rph kemahiran hidup t5 (perintang dan membaca litar)

3
Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Mata pelajaran : Kemahiran Hidup. Kelas : 5 Wawasan Tarikh : 24 Februari 2013. Masa : 9.45 pagi – 10.45 pagi. Bilangan Pelajar : orang. Tajuk : Elektrik dan Elektronik. Sub Tajuk : Penghasilan Projek Elektronik. Kemahiran : Murid dapat membaca nilai perintang dan membaca litar skematik. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mempelajari nama, simbol dan fungsi komponen elektronik. Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Mengira nilai perintang dengan betul. 2. Membaca dan memahami litar skematik. 3. Melukis litar skematik. Nilai - nilai murni : Keberanian, Kerajinan, Berusaha, Kebersihan dan Tanggungjawab. Kemahiran Generik : 1. Kemahiran Berfikir: menjana idea dan mengingat kembali. 2. Teori Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik dan visual ruang. Bahan Bantu Mengajar : lampu, kipas dan lembaran kerja. Alat Bantu Mengajar : Buku teks .

Upload: norfarahin-abd-rahman

Post on 01-Dec-2015

86 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kemahiran Hidup T5 (Perintang Dan Membaca Litar)

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup.

Kelas : 5 Wawasan

Tarikh : 24 Februari 2013.

Masa : 9.45 pagi – 10.45 pagi.

Bilangan Pelajar : orang.

Tajuk : Elektrik dan Elektronik.

Sub Tajuk : Penghasilan Projek Elektronik.

Kemahiran : Murid dapat membaca nilai perintang dan membaca litar skematik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mempelajari nama, simbol dan fungsi komponen elektronik.

Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Mengira nilai perintang dengan betul.2. Membaca dan memahami litar skematik.3. Melukis litar skematik.

Nilai - nilai murni : Keberanian, Kerajinan, Berusaha, Kebersihan dan Tanggungjawab.

Kemahiran Generik :

1. Kemahiran Berfikir: menjana idea dan mengingat kembali.2. Teori Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik dan visual ruang.

Bahan Bantu Mengajar : lampu, kipas dan lembaran kerja.

Alat Bantu Mengajar : Buku teks .

Page 2: RPH Kemahiran Hidup T5 (Perintang Dan Membaca Litar)

Langkah /Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set induksi( 5 minit )

Guru memasang lampu dan kipas di dalam kelas

Murid melihat perlakuan yang dilakukan oleh guru di dalam kelas.

Murid menjawab pertanyaan dari guru tentang perlakuan yang telah ditunjukkannya.

Murid mendengar perkaitan isi pelajaran dari guru.

BBM : lampu dan kipas.

Kemahiran Generik:KBF: menjana idea.

Nilai : Keberanian.

Langkah 1( 10 minit )

Mengira nilai rintangan

Murid mendengar penerangan dari guru mengenai cara mengira nilai rintangn.

Murid mengira nilai rintangan yang diberi oleh guru.

Murid dibimbing oleh guru semasa mengira nilai rintangan.

BBM : lembaran kerja.

Kemahiran Generik:KBF: menjana idea dan mengingat kembali.

Nilai : Kerajinan.Langkah 2

( 15 minit )Membaca dan memahami litar skematik

Murid melihat gambarajah litar yang dilukis oleh guru pada papan hitam.

Murid membaca litar yang dilukis oleh guru.

Murid menjawab soalan guru mengenai litar yang dilukis oleh guru.

Murid dibetulkan oleh guru sekiranya terdapat kesalahan yang dilakukan.

Kemahiran Generik:KBF: mengingat kembali.TKP: verbal-linguistik.

Nilai : berusaha.

Langkah 3( 25 minit )

Melukis litar skematik

Murid melukis litar skematik yang telah dipelajarinya pada langkah 2.

Murid melabel nama komponen pada litar skematik yang telah dilukis itu.

Murid dibetulkan oleh guru sekiranya terdapat kesalahan yang dilakukan.

Kemahiran Generik:KBF: mengingat kembali.TKP: visual-ruang

Nilai: keberanian dan kerajinan.

Penutup( 5 minit )

Rumusan

Pengurusan bengkel

Guru menyoal murid tentang isi pelajaran pada hari ini.

Guru membuat rumusan bersama murid.

Guru meminta murid mengemas meja masing-masing dan bengkel.

Kemahiran Generik:KBF: Mengingat kembali.

Nilai : kebersihan dan bertanggungjawab .