rph bm hasil ternakan kita
DESCRIPTION
cTRANSCRIPT
RPH BM TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
SEKOLAH KEBANGSAAN BATU GAJAH
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Jaya
Tarikh : 14 Julai 2011
Hari : Khamis
Masa : 1 Jam (1020 - 1120)
Bilangan Murid : 33 orang
: 10 lelaki
: 23 perempuan
Tema : Pertanian
Tajuk : Hasil Ternakan Kita
RPH BM TAHUN 5
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama
9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan.
Aras 2 ( i ) Menulis ayat yang diperdengarkan dengan menggunakan tanda baca yang betul.
Fokus Sampingan
2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.
Aras 2 ( i ) Membentangkan hasil rumusan berdasarkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang
betul.
6.6 Membaca dan membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat yang diberikan dalam bahan ilmu.
Aras 2 ( i ) Menyatakan perbezaan penggunaan laras bahasa yang terdapat dalam pelbagai genre.
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran :
1. Separuh daripada jumlah murid di dalam kelas dapat membaca petikan lancar dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
2. 4 daripada 6 orang murid dapat memberi jawapan tentang perkataan berimbuhan ‘di’ dan menulis di papan
tulis..
3. 17 daripada 33 orang murid dapat membina 3 daripada 5 ayat lengkap berdasarkan perkataan yang terdapat di
dalam lembaran kerja.
RPH BM TAHUN 5
Sistem Bahasa
Kosa kata
Perkataan yang menggunakan imbuhan ‘di’
Dibiakkan
Dicampurkan
Dipotong
Dididik
Dilepaskan
Dipasarkan
Dilakukan
Pengisian Kurikulum
a) Penerapan Ilmu : Kemahiran Hidup dan Sains
b) Penerapan Nilai : Berani mencuba, yakin diri, kerjasama
c) Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kemahiran interpersonal
ii. Kecerdasan Pelbagai : verbal – linguistik,intrapersonal,visual ruang.
iii. Kemahiran berfikir : Menyatakan maklumat berkaitan, menganalisis maklumat.
RPH BM TAHUN 5
Bahan Bantu Mengajar
Buku teks Bahasa Melayu Tahun 5
Murid
Lembaran Kerja
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah melihat orang menternak haiwan.
RPH BM TAHUN 5
Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
1020 - 1025
Kemahiran Mendengar dan
Bertutur
Guru memilih 4 orang murid
untuk melakonkan watak
haiwan ternakan.
-Lembu
-Kambing
-Ayam
-Itik
i. Guru memilih 4 orang murid
untuk melakonkan watak haiwan
ternakan.
ii. Murid yang lain akan meneka
apakah haiwan tersebut.
iii. Guru bertanya kepada murid
adakah mereka pernah melihat
orang menternak haiwan-haiwan
tersebut.
iv. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pengajaran.
BBM :
Murid
Kemahiran interpersonal
Kemahiran berfikir
Penerapan nilai :
-Yakin diri
-Berusaha
Langkah 1
( 15 minit )
1025 –1040
Kemahiran Membaca
Guru mengarahkan murid
melihat buku teks muka surat
107.
Membaca petikan secara
kumpulan.
-lelaki dan perempuan.
i. Guru mengarahkan murid melihat
buku teks muka surat 107.
ii. Guru mengarahkan murid
membaca petikan secara
kumpulan.
iii. Perempuan perenggan 1 & 2,
lelaki perenggan 3,4 dan 5.
iv. Guru menghuraikan serba sedikit
mengenai teks tersebut.
Objektif 1
BBM :
Petikan
Buku teks muka surat 107
Verbal-linguistik
Kemahiran interpersonal
RPH BM TAHUN 5
Kemahiran berfikir
Penerapan nilai :
- Yakin diri
- Hormat-menghormati
Langkah 2
( 15 minit )
1040 - 1055
Kemahiran Mendengar dan
Bertutur
Guru mengarahkan murid-
murid mencari perkataan
yang mempunyai imbuhan ‘di’
yang terdapat di dalam
petikan.
Dibiakkan
Dicampurkan
Dipotong
Dilakukan
Dilepaskan
Dididik
Dipasarkan
i. Guru mengarahkan murid
mencari perkataan yang
mempunyai imbuhan ‘di’ dalam
petikan tersebut.
ii. Murid menulis jawapan mereka
di papan tulis.
iii. Guru menyemak bersama-
sama murid perkataan tersebut.
iv. Guru membetulkan jawapan
murid yang salah.
Objektif 2
BBM :
Buku teks m/s 107
Kemahiran interpersonal
Penerapan nilai :
- Keyakinan diri
- Berani mencuba
Langkah 3 Kemahiran Menulis. i. Guru mengedarkan lembaran Objektif 3
RPH BM TAHUN 5
( 20 minit )
1055 - 1115
Guru mengarahkan murid
untuk membuat latihan
menggunakan lembaran
kerja.
Membina ayat daripada
perkataan yang mempunyai
imbuhan ‘di’ dari petikan tadi.
kerja kepada murid-murid.
ii. Murid melengkapkan lembaran
kerja yang diberikan guru.
iii. Guru memantau murid
membuat tugasan sambil
membimbing murid mendapat
jawapan.
iv. Murid menghantar tugasan.
BBM :
Lembaran kerja
Kemahiran berfikir
Penerapan nilai :
Berusaha
Rajin
Penutup
( 5 minit )
1115 -1120
Rumusan pelajaran
Guru bertanya semula
kepada murid tentang tajuk
pembelajaran.
i. Guru membuat rumusan
ringkas mengenai tajuk
pembelajaran.
ii. Penerapan nilai-nilai murni
dalam diri pelajar.
Kemahiran interpersonal
Verbal-linguistik
Penerapan nilai
Rajin berusaha pasti akan
berjaya.
RPH BM TAHUN 5
Catatan refleksi guru pelatih :
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
Kelemahan :
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
Kekuatan :
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
Catatan guru pembimbing :
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
Catatan pensyarah pembimbing ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
RPH BM TAHUN 5
..................................................................................................................................................................................................
.....................