan hasil kerja

di hadapan kelas.

Pelancongan di

Pulau Langkawi.

o Lembaran kerja

o Papan tulis

Penutup

( 2 Minit )

1. Guru meminta murid menghantar hasil kerja

masing-masing.

2. Guru membuat kesimpulan terhadap isi

pelajaran yang disampaikan pada hari tersebut.

1. Murid menghantar hasil kerja .

2. Murid mendengar kesimpulan yang

dibuat oleh guru berkaitan isi

pelajaran pada hari tersebut.

Lembaran Kerja

11