rancangan.mengajar(guru)

3
1. RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU) Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah Subjek : Lukisan Kejuruteraan Tarikh : 30/4/2013 Tingkatan : 4 Cemerlang Masa : 9.00 pagi – 9.40 pagi Kehadirian : /25 Orang Topik : Asas Lukisan Kejuruteraan Objektif Pembelajaran : a) Pelajar dapat membina garisan serenjang dan pembahagi dua serenjang. b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai. c) Pelajar dapat menyenaraikan dan melukis sudut 60 0, 30 0 90 0. Pengetahuan Sedia Ada : a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara menggunakannya. b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang piawai. Bahan Bantu Mengajar : Alat Bantu Mengajar : a. Persembahan ‘power point’. a. Projektor. b. Lembaran kerja. b. Jangka lukis. c. Buku teks. c. ‘Overhead’ projektor. d. Kertas ujian. d. Kertas A3. e. Soalan tugasan. e. Kertas latih tubi.

Upload: mzul21

Post on 21-Jul-2015

952 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan.mengajar(guru)

1. RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah

Subjek : Lukisan Kejuruteraan

Tarikh : 30/4/2013 Tingkatan : 4 Cemerlang

Masa : 9.00 pagi – 9.40 pagi Kehadirian : /25 Orang

Topik : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif Pembelajaran :

a) Pelajar dapat membina garisan serenjang dan pembahagi dua serenjang.

b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.

c) Pelajar dapat menyenaraikan dan melukis sudut 600, 300 900.

Pengetahuan Sedia Ada :

a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara

menggunakannya.

b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri

yang piawai.

Bahan Bantu Mengajar : Alat Bantu Mengajar :

a. Persembahan ‘power point’. a. Projektor.

b. Lembaran kerja. b. Jangka lukis.

c. Buku teks. c. ‘Overhead’ projektor.

d. Kertas ujian. d. Kertas A3.

e. Soalan tugasan. e. Kertas latih tubi.

Page 2: Rancangan.mengajar(guru)

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota

Set Induksi

5 minit

(9:00 – 9:05)

Uji minda berkaitan lukisan kejuruteraan

i. Guru bersoal jawab bersama murid berkenaan kegunaan dan kepentingan lukisan kejuruteraan.

ii. Pelajar memikirkan jawapan dan bergilir-gilir mengutarakan jawapan masing masing.

iii. Guru menyatakan tajuk yang akan diajar pada hari berkenaan.

BBM: Slaid Power Point. KBKK: Menjana idea Nilai : Pemerhatian

Langkah 1

15 minit

(9.05-9.20)

Membina garisan selari, tegak, membahagi dua garisan.

i. Guru mengagihkan kertas soalan yang berkaitan dengan topik sebelumnya

ii. Belajar menjawab soalan dengan memahamkan masing-masing selama.

iii. Guru memungut kertas soalan dan membahagikan kepada individu lain untuk disemak.

iv. Pelajar menyemak berdasarkan jawapan di skrin dan memungut kembali.

v. Guru menayangkan apa yang akan dipelajari pada hari tersebut.

vi. Pelajar memerhatikan langkah kerja dan teknik untuk melukis.

Kaedah/Teknik : Penerangan BBM : Model sebenar Nilai : Rasional, kontekstual experiencing, responding

Langkah 2

15 minit

(9:10 – 9:25)

Membahagi dua sudut, membahagi dua sudut yang terbentuk, membina sudut 600, 300 900.

i. Guru menayangkan gambar dan langkah kerja berkenaan sudut

ii. Pelajar bersama sama melukis berpandukan langkah-langkah yang diajar guru

Kaedah/Teknik : Penerangan BBM : Lukisan sebenar Nilai : Bekerjasama, kontekstual,experiencing, applying.

Penutup 5 minutes

(9:40 – 9:45)

Menguji hasil pembelajaran.

i. Guru meminta wakil pelajar menerangkan tugasan mengikut kumpulan dan diperhatikan oleh pelajar lain

ii. Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami isi kandungan topik yang diajar.

iii. Guru memberikan tugasan mengikut tahap kecerdasan pelajar.

Kaedah/Teknik : Ujian Nilai : Kerjasama kontekstual transfering dan cooperating

Page 3: Rancangan.mengajar(guru)

Refleksi :

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________