rph 2.docx

7
KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR TUGASAN INDIVIDU KUMPULAN UPSI276(A132PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON EDDY ZURAIDY BIN MOHAMED ZAINUDIN D20102046974 012-8975243 NAMA TUTOR : DR. RAJA AZUAN NAHAR B RAJA ADNAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Upload: ridzuan-ismail

Post on 29-Sep-2015

243 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

KPR 3974LATIHAN MENGAJAR

TUGASAN INDIVIDURANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

KUMPULANUPSI276(A132PJJ)

DISEDIAKAN OLEHNAMANO. IDNO. TELEFON

EDDY ZURAIDY BIN MOHAMED ZAINUDIND20102046974012-8975243

NAMA TUTOR : DR. RAJA AZUAN NAHAR B RAJA ADNANTARIKH SERAH: 22 MAC 2014

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN 2

Tarikh: 10.03.2014Hari: Rabu Masa: 08.30pagi-09.30pagi Kelas:: 2 PINTAR Bil. Pelajar : 26 orang Mata Pelajaran: Dunia Muzik Tajuk: Selamat Pagi

Objektif :1. Menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan sebutan dan pic yang betul.2. Memainkan corak irama lagu dengan menepuk tangan sepanjang 4 bar secara berpandu.3. Menyanyi sambil melakukan pergerakan kreatif.Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menyanyikan lagu kanak-kanak.

Konsep: Irama memainkan

Nilai:Berdisiplin mengikut arahan Berani tampil menyatakan pendapat tanpa disuruh.Kemahiran : Nyanyian dan Gerakan

Alat Bantu Mengajar : Kibod, kad imbasan, skor lagu Selamat Pagi

Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan

Set Induksi(5minit)

1. Guru mempamerkan gambar aktiviti murid.2. Guru meminta murid menamakan aktiviti tersebut.3. Guru menyoal murid: Apakah perbezaan bunyi alat perkusi tersebut?BBM: gambar

Kemahiran berfikir: membanding beza

PerkembanganLangkah 1(10minit)

Langkah 2(10minit)

Langkah 3(10minit)

Langkah 5(10minit)Menepuk corak irama

Nyanyian

Gerakan Kreatif

Persembahan

1. Guru memainkan corak irama lagu dengan menepuk tangan.2. Guru menunjuk dan membimbing murid menepuk corak irama.3. Murid dibahagikan kepada kumpulan untuk menepuk corak irama yang diberikan.

1. Guru membimbing murid menyanyikan lagu Selamat Pagi.2. Murid menyanyi dengan sebutan dan pic yang betul.

1. Guru menunjuk gerakan kreatif kepada murid.2. Murid akan menyanyi sambil melakukan gerakan kreatif.

1. Guru membahagikan murid kepada kumpulan.2. Murid akan melakukan persembahan dalam kumpulan.

BBM: kad corak irama

Nilai: menghormati

BBM: Kibod

Strategi: Kumpulan

Penutup(5minit)

1. 2. 1. Guru berbincang bersama murid tentang gerakan yang dilakukan menyanyi dan membuat gerakan.

Nilai: berani patriotismeKemahiran berfikir: merumus

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran

Secara keseluruhannya, objektif pengajaran saya pada hari tersebut telah mencapai objektifnya. Seramai 24 orang murid dapat menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan sebutan dan pic yang betul. Memainkan corak irama lagu dengan menepuk tangan sepanjang 4 bar secara berpandu dan menyanyi sambil melakukan pergerakan kreatif. Manakala 2 orang murid tidak dapat mencapai objektif ke 3 tanpa bimbingan guru.

1. KekuatanSaya akui, subjek Pendidikan Muzik sangat digemari oleh murid-murid kerana ia menggabungkan aktiviti nyanyian, gerakan dan permainan alat perkusi dan rekoder. Penggunaan bahan bantu mengajar yang disediakan juga telah memudahkan pemahaman murid ketika mereka menyanyikan lagu sambil menepuk corak irama lagu.

1. Kelemahan

Tiada kelemahan yang ketara dikenalpasti semasa sesi pengajaran. Cuma terdapat 2 orang pelajar yang perlukan bantuan kerana mereka masih malu dan segan untuk melakukan gerakan kreatif tanpa dibimbing atau ditemani oleh guru.

1. Cara mengatasi kelemahan

Guru membimbing murid-murid untuk melakukan aktiviti pembelajaran. Di samping itu, rakan-rakan yang dapat menjalankan aktiviti diminta oleh guru untuk membantu murid-murid yang belum dapat menguasai tepukan corak irama dan kefahaman mereka tentang gerakan kreatif.

Tajuk: Persepsi MuzikAspek: Nyanyian dan GerakanItem : Gerakan KreatifTajuk Lagu : Selamat PagiHasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-muridboleh:1. Menyanyikan lagu dengan sebutan dan pic yang betul sambil melakukan gerakan kreatif. Band: B3 D1 E1

Senarai Semak

Nama Murid: Umur:Tarikh:Kelas:

Arahan: Tandakan (/ ) pada ruang menguasai atau tidak menguasai berdasarkan kebolehan murid:

BILKEMAHIRAN/ AKTIVITIMENGUASAITIDAK MENGUASAI CATATAN

1.Mengamalkan teknik nyanyian yang betul semasa menyanyikan lagu.

2.Menepuk corak irama sepanjang 4 bar

3.Menamakan 2 alat perkusi

4.Menyanyikan lagu sambil melakukan gerakan kreatif

Di semak oleh;

.........................................................................................Nama Guru: EDDY ZURAIDY B MOHAMED ZAINUDINTarikhMatapelajaran: PENDIDIKAN MUZIK

DUNIA MUZIK TAHUN 2NAMA:___________________________________________________ KELAS:_____________

1. Namakan alat perkusi di bawah dan nyatakan perbezaan alat tersebut.

2. Nyanyian Lagu

3. Latihan menepuk corak irama

ta ta ta ta ta-a-a-a ta ta ta ta ta-a-a-a