persamaan kuadratik

Upload: siti-khadijah-muftar

Post on 05-Oct-2015

13 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bm version

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran : Matematik TambahanTarikh : 13 Januari 2015Hari : SelasaMasa : 7.30 pagi 8.40 pagi Tingkatan : 4 MuslimBilangan pelajar : 49 orangBidang : PerkaitanTajuk : Bab 3: Persamaan KuadratikSubtajuk : Objektif pembelajaran :Murid akan diajar untuk:i. Memahami konsep persamaan kuadratik dan punca-puncanya.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat i. Mengenal pasti persamaan kuadratik dan mengungkapkannya dalam bentuk am.ii. Menentukan sama ada nilai yang diberi adalah punca suatu persamaan kuadratik melalui kaedah:a) penggantian,b) pemeriyuan

Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mempelajari persamaan linear

EMK: Membanding beza, menjana idea, membuat keputusanHabits of Mind : Berfikir secara fleksibel, berusaha ke arah ketepatan, saling bergantungBahan bantu mengajar : Komputer riba, projektor, slaid Powerpoint, papan putih, pen markerBahan bantu belajar : lembaran kerja, permainan online interaktif Nilai murni : Bertanggungjawab , kerjasama dan saling membantu

Langkah/MasaIsi KandunganAktiviti Pembelajaran dan PengajaranCatatan

Set induksi (3 minit)1.

Langkah 1 (8 minit)

2. Guru menunjukkan beberapa persamaan fungsi seperti dalam jadual 1.

3. Guru membahagikan papan putih kepada empat ruang

4. Murid diminta mencari ciri-ciri yang sama berdasarkan kuasa tertinggi x

5. Murid diminta meletakkan fungsi persamaan yang sama dalam ruang ditentukan di papan putih.

6. Guru menyatakan kepada kelas nama empat fungsi persamaan mengikut kuasa tertinggi x.

7. Guru mengaitkan topik pembelajaran dan menyatakan ciri persamaan kuadratik.

Kaedah Pengajaran :Pembelajaran berpusatkan pelajar, menyoal dan menjawab, inkuiri penemuan

BBM: papan tulis, slaid powerpoint, komputer riba, projektorEMK: Menjana idea, pemikiran yang bijak, menciri, mengelas, menyoal.HOMS : Membuat keputusan,Nilai murni: kerjas

Langkah 2(10 minit)

PerkembanganKonsep /Kemahiran Menentukan sama ada nilai yang diberi adalah punca suatu persamaan kuadratik melalui kaedaha) PenggantianPersamaan 1:x2-81=0Persamaan 2:x2+5x-24=0Persamaan 3:5x2-45x=01. Guru menunjukkan cara mencari punca persamaan kuadratik dengan menggunakan kaedah penggantian.

Kaedah pengajaranMemberi penjelasanAIDSWhiteboards, pen penanda, buku teksNilai-nilai murniBerguna, taat, memberi perhatianKemahiran pemikiranPenjanaan idea, pintar berfikirPerbendaharaan kataNombor bulat, letakkan nilai digit, sepuluh, seratus, seribu, seratus ribu, paling kecil, terbesar, lebih kecil dan lebih bes

Langkah 3(17 minit)Aktivitikumpulan(rujuklampiran 21. Pelajardimintamenjawabbeberapasoalansecaraberkumpulan.2. Wakilsetiapkumpulantampilkehadapanuntukmenunjukkanjalankerja.

Kaedah pengajaranPembelajaran berpusatkan modulAIDSPermainan dalam talian interaktif (Lampiran 2), komputer riba, projektorNilai-nilai murniKoperasi, berguna, perancangan dan susunan Kemahiran pemikiranPenjanaan idea, bijak berfikir, mengimbas pengetahuan, critis dan pemikiran kreatifPerbendaharaan kataNombor bulat, letakkan nilai, angka, selang sepuluh, seratus, seribu, seratus ribu, paling kecil, terbesar dan lebih kecil, dan lebih besar

BBM: Pen marker, papan putihBBB: : Buku teksEMK : Menjana idea, membuat keputusan, membanding bezaHOMS : Berfikir secara fleksibel, berusaha ke arah ketepatan, saling bergantung fikiranNilai murni: Bertanggungjawab, berani, yakin, bekerjasama

Langkah 4 (10 minit)Penilaian dan penutup1. Guru membuat rumusan dengan cara bersoal-jawab.2. Pelajar diminta membuat kerja rumah:Mukasurat : 24-29Soalan : angka ganjil

Kaedah pengajaranPembelajaran berpusatkan guru, modul pelbagai pembelajaran, memberi penjelasanAIDSKomputer riba, projektor, slaid Power point (Attachmnet 3)Nilai-nilai murniBerguna, taat, memberi perhatianKemahiran pemikiranPenjanaan idea, bijak berfikir, mengimbas pengetahuan, mengembangkan kemahiran

BBM: Papan putih, pen markerBBB; Lembaran kerjaEMK : Membuat keputusanHOMS : Berusaha ke arah ketepatanNilai murni: Rasional

Penutup(5 minit)Kaedah pengajaranPembelajaran berpusatkan guruAIDSPapan putih interaktifNilai-nilai murniMemberi perhatianKemahiran pemikiranMenjana idea, pemikiran yang bijak, critis dan pemikiran kreatif

BBB: Buku tulis, buku teksEMK : Menjana ideaHOMS : Berfikir secara fleksibelNilai murni: Rajin

Refleksi :35 orang murid menguasai pembelajaran dan 4 orang lagi tidak menguasainya. Terdapat lagi murid melakukan kesilapan di dalam melakukan penambahan dan penolakan dua ungkapan algebra. Kesilapan yang dilakukan adalah semasa langkah mengumpul sebutan serupa. Ini mungkin disebabkan semasa sesi penerangan contoh, saya terus memberikan jawapan kepada murid tanpa memberikan peluang kepada mereka untuk berfikir. Saya akan membuat pengulangan pengajaran dan memberikan latihan pengukuhan kepada murid-murid yang tidak menguasai. Di dalam sesi pengajaran seterusnya juga saya akan memberi peluang kepada murid untuk memberikan jawapan dan saya sebagai fasilitator. Di dalam aktiviti Algebra Tiles, murid memberikan kerjasama di dalam kumpulan. Walaupun agak bising, mereka seronok melakukan aktiviti tersebut. Hasil aktiviti yang pelbagai menjadikan murid kreatif. Namun begitu, ada kumpulan yang mengambil masa yang lebih lama berbanding kumpulan lain semasa melakukan aktiviti Algebra Tiles tersebut. Ini adalah kerana mereka keliru untuk meletakkan kertas berwarna yang sesuai bagi mendapatkan jawapan. Bagi tugasan menyelesaikan soalan yang diberikan di papan putih (Pelan Bansho), murid memberikan kerjasama di dalam kumpulan dan memberikan komitmen kepada tugasan yang diberi. Mereka menyelesaikan semua soalan dengan baik.

5