rph bahasa melayu (tahun 4)
DESCRIPTION
RPH Tahun 4TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Mawar
Bilangan Murid : 19 Orang
Tema : Hasil tani meningkatkan ekonomi
Tajuk : Menternak udang
Tarikh : 15 April 2013 (Isnin)
Masa : 11.40 Pagi – 12.40 T/hari
Hasil Pembelajaran:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar
serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 (ii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
9.1 Mengambil imlak bahan yang diperdengarkan.
Aras 3 (i) Mengambil imlak teks yang diperdengarkan dengan ejaan dan tanda baca
yang betul.
8.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 1 (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Objektif pengajaran dan pembelajaran:
Pada akhir pengajaran, murid dapat;
1. Menjawab dengan betul sekurang-kurangnya 4 soalan pemahaman secara lisan
berdasarkan teks “Menternak udang”.
2. Menulis dengan betul sekurang-kurangnya 10 perkataan yang diperdengarkan.
3. Menulis dengan betul sekurang-kurangnya 5 tanda baca pada teks yang diimlak.
4. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat tunggal berdasarkan perkataan yang mengandungi
“kata sendi di” dan “Kata imbuhan di-“ dalam teks “menternak udang”.
1
Sistem Bahasa:
1. Morfologi : Kata pinjaman bahasa Melayu, Kata sendi, imbuhan
2. Sintaksis : Penggunaan tanda baca
3. Sebutan dan Intonasi : Ayat penyata
4. Sistem ejaan : Ejaan kata pinjaman, ejaan kata dasar dan kata terbitan.
5. Kosa kata : lazat, menu, popular, penternakan, moden, membiak.
Pengisian Kurikulum:
Ilmu : Kemahiran hidup, Sains
Nilai : Yakin diri, kegigihan, berdikari, menghargai, kesyukuran
Kemahiran Bernilai Tambah ;
Kemahiran berfikir : Menjana idea, mengingat kembali
Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik
Pengetahuan sedia ada : Murid tahu apa itu udang kerana murid-murid biasa memakan
udang sebagai menu hidangan harian.
Bahan bentu mengajar (BBM):
1. LCD
2. Komputer riba
3. Layar LCD
4. Video “penternakan udang”.
5. Buku teks Bahasa Melayu Tahun 4 (m/s 124)
6. Lembaran petikan “menternak udang” buku teks m/s 124 (pelajar yang tidak ada buku teks)
Bahan Bantu Belajar (BBB):
1. Buku latihan
2. Lembaran kerja
2
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
LANGKAH DAN MASA
ISIKANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
SET INDUKSI(5 MINIT)
Tayangan video Klip video bertajuk
“penternakan udang”
Soalan:1) Apakah yang kamu
lihat dari video tadi?
2) Udang hidup di mana?
3) Resepi masakan udang yang murid-murid tahu?
4) Contoh masakan/ makanan yang mengandungi udang?
1) Guru menyediakan murid-murid untuk pembelajaran.
2) Guru memaparkan video menerusi paparan LCD.
3) Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan video yang ditayangkan.
4) Guru mengaitkan video yang ditayangkan dengan tajuk pelajaran yang bakal dipelajari.
ABM: LCD Komputer
riba. Video
Teknik: Soal jawab
Kemahiran Berfikir:
Menjana idea
LANGKAH 1
(15 MINIT)
Aktiviti membaca:
Soalan:1) Apa tajuk yang paling
sesuai bagi teks yang dibaca.
2) Nyatakan jenis menu masakan udang?
3) Bilakah penternakan udang bermula?
4) Sebutkan jenis-jenis udang yang diternak?
5) Mengapakah udang harimau dikatakan amat popular?
6) Apa faktor yang perlu diambil kira jika kita ingin menternak udang.
1) Guru mengedarkan petikan “menternak udang” bagi murid yang tidak membawa buku teks.
2) Guru meminta murid membaca kuat petikan teks “Menternak udang”.
3) Guru membaca soalan pemahaman yang telah disediakan.
4) Murid menjawab soalan pemahaman yang ditanya oleh guru secara lisan.
5) Guru membuat pembetulan bagi setiap kesalahan jawapan yang diberikan oleh murid.
6) Guru dan murid berbincang tentang keseluruhan isi teks.
ABM: Buku teks
m/s 124. Lembaran
petikan.
Kemahiran Berfikir:
Menjana idea
KP:Verbal lingusitik
Nilai: Yakin diri
Pencapaian objektif
1
3
LANGKAH 2
(15 MINIT)
Aktiviti mengambil imlak:
1) Imlak teks “menternak udang”
1) Guru meminta murid untuk membaca secara pantas teks “menternak udang” sekali lagi.
2) Murid diminta menutup buku teks dan mengambil imlak teks yang dibaca.
3) Guru memberi arahan kepada murid untuk menulis semula perkataan yang dibacakan oleh guru menggunakan ejaan dan tanda baca yang betul.
4) Guru membaca petikan “menternak udang” pada buku teks muka surat 124.
5) Murid menulis imlak pada buku penulisan.
6) Guru mengutip buku latihan murid.
ABM: Buku teks
m/s 124. lembaran
petikan
BBB: Buku latihan
Kemahiran Berfikir: Mengingat
kembali. Menjana
idea
Nilai: Mendengar
arahan. Yakin diri
Pencapaian objektif
2 & 3
LANGKAH 3
(20 MINIT)
Aktiviti menulis: 1) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
2) Guru menerangkan konsep kata sendi dan kata berimbuhan.
3) Murid diminta menulis perkataan yang menggunakan kata sendi “di” dan imbuhan “di-“ yang terdapat dalam teks ke dalam jadual pada lembaran kerja.
4) Guru mengarahkan murid untuk membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang mempunyai kata sendi “di” dan kata berimbuhan awalan “di-“ pada lembaran
ABM: Buku teks. Lembaran
petikan.
BBM: Lembaran
kerja.
Nilai: Kegigihan Berdikari
Pencapaian objektif
4
4
kerja.5) Guru dan murid bersoal
jawab tentang jawapan yang diberikan.
6) Guru mengutip hasil kerja murid.
PENUTUP(5 MINIT)
Rumusan pembelajaran:1) Belajar tentang
penternakan udang.2) Jawab soalan
pemahaman.3) Mengimlak teks.4) Mengenal pasti kata
sendi dan kata berimbuhan.
5) Membina ayat tunggal daripada kata sendi dan kata berimbuhan.
1) Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
2) Guru bersoal jawab dengan murid.
3) Guru membuat penerapan nilai.
Kemahiran Berfikir: Mengingat
kembali.
Nilai: Menghargai Kesyukuran
5