rancangan pengajaran matematik tahun 6

7
Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6 - Lesson Study (NKRA) Mata pelajaran : Matematik Kelas : Tahun 6 Ceria Tarikh : 29 Jun 2011 Masa : 07.45 pagi 08.45 tgh (60 minit) Bilangan murid : 20 orang Tajuk : Bentuk Dan Ruang Bidang pelajaran : Bentuk Dua Dimensi Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenali bentuk-bentuk dua dimensi dan telah mempelajari cara-cara mengira perimeter sesebuah bentuk dua dimensi. Objektif pembelajaran: Mencari luas Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: a. Menjelaskan cara yang betul untuk mencari luas bagi sesuatu segiempat ataupun segitiga. Nilai Murni : Kerjasama, Menepati Masa Strategi P & P : Bersoaljawab, Perbincangan Konsep/prinsip/hukum/teori: Luas Kawasan

Upload: eka-rusmawaty-binti-sujak

Post on 11-Jan-2016

240 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Lesson note

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6 - Lesson Study (NKRA)

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 6 Ceria

Tarikh : 29 Jun 2011

Masa : 07.45 pagi – 08.45 tgh (60 minit)

Bilangan murid : 20 orang

Tajuk : Bentuk Dan Ruang

Bidang pelajaran : Bentuk Dua Dimensi

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenali bentuk-bentuk dua dimensi dan telah

mempelajari cara-cara mengira perimeter sesebuah bentuk dua dimensi.

Objektif pembelajaran: Mencari luas

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

a.      Menjelaskan cara yang betul untuk mencari luas bagi sesuatu segiempat ataupun segitiga.

Nilai Murni : Kerjasama, Menepati Masa

Strategi P & P : Bersoaljawab, Perbincangan

Page 2: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

Konsep/prinsip/hukum/teori:

Luas Kawasan

a.      Luas segiempat panjang x lebar

b.     Luas segitiga ½ x tapak x tinggi

c.      Dua dimensi

d.     Dipengaruhi oleh jenis bentuk (segiempat dan segitiga)

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

Projektor – 1

Komputer riba – 1

Kad manila – 5

Pen marker – 5

Gunting – 5

Gam – 5

Langkah berjaga-jaga:

Menggunakan gunting dengan berhati-hati bagi mengelakkan perkara tidak diingini

berlaku.

Page 3: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

Fasa Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

CatatanAktiviti Guru

Set Induksi

Permulaan/

Mencungkil idea

(5 min)

Sesuatu bentuk dua

dimensi mempunyai

perimeter tersendiri.

-  Guru mempamerkan slaid gambar benda-benda

maujud menerusi projektor di hadapan kelas.

Contoh :

- Segiempat - Segitiga

Strategi/

Teknik:

Penyoalan seluruh kelas

menggunakan Slaid

gambar dua dimensi

Page 4: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

Guru bersoaljawab berkaitan bentuk dua dimensi

yang dipamerkan.

-  Guru meminta murid menyatakan cara pengiraan

perimeter bagi bentuk dua dimensi.

-  Guru berbincang dengan murid.

-  Guru meneruskan proses pengajaran.

Langkah 1

Menstruktur/

Menstruktur

semula

(30 min)

Luas Kawasan

-  Luas segiempat =

panjang x lebar

-  Luas segitiga ½ x tapak x

tinggi

-  Dua dimensi

-  Dipengaruhi oleh bentuk

( segitiga x segiempat )

-  Guru meminta murid untuk membentuk beberapa

kumpulan.

-  Setiap kumpulan diedarkan kad manila, pen

marker, gam dan keratan kertas berwarna.

-  Guru menerangkan kepada murid bahawa setiap

kumpulan perlu melekatkan kertas berwarna di

dalam segiempat yang disediakan.

-  Contoh aktiviti :

Strategi/

Teknik:

Aktiviti inkuiri dalam

kumpulan.

Sumber Pengajaran : Kad

Manila, Pen Marker,

Page 5: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

= 1 unit

-  Murid menjalankan kajian bagaimana luas

sesebuah segiempat dapat dicari.

-  Wakil setiap kumpulan ke hadapan kelas untuk

membentangkan jawapan masing-masing.

-  Guru mengadakan perbincangan dengan semua

murid.

-  Guru menjelaskan bahawa untuk mencari luas

sesebuah segiempat, panjang mesti didarab dengan

lebar.

-  Guru menunjukkan contoh-contoh lain pengiraan

luas bagi segiempat.

Gunting, Gam

Sikap saintifik dan nilai

murni:

Penglibatan aktif

Menghargai masa

Langkah 2

Aplikasi Idea

Mencari luas sesebuah

kawasan (segiempat).

-  Guru mengedarkan kad-kad aktiviti kepada setiap

kumpulan.

-  Contoh Soalan :

Strategi:

Perbincangan kumpulan

Page 6: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

(20 min)

3cm 3cm

3cm 6cm

-cari luas bagi segiempat diberi.

-  Murid berbincang di dalam kumpulan masing-

masing dan menyelesaikan pada ruangan yang

disediakan.

-  Guru membimbing kumpulan yang lemah.

-  Guru meminta wakil setiap kumpulan datang ke

hadapan kelas untuk membentangkan hasil kerja

mereka.

-  Guru berbincang dengan murid dapatan daripada

pembentangan setiap kumpulan.

diikuti persembahan.

Sumber pengajaran: kad

aktiviti, pen marker

Langkah 3 -  Murid diedarkan dengan kertas A4.

-  Guru menerangkan langkah-langkah yang perlu

diikuti oleh murid.

i)           Murid diminta melipatkan kertas tersebut.

ii)         Guru menyoal murid berkaitan pengiraan luas

Page 7: Rancangan Pengajaran Matematik Tahun 6

segitiga.

-  Guru menjelaskan konsep ukuran luas bagi

sesebuah segitiga.

-  Guru menunjukkan contoh kepada murid.

-  Guru berbincang dengan murid.

Refleksi/

Penutup

(5 min)

Luas Kawasan

-  Luas segiempat p x l

-  Luas segitiga ½ x tapak x

tinggi

-  Dua dimensi

-  Dipengaruhi oleh bentuk

( segitiga x segiempat )

-  Guru mengedarkan lembaran aktiviti kepada setiap

murid.

-  Setiap murid diminta menjawab pada masa yang

ditetapkan.

-  Guru berbincang dengan murid.

-  Murid yang berjaya menjawab dengan betul diberi

hadiah.

-  Guru bertanya kepada murid tentang apa yang

dipelajari pada hari ini.

-  Guru mengedarkan kertas lembaran kerja kepada

setiap murid.

Strategi:

Penyoalan keseluruhan

kelas

Sumber pengajaran: slaid

Pengajaran dan

Pembelajaran