pke indran

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 5 Matapelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 23 Februari 2015 Masa : 8.30 - 9.00 pagi (30 minit) Hari : Isnin Bilangan Murid : 14 orang Kelas : 5 Tamarai Modul : Kesihatan Fizikal Tajuk : Pemakanan Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat. Standard Pembelajaran : 1.3.1 Memahami kepentingan mengambil pelbagai jenis makanan. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : Kognitif : Menyatakan sekurang - kurangnya 4 kepentingan mengambil pelbagai jenis makanan dalam

Upload: vegeneswari-saravanan

Post on 13-Dec-2015

227 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

s

TRANSCRIPT

Page 1: Pke Indran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 5

Matapelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 23 Februari 2015

Masa : 8.30 - 9.00 pagi (30 minit)

Hari : Isnin

Bilangan Murid : 14 orang

Kelas : 5 Tamarai

Modul : Kesihatan Fizikal

Tajuk : Pemakanan

Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat.

Standard Pembelajaran : 1.3.1 Memahami kepentingan mengambil pelbagai jenis makanan.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

Kognitif : Menyatakan sekurang - kurangnya 4 kepentingan mengambil pelbagai jenis makanan dalam

kehidupan seharian.

Afektif : Murid menunjukkan sifat ingin tahu semasa melakukan aktiviti.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah makan jenis makanan yang berkhasihat.

Page 2: Pke Indran

Kesepaduan : sains – murid mengklasifikasikan makanan yang dimakan mengikut kuantiti seharian

Penggabungjalinan : Menyebut, mendengar, menulis, mengelas.

EMK : Kusahawanan( Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif)

KBKK : Banding beza, penerokaan, menerangkan sebab, membuat kategori

Penerapan Nilai : Bersyukur, menghormati guru, mendengar arahan, berusaha bersungguh- sungguh.

ABM : Laptop, speaker, projekter, papan layar, model piramid makanan, contoh makanan

Page 3: Pke Indran

LANGKAH- LANGKAH PENGAJARAN PEMBELAJARAN

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set induksi

( 8 minit)

1. Mengenalpasti

pengetahuan sedia ada

murid.

2. Pengenalan kepada tajuk.

1. Guru menayangkan gambar-gambar

dan video tentang makanan yang

menyelerakan

2. Guru bertanya kepada murid-murid

tentang makanan yang pernah

dimakan dan disukai oleh mereka.

3. Murid dikaitkan dengan pembelajaran

pada hari ini iaitu makanan.

4. Guru mengajar murid doa sebelum

dan selepas makan.

5. Guru menayangkan video doa dan

menyuruh murid sama-sama

membacanya.

Nilai: Mendengar arahan,

memberi respon,

bersyukur.

Abm: Multimedia

Langkah 1

(15 minit)

Menyuruh murid

mengelasifikasikan

makanan menggunakan

model piramid makanan

mengikut keperluan atau

kuantiti makanan untuk

1. Guru meminta murid membentuk

kumpulan tiga orang.

2. Guru menyuruh murid untuk

menyebut setiap contoh makanan

yang diberi.

3. Murid menyebut secara berulang kali

abm: Kad gambar, Model

Piramid makanan

Page 4: Pke Indran

keperluan seharian.

Segi empat sama

Model Piramid Makanan

menyebut dengan betul makanan-

makanan tersebut.

4. Guru menyuruh murid

menklasifikasikn makanan yang

dimakan mengikut kuantiti seharian.

5. Murid mengumpulkan dan

mencantumkan komponen-komponen

menjadi sebuah piramid

6. Murid menyelesaikan tugasan dalam

bentuk kumpulan.

Page 5: Pke Indran

Langkah 2

(15 minit)

Menerangkan tentang

pengklasifikasian

makanan untuk setiap

bahagian pada piramid

makanan tersebut.

Penerangan tentang

makanan yang diperlukan

untuk tenaga, membesar

dan juga mengelakkan diri

daripada penyakit

1. Guru menunjukkan hasil yang telah

diperolehi iaitu sebuah piramid

makanan.

2. Guru bertanya adakah murid pernah

melihat model ini.

3. Guru menayangkan piramid makanan

yang sebenar iaitu yang betul

4. Guru juga menjelaskan fungsi-fungsi

makanan tertentu secara umum

5. Guru memberi panduan pemakanan

untuk kehidupan seharian murid

Nilai: Tidak mudah

berputus asa

abm: Lembaran kerja

Langkah 3

(12 minit)

Lembaran Kerja

(pengukuhan)

Mengklasifikasikan

makanan dalam jenis dan

fungsi yang berbeza

dengan mewarnakan

lembaran kerja yang

diberikan.

1. Guru meminta murid untuk

mewarnakan dan mengklasifikasikan

makanan mengikut jenis dan

kefungsian iaitu

Lemak- diperlukan dalam

kuantiti yang minima.

Protien – diperlukan untuk

membesar

Buah-buahan dan sayuran

(serat dan vitamin)- untuk

Nilai: Tekun

abm: Lembaran kerja

Page 6: Pke Indran

mengelakkan daripada terkena

penyakit dan meningkatkan

sistem imun

Karbohidrat- memberi tenaga

2. Guru akan membimbing murid yang

lemah dalam menyiapkan lembaran

kerja.

Penutup

(10 minit)

Kesimpulan 1. Guru akan bersoal jawab dengan

murid tentang topik pembelajaran

pada hari ini.

2. Guru akan menyebut kembali apa

yang telah dipelajari dan bertanyakan

soalan yang berkaitan.

3. Guru bertanya tentang menu

makanan yang akan dimakan oleh

murid bermula sarapan pagi hingga

makan malam

untuk menguji sejauh mana

pemahaman murid.

4. Guru akan menerapkan nilai- nilai

murni dalam rumusan pengajaran.

Nilai: Mendengar arahan

Page 7: Pke Indran

5. Guru mengajak murid-murid untuk

sama-sama menyanyikan lagu

“Makan Apa” dengan video yang

ditayangkan.

6. Guru mengakhiri sesi pengajaran dan

pembelajaran dengan salam.

NAMA: ......................................................................................

KELAS: ....................................................................................

Page 8: Pke Indran

Arahan: Warnakan makanan mengikut fungsi dan jenis

KARBOHIDRATMemberi tenaga untuk melakukan aktiviti seharian

PROTIENMembantu

tumbesaran

Page 9: Pke Indran

SAYUR-SAYURAN & BUAH-BUAHAN

Mengelakkan daripada penyakit

dan memberi vitamin serta serat.