rancangan pengajaran bm
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARANHARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Disediakan oleh:
Norasiah Binti Abdullah Sani
Mata pelajaran: BAHASA MALAYSIA
Kelas : Tahun 1 Wawasan
Masa : 60 minit
Tema : 6-Alam Indah dan Selamat
Tajuk : Unit 27- Mari Berkelah
Kandungan:
Fokus Utama: SK 5.2 - Memahami dan menggunakanpembentukan kata yang sesuai dalam pelbagaisituasi dengan betul
SP 5.2.1 – Memahami dan menggunakanimbuhan awalan dan akhiran dengan betuldalam pelbagai konteks.
Fokus Sampingan:
SK 2.3 - Membaca kuat pelbagai bahanbacaan dengan lancar, sebutan yang jelas danintonasi yang betul.
SP 2.3.2 – Membaca kuat ayat tunggal danayat majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tandabaca.
Objektif :
Pada akhir pembelajaran danpengajaran, murid-murid dapat:-
1. Melengkapkan ayat dengan perkataanberimbuhan akhiran –an yang betul.
2. Membaca petikan pendek dengan sebutanyang jelas dan intonasi yang betul.
Sistem bahasa –Tatabahasa- Imbuhan akhiran –an
Pengisian Kurikulum: Ilmu - Pend. Sivik dan
KewarganegaraanNilai - Kebersihan
- Cintai alam sekitar
KBT : KB – menjanakan ideaBCB – Bacaan intensif
Media : Slaid GambarSlaid Power PointKad ImbasanBuku Teks (ms 128)Carta Pantun
LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Set Induksi5 minit
1. Murid-murid melihat gambarlokasi perkelahan.
2. Murid menamakan kawasanperkhemahan tersebut.- tepi pantai- tepi sungai-kawasan air terjun
Slide Power Point
Langkah 15 minit
1. Murid meneliti gambar tunggal.2. Murid dan guru bersoal jawab
tentang aktiviti yang terdapatdalam gambar.
Gambar Suasanadi Tepi Pantai
LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 215 minit
1. Murid membaca petikan “Berkelahdi Pantai Teluk Kemang” secarasenyap.
2. Murid diminta membaca petikandengan mengikut bacaan guru
3. Beberapa orang mruid dipilihuntuk membacakan petikan secaraindividu.
4. Murid membaca petikan beramai-ramai.
Teks PetikanNilai Murni:Menjaga kebersihanMenjaga keselamatan diri
LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 315 minit
1. Murid-murid membaca perkataanyang diimbas guru
2. Murid menerangkan penggunaanimbuhan akhiran -an padaperkataan tersebut.
3. Murid menyenaraikan perkataanberimbuhan akhiran –an yang terdapat dalam pertikan.
4. Murid diminta memberikanbeberapa contoh perkataanberimbuhan akhiran –an.
5. Murid memberikan kata dasar bagisetiap perkataan berimbuhanakhiran –an.
Kad perkataanSlaid Power Point
LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 415 minit
1. Murid membaca contoh ayat yang menggunakan imbuhan akhiran –an.
2. Murid diminta membina ayatdengan menggunakan imbuhanakhiran –an yang terdapat dalampetikan.
3. Latihan Bertulis . Muridmelengkapkan ayat denganperkataan berimbuhan akhiran-an.
Slide Power Point
Penutup5 minit
1. Murid membaca pantun 2 barisberamai-ramai.
2. Murid mendengan rumusanpelajaran dan nilai murni.
Carta Pantun
SEKIAN.
TERIMA KASIH.