rph 3

9
TAHUN 3 RPH 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 Tarikh : 13 Februari 2015 Masa : 10.40-11.40 pagi Tahun : 3 Tema : Keselamatan Tajuk Pelajaran : Berwaspada selalu. Bilangan Murid : 23 orang Standard Kandungan : 5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi. Standard Pembelajaran : 5.3.1 Memahami dan membina ayat tunggal susunan biasa dan ayat majmuk dengan betul dalam pelbagai situasi.

Upload: aisian-lim

Post on 16-Jan-2016

66 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bahasa melayu tahun 3

TRANSCRIPT

Page 1: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Tarikh : 13 Februari 2015

Masa : 10.40-11.40 pagi

Tahun : 3

Tema : Keselamatan

Tajuk Pelajaran : Berwaspada selalu.

Bilangan Murid : 23 orang

Standard Kandungan :

5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.

Standard Pembelajaran :

5.3.1 Memahami dan membina ayat tunggal

susunan biasa dan ayat majmuk dengan betul dalam

pelbagai situasi.

Page 2: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Objektif :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Menghasilkan dan menyatakan 5 ayat tunggal susunan songsang melalui ayat tunggal susunan biasa yang

diberikan oleh guru.

2. Membaca dan mengenalpasti 3 ayat tunggal dan 3 ayat majmuk yang terdapat dalam teks.

3. Menulis 5 ayat majmuk menggunakan kata hubung yang diberikan.

Pengisian Kurikulum :

i. Ilmu : Pendidikan Moral

ii. Nilai : Berhati-hati

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid pernah pernah didedahkan dengan kata hubung, ayat majmuk dan ayat tunggal.

Sistem Bahasa : Ayat tunggal dan ayat majmuk.

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

1. Kad kata hubung.

2. Tayangan Slaid

3. Petikan Teks “ Berkelah di pantai Teluk Cempedak.”

4. Lembaran kerja

Page 3: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Langkah/Masa Isi Pelejaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Slaid gambar

kemalangan dan

kebakaran.

Soalan :

1. Jelaskan gambar

yang kamu

nampak di depan.

2. Bagaimanakan

perkara di dalam

gambar boleh

dihindari?

1. Guru menayangkan slaid gambar

kemalangan dan kebakaran.

2. Murid diminta untuk meneliti gambar

tersebut.

3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang

gambar yang ditunjukkan.

4. Guru mengaitkan kad tersebut dengan

tajuk hari ini iaitu “Berwaspada Selalu”.

KB : Menjana idea

TKP :Interpersonal,

BSM :

Kad gambar

TEKNIK:

Bersoal jawab

Langkah 1

(15 minit)

Mengenali ayat tunggal

susunan songsang

1. Guru menerangkan ayat tunggal susunan

songsang kepada murid menggunakan

beberapa contoh.

2. Guru menayangkan slaid beberapa ayat

tunggal susunan biasa.

3. Guru meminta murid membaca dan

menghasilkan ayat tunggal susunan

songsang menggunakan ayat tunggal

susunan biasa yang diberikan.

TKP :

Intrapersonal dan

interpersonal,

verbal-linguistik.

KB:

Menjana idea

BSM :

Page 4: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

4. Murid secara sukarela untuk menyatakan

ayat tunggal susunan songsang.

5. Guru merumuskan jawapan yang

diberikan oleh murid.

Slaid

TEKNIK

Bersoal jawab.

Langkah 2

(15 minit)

Mengenalpasti ayat

tunggal dan ayat majmuk

dari Petikan teks

“Berkelah di pantai Teluk

Cempedak”

1. Guru menayangkan slaid petikan teks

kepada murid.

2. Murid membaca beramai ramai, kemudian

dipilih secara individu oleh guru.

3. Guru mengedarkan petikan teks kepada

murid.

4. Murid diminta mengenalpasti dan menulis

ayat majmuk dan ayat tunggal yang

terdapat dalam petikan.

5. Guru membincangkan jawapan dengan

murid.

KB:

Menganalisis

Penerapan Nilai:

Berwaspada

BSM:

Petikan teks

Langkah 3

(20 minit)

Membina ayat majmuk

menggunakan kata

hubung.

Pemulihan

Murid diberi latihan untuk

1. Guru mengulang sedikit berkaitan dengan

ayat majmuk dengan sesi soal jawab.

2. Guru memberikan beberapa contoh ayat

majmuk dengan bantuan kata hubung.

3. Guru memberi penerangan berkaitan

dengan lembaran kerja yang akan

BBM:

Lembaran kerja,

Slaid

Kad kata hubung.

Page 5: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

menyalin semula ayat

majmuk yang diberikan

oleh guru.

Pengayaan

Membina 3 ayat majmuk

secara bebas.

diberikan.

4. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid.

5. Guru memberikan arahan berkaitan

dengan latihan.

6. Murid diberi masa 10 minit untuk

menyiapkan latihan.

7. Guru membimbing murid yang kurang

faham. (Pemulihan)

8. Guru memberikan latihan pengayaan

kepada murid yang sudah siap.

Penutup

(5 minit)

1. Rumusan

pelajaran

1. Guru merumuskan isi pelajaran dengan

sesi soal jawab berkaitan isi pelajaran.

2. Guru meminta murid menyatakan contoh

ayat tunggal susunan songsang.

3. Murid menyatakan nilai yang dipelajari

dalam proses PdP.

4. Guru merumuskan keseluruhan pelajaran

yang telah dilaksanakan.

KB :

menjana idea

Merumus

TKP : :

Interpersonal,

verbal linguistik

Nilai :

Berwaspada

Kasih Sayang

Page 6: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

TEKNIK

Bersoal jawab.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

Page 7: rph 3

TAHUN 3 RPH 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

(Diserahkan kepada guru / pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi p&p)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disahkan oleh Guru Besar :

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :