rph 3- bekas telur

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Slot Pengajaran 60 Minit) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan Aktiviti : Bekas Tajuk : Bekas Telur Tahun : 3 Anggerik Bil Murid : 20 orang Tarikh : 15 Ogos 2010 Masa : 10.20-11.20 pagi Standard Pembelajaran: 1.1 Meneroka pelbagai alat, bahan, dan teknik dalam kegiatan membentuk dan membuat binaan. 1.2 Meningkatkan daya kreativiti dan imaginasi dalam semua kegiatan Seni Visual. 1.3 Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama, berkeyakinan diri, ketelitian, kekemasan, kebersihan, dan mengutamakan keselamatan. Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:- 1.1Menghasilkan bekas telur dengan hasil kreativiti dan imaginasi. 1.2 Menerapkan nilai kerjasama dan mengutamakan keselamatan. 1.3Menggunakan alat dan bahan yang sesuai untuk dijadikan bekas telur. 1

Upload: nurul-huda-muhammad-nasir

Post on 31-Jul-2015

316 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH 3- BEKAS TELUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Slot Pengajaran 60 Minit)

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti : Bekas

Tajuk : Bekas Telur

Tahun : 3 Anggerik

Bil Murid : 20 orang

Tarikh : 15 Ogos 2010

Masa : 10.20-11.20 pagi

Standard Pembelajaran: 1.1 Meneroka pelbagai alat, bahan, dan teknik

dalam kegiatan membentuk dan membuat

binaan.

1.2 Meningkatkan daya kreativiti dan imaginasi

dalam semua kegiatan Seni Visual.

1.3 Mengamalkan nilai-nilai murni seperti

bekerjasama, berkeyakinan diri, ketelitian,

kekemasan, kebersihan, dan mengutamakan

keselamatan.

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:-

1.1Menghasilkan bekas telur dengan hasil kreativiti dan

imaginasi.

1.2Menerapkan nilai kerjasama dan mengutamakan

keselamatan.

1.3Menggunakan alat dan bahan yang sesuai untuk

dijadikan bekas telur.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengenali bekas telur

Penggabungjalinan Kemahiran: Seni dan Psikomotor, Muzik

1

Page 2: RPH 3- BEKAS TELUR

Penerapan Nilai: Kemasan,mengutamakan keselamatan, ketelitian

dan keyakinan diri.

Kemahiran Berfikir: Menjana idea, membuat gambaran mental, kreatif,

Membuat kesimpulan, membanding beza

Bahan Bantu Mengajar: Komputer riba, contoh gambar- gambar bekas telur,

hasil karya

Keperluan:

Alat : Gunting.

Bahan : Kad manila( telah siap dilukis kerangka), reben, pembalut

hadiah, gam

Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual

Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).

: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set

induksi

(5 Minit)

Lagu ’Selamat

Pengantin Baru’

didendangkan.

Contoh Soalan:

a) Kamu pernah pergi

ke jemputan majlis

perkahwinan?

b) Biasanya apa

barang yang kamu

akan dapat?

Guru mendendangkan

lagu ‘Selamat

Pengantin Baru’ dan

murid mendengar.

Guru menyoal murid

BBM:

Komputer riba

Pendekatan:

Tematik

Strategi:

Pemusatan

bahan

TKP:

Muzik, verbal

linguistik

2

Page 3: RPH 3- BEKAS TELUR

c) Pada pendapat

kamu,

mengapakah tuan

rumah memberi

bekas telur?

Contoh Jawapan:

a) Pernah

b) Telur, Gula-gula,

kek

c) Kerana bekas telur

adalah hadiah atau

cenderahati

kepada tetamu

sebagai tanda

kenangan.

Mengaitkan tajuk

dengan sesi pelajaran

Murid menjawab

soalan guru

Guru mengaitkan

bekas telur dengan

bidang kegiatan

membentuk dan

membuat binaan.

KBKK :

Menjana idea

Kaedah :

Set induksi,

Kemahiran

penyoalan

Langkah 1

(10 Minit)

Beberapa kepingan

slaid contoh gambar

bekas telur

Guru menunjukkan

beberapa kepingan

slaid contoh gambar

bekas telur

BBM:

Komputer riba,

hasil karya

Pendekatan:

Tematik

Strategi:

Pemusatan guru

3

Page 4: RPH 3- BEKAS TELUR

Hasil karya

Alat dan bahan

- Gunting

Aras 1

Guru menerangkan

aktiviti yang akan

dilakukan

memerlukan daya

kreativiti supaya

dapat terhasilnya

bekas telur seperti

hasil karya yang

sudah siap.

Guru menerangkan

alat dan bahan yang

digunakan dalam

membuat bekas telur

TKP:

Visual ruang

KBKK:

Membuat

gambaran

mental, menjana

idea

Kaedah:

Kemahiran

menerang

dengan

menggunakan

contoh, ilustrasi

dan sumber

pengajaran dan

pembelajaran

4

Page 5: RPH 3- BEKAS TELUR

- Gam

- Kad manila (telah

siap lakaran)

- reben

- pembalut hadiah

Langkah 2

(15 minit)

Demonstrasi membuat

bekas telur ke atas

kerangka yang telah

siap.

Aras 2

Guru menunjukkan

cara menggunakan

alat dan bahan

untuk menghasilkan

bekas telur.

i. Gunting kad

manila yang

mempunyai

kerangka.

ii. Gunting

pembalut

hadiah

mengikut

Alat: Gunting

Bahan: Gam,

kad manila,

pembalut

hadiah, reben

TKP:

visual ruang

Pendekatan:

Induktif

5

Page 6: RPH 3- BEKAS TELUR

kerangka

yang telah

dipotong

iii. Gamkan

pembalut

hadiah ke

atas kad

manila

iv. Biarkan gam

kering terlebih

dahulu

v. Bentukkan

kerangka

menjadi kotak

dengan

membuat

lipatan

vi. Hias kotak

dengan reben

Guru menerangkan

murid tentang aspek

keselamatan

semasa

menjalankan aktiviti.

Strategi:

Pemusatan guru

Kaedah:

Tunjuk Cara

KBKK :

Kreatif, Menjana

idea

Nilai:

Keyakinan diri,

ketelitian

Langkah 3 Menghasilkan bekas Aras 3 Alat: Gunting

6

Page 7: RPH 3- BEKAS TELUR

(25 minit) telur

Bimbingan guru

Murid dapat

menghasilkan bekas

telur dengan

menggunakan

pelbagai alat dan

bahan secara kreatif.

Murid dapat

menjalankan aktiviti

dengan lancar di

bawah penyeliaan

guru.

Guru membantu dan

memantau murid-

murid semasa

melakukan aktiviti.

Bahan: Gam,

Kad manila

(telah siap

dilukis

kerangka),

pembalut

hadiah, reben

Strategi:

Pemusatan

murid

Kaedah:

Tunjuk Cara

TKP :

Kepelbagaian

kinestetik-

tangan, visual

ruang

KBKK :

Kreatif

Nilai:

Patuh arahan

guru,

kesabaran,

Kemasan,

Ketelitian,

mengutamakan

keselamatan

Langkah 4 Sesi apresiasi dan Murid mempamerkan Strategi:

7

Page 8: RPH 3- BEKAS TELUR

Sesi

Apresiasi

dan

refleksi

(2 Minit)

refleksi hasil kerja

yang telah dihasilkan

murid:

baik

sederhana

kurang mencapai

tahap

hasil kerja mereka.

Murid dapat menilai

tahap keupayaan diri

dan rakan-rakan.

Murid diberi peluang

memberi pendapat

tentang hasil kerja

rakan yang lain.

Guru memberi pujian

pada hasil kerja

murid.

Pemusatan

murid

Kaedah:

Kemahiran

Perbincangan

KBKK :

Membuat

Kesimpulan,

membanding

beza

TKP:

Interpersonal,

Intrapersonal

Nilai:

Menghargai

karya, Estetika

Penutup

(3 Minit)

Kognitif

- Penerapan nilai:

i. Estetika

ii. Menghargai

karya

Murid mendengar

sekali lagi lagu ‘

Selamat Pengantin

Baru’.

Guru merumuskan

tajuk pelajaran pada

hari ini.

BBM: komputer

riba

TKP:

Muzik, verbal

lingustik

Nilai:

kerjasama,

estetika,

menghargai

karya

8