rancangan pengajaran harian pendidikan moral tahun 3 kssr

3
Rancangan Pengajaran harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR 1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral, Tahun 3 Cempaka 2. Nilai / Tajuk : Kerajinan / Usaha Tangga Kejayaan 3. Bilangan Murid : 33 orang 4. Masa : 10.40 -11.40 pagi (60 minit) 5. Standard Pembelajaran : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4 6. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Penaakulan : i. menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah. ii. menyatakan sekurang-kurangnya 3 kepentingan bersikap rajin di sekolah rasaan : menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah Perlakuan : menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar kerajinan dari internet. 7. Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran: Set induksi:

Upload: lim-phaiknee

Post on 30-Nov-2015

191 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rancangan tahunan

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR

Rancangan Pengajaran harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

1.  Mata Pelajaran dan Kelas           :  Pendidikan Moral, Tahun 3 Cempaka

2.  Nilai / Tajuk                                   :  Kerajinan / Usaha Tangga Kejayaan

3.  Bilangan Murid                            :  33 orang

4.  Masa                                              :  10.40 -11.40 pagi (60 minit)

5.  Standard Pembelajaran              : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4

6.  Objektif Pembelajaran                 : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:      

Penaakulan    :  i. menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah.

                           ii. menyatakan sekurang-kurangnya  3 kepentingan bersikap rajin di

sekolah

Perasaan       :  menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah

Perlakuan      :  menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar

kerajinan dari internet.

7.  Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

Set induksi:

i. Guru menunjukkan gambar-gambar sebuah cerita, “Kura-kura dengan arnab”.

ii. Guru bersoal jawab dengan murid.

Langkah 1:

i. Guru menjana idea dengan meminta murid bercerita berdasarkan gambar-

gambar tersebut.

ii. Guru menjana idea dengan meminta murid memberi pendapat tentang nilai-

nilai dalam cerita tersebut dengan menggunakan thinking tool (Bubble Map).

iii. Guru menjelaskan nilai kerajinan.

Langkah 2:

i.              Guru mempaparkan teks cerita dan murid diminta membaca teks tersebut.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR

ii.             Guru menggunakan thinking tool (Human Flow Map) untuk memastikan kefahaman

murid terhadap cerita tersebut.

iii.            Perbincangan kelas dijalankan dengan mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan

kepentingan bersikap rajin.

Langkah 3:

i.              Dalam kumpulan, murid menggunakan internet untuk mencari 2 gambar berkaitan

kerajinan di sekolah.

ii.             Sumbangsaran perasaan murid berdasarkan gambar-gambar tersebut.

iii.            Murid menjelaskan kepentingan bersikap rajin secara lisan.

Penutup:

Guru membuat kesimpulan.

8.  EMK:

              i.      Kreativiti & inovasi – menjana idea, sumbangsaran

              ii.     TMK  - Menggunakan internet

9.  Bahan Bantu Belajar:

        Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja, peta buih

9.  Penilaian p&p:

i.      lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)

ii.     gambar-gambar yang diakses oleh murid daripada internet

iii.    murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin

Aktiviti Pengayaan:

Aktiviti Pemulihan:

10. Refleksi

             i.   30 orang murid  telah mencapai objektif yang ditetapkan.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR

             ii.  3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran

akan datang.